O klubu | Historie

ObrázekU zrodu klubu stojí Sokol. Nejprve se ustavila ženská složka a za nedlouho i mužská. Basketbal se v Nymburce pevně uchytil a ve třicátých letech se už hrál první mezinárodní zápas s Terstem. V roce 1935 získává basketbal jako první sport pro město nejvyšší soutěž. Na přeborech obce sokolské získal Nymburk čtvrté, třetí a poté i druhé místo na přeborech republiky.


 Rok 1935 - přebor ČsR


V době okupace, kdy hrál Nymburk pod názvem SK Železničáři, postoupili muži znovu do první ligy a obsadil jednou čtvrté místo. Hned po válce se odehrál slavný duelu v našlapaném Národním domě s francouzským mistrem z Lyonu a posléze také s Maccabi Tel Aviv. Po válce se klub vrátil pod hlavičku Sokola, ovšem bohužel jen na krátko.


Rok 1946 - mezinárodní zápasy 


Po roce 1948 se klub přejmenoval na TJ Lokomotiva Nymburk, ale hrál většinou jen na úrovni krajského přeboru. Teprve v šedesátých letech se klub probojoval na pět let do druhé ligy. Dařilo se a dokonce se pošilhávalo po nejvyšší soutěži. Úspěchy sbírali také dorostenci a ženské složky. Nymburští hráči navíc pravidelně účinkují v reprezentaci železničářů na jejich mistrovstvích Evropy a díky tomu nechybí ani mezinárodní konfrontace. Do druhé ligy se Nymburk podíval ještě v krátce v sedmdesátých letech. Pak až od roku 1996 zůstával v nejnižší soutěži krajském přeboru.


 Železničáři na ME


V roce 1996 získal Nymburk právo účasti ve třetí lize, odtrhl se od Lokomotivy a bratři Janstové založili nový klub BK GA Nymburk, se kterým se pod vedením trenéra Karla Hercika posouvá do druhé ligy. V sezoně 1999/2000 Nymburk obsadil v druhé lize druhé místo, a protože vítěz Sokol Vyšehrad možnost účasti v nejvyšší soutěži odmítl, stal se Nymburk nováčkem Národní basketbalové ligy.


 Tým kolem roku 1970


Rokem 2000 tedy startuje zlatá éra nymburského basketbalu. První zkušenosti s nejvyšší soutěží s poloprofesionálním týmem stačily na 10.místo, ovšem hned v roce následujícím si už hráči Nymburka věší na krk bronzové medaile, rok poté stříbrné a v roce 2004 se odstartovala nepřetržitá série mistrovských titulů, která trvá až do roku 2018, kdy Nymburk získal zatím poslední 15. titul v řadě.

 

Také v Českém poháru je Nymburk nejúspěšnější české družstvo. Za 16 let svého působení v této soutěži posbíral 12 zlatých medailí a 2 bronzové, jen ve dvou letech nezískal cenný kov a z důvodu velkého vytížení se Nymburk v letech 2014-15 a 15-16 do Českého poháru nepřihlásil.

 

Nymburk není družstvo, které by sbíralo úspěchy jen v českém rybníčku. Od první příležitosti se Nymburk chopil možnosti získávat evropské zkušenosti v různých evropských pohárech nebo nadnárodních soutěžích. Už ve druhém roce svého působení v Národní basketbalové lize vytvořil společně se Spartou Praha kombinovaný tým ECM Praha a s ním se zúčastnil Severské ligy NEBL V dalším roku se už Nymburk přihlásil samostatně do FIBA Challenge Cupu a o rok později do vyššího levelu poháru organizovaného FIBA. V roce 2007 získal Nymburk právo účasti v poháru ULEB Cup, který se o rok později přejmenoval na Eurocup. V tomto poháru startoval až do roku 2015 a pouze jednou skončil už po základní skupině. V sezoně 2015/16 se Nymburk přihlásil do nově vzniklého poháru FIBA Europe Cup a v posledních dvou letech úspěšně bojuje v Basketball Champions League.

 

Kromě těchto evropských pohárů zasáhl Nymburk do dvou nadnárodních lig. V sezoně 2010/11 jako druhý nebalkánský tým do Adriatické ligy a v dalších pěti letech pak do ještě kvalitnější VTB ligy, kde převahu tvoří ruské kluby. Pět let po sobě se Nymburk také účastnil kvalifikace o Euroligu, kde se jednou probojoval až do posledního kola.

 
Nymburk má za sebou 350 mezistátních utkání (stav k 1.7.2018) a své oficiální zápasy odehrál ve třiceti zemích napříč celou Evropou a také v Asii (Kazachstán, Izrael). 

Poslední zápas

ČEZ Basketball NymburkBK ARMEX Děčín
28.05.201989:60Více informací

Kalendář

DOMAVENKUAKCE
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Basketball Nymburk YouTube Channel

SPONZOŘI Facebook
ČEZ
STARLIFE
J&T BANKA
GEOSAN THETA
EPL COND
Velišek  - Podpěra
ADIDAS
LION SPORT
AUTOSALON LOUDA
CAR 4 WAY
Dr. MAX
Renomia
Zepris
VIS
Město Nymburk
Elektro Kutílek
Datonet
DP ComTel
Špára STK
Nota Bene
FALDO
Louda Reality
Crystal Bohemia
Wobenzym
Louda Alform
Inkospor
Barton
Jimsoft s.r.o.
C.L.P.A.
CASIA TOUR
hala
XXL
Hyundai
Molten
Česká televize
Kooperativa
AGEL
Pivovary Lobkowitz
ONDRÁŠOVKA
Redside
VALBEK
Rozehnal a Kuchař
ZENIT
SPORT
Finance Habitation
SUBTERRA
Sev.en EC
© 2010 - Copyright by ČEZ Basketbal Nymburk a.s. All rights reserved.