DRAMATICKÉ FINÁLE

Po jednoznačném prvním poločase možná nikdo nečekal drama, které se pak v závěru v liberecké aréně odehrálo. I to je Český pohár

Z úvodní vyrovnané pasáže jsme vyšli jako mírný vítěz my, a to zejména díky střelecky dobře disponované dvojici Welsch – Rančík. Když se nám pak navíc podařilo zakončit pár rychlých protiútoků, donutili jsme trenéra Slowiaka svolat hráče k oddechovému času. To bylo za stavu 18:10. Porada pardubickým basketbalistům pomohla a po jejich šesti bodech v řadě to byl Ronen Ginzburg, kdo své hráče svolal k timeoutu. Také na druhé straně přinesl oddechový čas ovoce. Nymburk zbývající čas do konce první čtvrtiny ovládl 12:2.

I ve druhé čtvrtině jsme pokračovali v trojkovém představení. Na pardubické straně nám sekundoval Samuel Faifr, ale to bylo málo, a tak se náš náskok netenčil. Po té, co Pardubice několikrát znemožnily soupeři skórovat a další trojku přidal Faifr, bral si oddechový čas opět Ronen Ginzburg, tentokrát za stavu 41:33. Blokařskou show pak rozjeli Drew Naymick se Zbyňkem Pospíšilem, což oba útoky trochu přibrzdilo. Dříve se na útočnou vlnu vrátil Nymburk a opět natáhl své vedení přes deset bodů. Díky čtyřem bodům v posledních vteřinách prvního poločasu se ale naše vedení smrsklo pod dvoucifernou hranici.

Pardubicím se vstup do druhého poločasu nepodařil především na obrané polovině. Po oddechovém času se defenziva Pardubic zlepšila, ale v útoku stále za námi zaostávaly. Přesto po trojce Samuela Faifra, který byl dnes při chuti, snížily na rozdíl osmi bodů. To ale z jejich strany nebylo všechno. Zavřely nám cestu do koše a do konce čtvrtiny ještě něco ukrojily ze stále se tenčícího náskoku.

Také na začátku čtvrté čtvrtiny držely Pardubice s námi krok a vidina možného úspěchu, který by se v prvním poločase zdál jako sci-fi, vlévala poslední zbytky sil do snažení našeho soupeře.  Po trojce Faifra a koši Žabase jsme museli oddechovým časem zarazit snahy Pardubic. Vedení se totiž smrsklo na pouhý bod. Ještě na chvíli jsme se dokázali vzdálit na pět bodů. Pardubice se ale nevzdávaly a dvě minuty před koncem po trestných hodech Žabase snížily opět na rozdíl pouhého bodu. Dvoubodový koš do obroučky Pardubic znamenal tříbodové vedení. Po koši s faulem a trestném hodu litevského rozehrávače bylo srovnáno Žabase. Do konce zápasu zbývala minuta a půl. Nymburk se nemohl trefit, ale zaznamenal tři útočné doskoky v řadě. Ani napočtvrté nám to nevyšlo. Pardubice ale také nedaly a v přechodu do protiútoku byl faulován Carter. Oba trestné hody proměnil. Necelé čtyři vteřiny před koncem byl faulován na druhé straně Žabas. První trestný hod neproměnil a bylo jasné, že druhý musí nahodit, aby ještě ponechal svému týmu naději. Nesmírně důležitý doskok zaznamenal Tomáš Pomikálek, který už nedovolil Pardubicím střelu na koš. Naopak byl faulovaný Rančík a svou šestkou produkcí přidal ještě dva body.

Ronen Ginzburg: „Prvních dvacet minut jsme hráli velmi dobře v útoku. V obraně se nám dařilo celý zápas. Ve druhé půli jsme udělali pár chyb v útoku, neproměnili jsme otevřené střely. Pardubice jsou typem týmu, který má dobré hráče do útoku a tím se dostaly zpět do zápasu. Pro nás je to zisk dalšího poháru, sedmého v řadě. Je to skvělý úspěch pro tým, pro hráče, pro management. Jsem šťastný. Byl to druhý cíl pro tuto sezonu. Prvním byl postup do Last 16 EuroCupu a nyní nás čeká obhájit titul v Mattoni NBL.“

Jan Slowiak: „Nymburk ze začátku útočil s ohromným sebevědomím. My jsme nebyli schopní zastavit některé jejich střely. Proměňovali těžké pozice. Postupně jsme se zlepšovali. Musím kluky pochválit, protože to bylo úžasné vzepětí. O vítězství rozhodovaly detaily a možná v závěru i zkušenosti. V koncovce jsme začali vybírat zbytečně složité střely. Naše hra ztratila tu přímočarost, kterou měla předtím. Přesto jsme bojovali. Nakonec rozhodl možná jeden útočný doskok, možná neproměněná šestka. To k takovému utkání patří. Nymburk v koncovce použil veškeré zbraně, které umí a zahrál to skvěle.“