NEPORAZITELNOST UKONČILI ORLI

1 rok, 9 měsíců a 24 dny trvala neporazitelnost Nymburka v domácí NBL. Na vlastní palubovce ji ukončil Prostějov výsledkem 111:101 po druhém prodloužení.

Naposledy prohrál jedenáctinásobný český šampion 29. prosince 2012 v Děčíně 78:80. Od té doby vyhrál 59 zápasů v řadě. Celou poslední sezonu v domácí soutěži neokusil porážku, až mu ji uštědřil finalista posledních pěti ročníků už ve třetím zápase Nymburka v této sezoně NBL.

Tým Kestutise Kemzury měl už špatný vstup do zápasu, skóre 0 – 10 o tom vypovídá. I po time outu propadal při bránění 1 na 1, nechával podkošové hráče Prostějova sbíhat si pro přihrávky do vymezeného území a snadno zakončovat. Najednou to bylo 20:7 pro domácí. Ještě v první čtvrtině se ale Radek Nečas dostal do problému s fauly a musel střídat. Klíčový hráč Prostějova pak svému týmu citelně chyběl hlavně v obraně. Nymburk toho využil ke snížení na 22:19 po první čtvrtině.

Trápícímu favoritovi pomohl příchod Tomáše Pomikálka na konci druhé čtvrtiny. V následujících více než 12 minutách nastřílel 10 bodů, neminul jedinou střelu a doskočil 5 míčů. I s jeho velkým přispěním vedl Nymburk v poločase 44:43.

Jenže nymburská obrana se po přestávce nezatáhla. Hosté se sice dostali ve třetí čtvrtině do dvouciferného vedení, ale rychle o něj zase přišli. Výborně hrající Pavel Slezák dal trojku s faulem a následně dal i obě šestky. Po třech částech to byl zase Prostějov, který vedl o bod 63:62.

V poslední čtvrtině měl k vítězství blíž soupeř. Po zbytečné ztrátě Tomáše Pomikálka, šel sám a zavěsil další velký muž zápasu Dylan Talley. Necelých pět minut před koncem vedl Prostějov rychle 78:71, ale toto momentum zůstalo nevyužito. Nymburk se ne naposledy v zápase zvednul a dotáhl (pomohla trojka Pavla Houšky) I když měl na konci štěstí, když Pavel Slezák nedal obě šestky osm vteřin před koncem za stavu 84:84. Proto se prodlužovalo.

Prodloužení zahájil opět lépe Prostějov sedmi body v řadě. Nymburk naposledy zabral a opět srovnal. Měl dokonce poslední akci, kterou vzal na sebe Derek Raivio, ale svou dlouhou trojku jen odrazil od obroučky. Za stavu 94:94 se přidávalo dalších pět minut.

Ve druhém overtimu ze začala naplno projevovat velká bolest Nymburka v zápase, kterou byl obranný doskok. Prostějov dostal příliš mnoho druhých šancí, které vybojovával hlavně Talley. Klíčovým momentem byly lehké 4 body zakončené Janem Tomancem opět z pod koše. Po nich vedl soupeř minutu před koncem o sedm bodů a bylo jasné, že tohle už Nymburk proti nadšeně bojujícímu Prostějovu k vítězství nedotáhne. Jedna velká série skončila.

„Domácí hráli výborně. My jsme bojovali, tentokrát to ale nestačilo. Dovolili jsme soupeři sedmnáct útočných doskoků a sami v sedmnácti případech přišli o míč. To rozhodlo,“ konstatoval Kemzura.

Kooperativa Národní basketbalová liga mužů - 8. koloProstějov - Nymburk 111:101 po 2. prodl. (22:19, 43:44, 63:62, 84:84, 95:95)

Body: Slezák 23, Mrviš 20, Nečas 19, Talley 18, Tomanec 14 - Washington 24, Raivio 15, Pomikálek 12, P. Houška 11, Hruban a Kříž po 10. Fauly: 26:32. Trestné hody: 39/29 - 29/22. Trojky: 8:9. Doskoky: 45:38.

vloženo: 26.10.2014 20:08 / aktualizováno: 26.10.2014 20:22 / přečteno: 9950x