O klubu | Historie

Obrázek

U zrodu klubu stojí Sokol. Nejprve se ustavila ženská složka a za nedlouho i mužská. Basketbal se v Nymburce pevně uchytil a ve třicátých letech se už hrál první mezinárodní zápas s Terstem. V roce 1935 získává basketbal jako první sport pro město nejvyšší soutěž. Na přeborech obce sokolské získal Nymburk čtvrté, třetí a poté i druhé místo na přeborech republiky.

Rok 1935 - přebor ČsR

V době okupace, kdy hrál Nymburk pod názvem SK Železničáři, postoupili muži znovu do první ligy a obsadil jednou čtvrté místo. Hned po válce se odehrál slavný duelu v našlapaném Národním domě s francouzským mistrem z Lyonu a posléze také s Maccabi Tel Aviv. Po válce se klub vrátil pod hlavičku Sokola, ovšem bohužel jen na krátko.

Rok 1946 - mezinárodní zápasy

Po roce 1948 se klub přejmenoval na TJ Lokomotiva Nymburk, ale hrál většinou jen na úrovni krajského přeboru. Teprve v šedesátých letech se klub probojoval na pět let do druhé ligy. Dařilo se a dokonce se pošilhávalo po nejvyšší soutěži. Úspěchy sbírali také dorostenci a ženské složky. Nymburští hráči navíc pravidelně účinkují v reprezentaci železničářů na jejich mistrovstvích Evropy a díky tomu nechybí ani mezinárodní konfrontace. Do druhé ligy se Nymburk podíval ještě v krátce v sedmdesátých letech. Pak až od roku 1996 zůstával v nejnižší soutěži krajském přeboru.

Železničáři na ME

V roce 1996 získal Nymburk právo účasti ve třetí lize, odtrhl se od Lokomotivy a bratři Janstové založili nový klub BK GA Nymburk, se kterým se pod vedením trenéra Karla Hercika posouvá do druhé ligy. V sezoně 1999/2000 Nymburk obsadil v druhé lize druhé místo, a protože vítěz Sokol Vyšehrad možnost účasti v nejvyšší soutěži odmítl, stal se Nymburk nováčkem Národní basketbalové ligy.

Tým kolem roku 1970

Rokem 2000 tedy startuje zlatá éra nymburského basketbalu. První zkušenosti s nejvyšší soutěží s poloprofesionálním týmem stačily na 10.místo, ovšem hned v roce následujícím si už hráči Nymburka věší na krk bronzové medaile, rok poté stříbrné a v roce 2004 se odstartovala nepřetržitá série mistrovských titulů, která trvá až do roku 2018, kdy Nymburk získal zatím poslední 15. titul v řadě.

Také v Českém poháru je Nymburk nejúspěšnější české družstvo. Za 16 let svého působení v této soutěži posbíral 12 zlatých medailí a 2 bronzové, jen ve dvou letech nezískal cenný kov a z důvodu velkého vytížení se Nymburk v letech 2014-15 a 15-16 do Českého poháru nepřihlásil.

Nymburk není družstvo, které by sbíralo úspěchy jen v českém rybníčku. Od první příležitosti se Nymburk chopil možnosti získávat evropské zkušenosti v různých evropských pohárech nebo nadnárodních soutěžích. Už ve druhém roce svého působení v Národní basketbalové lize vytvořil společně se Spartou Praha kombinovaný tým ECM Praha a s ním se zúčastnil Severské ligy NEBL V dalším roku se už Nymburk přihlásil samostatně do FIBA Challenge Cupu a o rok později do vyššího levelu poháru organizovaného FIBA. V roce 2007 získal Nymburk právo účasti v poháru ULEB Cup, který se o rok později přejmenoval na Eurocup. V tomto poháru startoval až do roku 2015 a pouze jednou skončil už po základní skupině. V sezoně 2015/16 se Nymburk přihlásil do nově vzniklého poháru FIBA Europe Cup a v posledních dvou letech úspěšně bojuje v Basketball Champions League.

Kromě těchto evropských pohárů zasáhl Nymburk do dvou nadnárodních lig. V sezoně 2010/11 jako druhý nebalkánský tým do Adriatické ligy a v dalších pěti letech pak do ještě kvalitnější VTB ligy, kde převahu tvoří ruské kluby. Pět let po sobě se Nymburk také účastnil kvalifikace o Euroligu, kde se jednou probojoval až do posledního kola.

Nymburk má za sebou 350 mezistátních utkání (stav k 1.7.2018) a své oficiální zápasy odehrál ve třiceti zemích napříč celou Evropou a také v Asii (Kazachstán, Izrael).

ČEZ Basketball NymburkBK ARMEX Děčín

Finance Habitation
SUBTERRA
Sev.en EC
© 2010 - Copyright by ČEZ Basketbal Nymburk a.s. All rights reserved.