ČESKÝ POHÁR - DEN DRUHÝ

V prvním semifinále chyběl Prostějovu k postupu na úkor Nového Jičína koš, ve druhém od páté minuty nebyl o vítězi pochyb.

Final 8 Poháru České pošty – semifinále

UNIBON Nový Jičín – BK Prostějov 94:93 (32:20; 49:42; 69:69)

Nejlepší střelci: Channels 19, Šarovič 14, Peciukas 13, Pandula, Muirhead a Pelikán po 12 – Landry 24, Veikelas 18, Slezas 16, Nicholson 10

Rozhodčí: Dolinek, Lukeš, Vondráček. Trestné hody: 26/22:33/27 Fauly: 25:23 Trojky: 10:6

Domácí vstoupili do zápasu velmi rázně a od prvních vteřin se dostali do vedení. Pohodovému úvodu ze strany novojičínských basketbalistů napomohly i první dvě úspěšné trojkové střely. Úvod zápasu očividně zastihl Prostějov, který včera zvítězil nejtěsnějším rozdílem jednoho bodu, v útlumu. Tři minuty před koncem první čtvrtiny narostl náskok domácích už na 19 bodů. Prostějovským se do konce první desetiminutovky podařilo část náskoku umazat. Ve zlepšeném výkonu pokračoval Prostějov i na začátku druhé čtvrtiny. V jejím průběhu se přiblížil domácím na dostřel jediného bodu. Poločas přesto vyzněl pro hráče Nového Jičína, kteří ho vyhráli o sedm bodů. Ve třetí čtvrtině Prostějov pokračoval ve stíhací jízdě a minutu před koncem se mu podařilo skóre poprvé od začátku zápasu vyrovnat. Za vyrovnaného stavu oba týmy nastupovaly i do čtvrté čtvrtiny. Tomu, že Prostějov odehraje další velmi dramatický zápas ze začátku čtvrté čtvrtiny nic nenaznačovalo. Domácí záhy získali náskok, který se vyšplhal až k deseti bodům. Podruhé v zápase však Prostějov mocně dotahoval. Dvě vteřiny před koncem zápasu ho mohl do prodloužení poslat dvěma trestnými hody Veikelas. Druhý však neproměnil, a tak do finále postoupil Nový Jičín po nejtěsnější možné výhře.

Trenér poraženého celku Peter Bálint ocenil zejména ofenzivu domácího týmu: „Gratuluji domácím, kteří postoupili do finále zaslouženě, protože první čtvrtinu odehráli výborně. Měli vysokou úspěšnost trojkové střelby. My jsme nestihli dorotovávat a oni trefili pět střel v řadě. Takže to nebylo o nějaké špatné obraně, soupeř všechno trefil. Potom se nám povedlo 2x se vrátit do zápasu, dokonce jsme mohli v koncovce vyhrát jako v lize podobně jako Nový Jičín u nás, ale nepovedlo se. Takže budeme hrát o třetí místo a pokusíme se ho obhájit jako v loňském ročníku.“

Domácí trenér Zbyněk Choleva hovořil také o výborném útoku svého týmu:„Jsem rád, že jsme ve finále, a že jsme tam prošli přes Prostějov, což je velmi cenné. Prostějov byl dnes asi více unavenější po včerejší výhře nad Pardubicemi. My jsme si ráno lehce potrénovali a vstoupili jsme dobře do zápasu. Výborně jsme stříleli a naše úspěšnost trojek byla výborná, což nám dodalo sebevědomí. Zápas jsme kontrolovali, místy jsme se propadli, a ten nešťastný závěr! Prostějov přitlačil, my jsme hodili balón na tribunu. Pak jsme měli problém s časem. To by se nám nemělo stát. To vítězství by mělo být klidnější, ale vítězství se počítá, takže jsme rád, že jsme uspěli a doufám, že zítra zabojujeme ve finále.“

ČEZ Basketball Nymburk – BK Děčín 82:67 (20:14; 40:32; 56:46)

Nejlepší střelci: Nissim 17, Simmons 15, Stimac 11, Sokolovský a Christmas po 10 – Sanders 15, Hatcher 14, Houška P. 12, Houška J. 11

Rozhodčí: Vyklický, Macela, Hošek Trestné hody: 29/22:13/8 Fauly: 21:24 Trojky: 8:3

V opavském semifinále nastoupil obhájce vítězství proti druhému týmu základní části Mattoni NBL z Děčína. Úvod zápasu vyšel lépe severočeským basketbalistům. Při jejich vedení 9:2 však Nymburk zabral v obraně a do konce čtvrtiny už soupeři dovolil pouze pět bodů. Ve druhé čtvrtině Nymburk pokračoval v obranném snažení. K tomu se přidalo i horší procento úspěšnosti v zakončení děčínských hráčů, kteří míjeli vyložené šance i trestné hody. Nymburk naopak pokračoval ve velmi dobré střelbě, kterou předvedl i předchozí den ve čtvrtfinále proti Opavě. Ke konci poločasu se hra opět více vyrovnala a Hatcher trojkou z velké dálky v poslední vteřině stáhl poločasové vedení Nymburka pod deset bodů. Ofenzivní trápení Děčína pokračovalo i po změně stran. Střelecká úspěšnost Nymburka se ovšem také snížila. Výsledkem tedy byl spíše bojovný basketbal z obou stran. Přesto obhájci pohárového prvenství svůj náskok stále mírně navyšovali a dokráčeli tak po roce opět do finále.

Trenér poraženého Děčína Pavel Budínský ocenil kvality týmu, který byl nad síly severočeských hráčů: „Gratuluji Nymburku k vítězství a k postupu do finále. Pro nás byl zápas s Nymburkem obrovská škola. Snažili jsme se celý zápas o kvalitní obranu. Nymburk umí hrát ve vyšším tempu než je zvykem v Mattoni NBL. Vedli jsme sice 9:2, ale pak Nymburk zvýšil tempo. My jsme se však velmi rychle dokázali adaptovat. Poločasová ztráta osmi bodů nám dávala šanci do druhého poločasu. Soupeř si už pak ale zápas pohlídal. Nymburk je před námi od dva, tři kroky. Pro nás je to inspirující a velká škola.“

Ronen Ginzburg si vítězství svého týmu vážil: „Oceňuji Děčín jako tým vedený jedním z nejlepších trenéru v České republice. Jsem rád, že jsme dnes zvítězili a těšíme se na zítřejší finále.“