OKÉNKO DO HISTORIE

V letošní sezoně poznáme jubilejního dvacátého vítěze Českého poháru, který se hraje od vzniku České republiky v roce 1993.

Závěrečný turnaj Final 8 Českého poháru se letos uskuteční v Liberci  (Tip sport Aréna) a Turnově ve dnech 6. až 8.února. Turnaje se zúčastní z Mattoni NBL Nymburk, Ostrava, Pardubice, Prostějov, Kolín a Děčín. Pavoukem základní části až na vrchol vystoupal lídr první ligy tým BA Sparta, který ve finále porazil Opavu B a divokou kartu podle očekávání přidělil Svaz Kondorům z Liberce.

Až do posledního kola základní části se čekalo, jak budou sestaveny jednotlivé dvojice soupeřů. Nejasno bylo totiž na čtvrtém a pátém místě tabulky. Prostějov díky svému sobotnímu vítězství nad USK Praha zůstal na 4.místě a díky tomu dostal v prvním kole „lehčího“ soupeře z druhého koše.

FanClub a vedení klubu připravuje v případě postupu do finále autobusový zájezd do Liberce. Odjezd je v 16:45 z náměstí, cena 50,- Kč zahrnuje jízdné a vstupné. Přihlášky v prodejně EXICO.

Za uplynulých 19 let však vítězů mnoho nebylo. Pouze čtyři kluby mohou ve výčtu svým úspěchů operovat s titulem držitele Českého poháru. Hned v prvním roce existence Poháru zvítězily Pardubice, ve zbývajících letech to byly už jen tři týmy, které se o celkové vítězství dělily. Naše klub získal Český pohár osmkrát, po pěti vítězstvích si připsal Nový Jičín (v některých letech jako Mlékárna Kunín) a Opava.

Přehled vítězů
Český pohár

Účast Nymburka v uplynulých 12 letech

V prvním roce našeho startu v Mattoni NBL jsme v prohráli ve 4.kole s celkem z Ústí nad Labem 90:102. O rok později jsme si o jedno kolo polepšili, dostali jsme se až před brány závěrečného turnaje. V roce 2002 nás vyřadila Opava výhrou o 6 bodů 72:78. V roce 2003 jsme se už projovovali do Final 4, které se hrálo ve Svitavách. V semifinále jsme narazili na BVV Brno a prohráli jsme o 4 body 82:86. V zápase o třetí místo jsme si poradili s Spartou Praha a po vítězství 102:94 jsme získali první cenný kov. V roce 2004 jsme poprvé Český pohár vyhráli, když jsme v závěrečném turnaji v Prostějově porazili Děčín 93:70 a poté Opavu 95:87. O rok později v Olomouci jsme prvenství obhájili. Nejprve jsme přehráli Mlékárnu Kunín 106:88 a ve finále domácí Orly 117:87. Tehdy v našem dresu zářil Jiří Zídek autor 20 bodů. O rok později v Ústí nad Labem jsme v prvním zápase narazili na Prostějov, kterému jsme podlehli 98:104. V souboji zklamaných o 3.místo jsme přehráli Děčín 90:69. V dalších letech už jsme v Českém poháru nenašli ani jednoho přemožitele. V následujícím přehledu najdete místa, kde se závěrečné turnaje odehrávaly.