A tým | Eurocup - 23.03.2010 20:15

47
Bizkaia Bilbao Basket Bizkaia Bilbao Basket Hosté
59

Utkání čtvrtfinále Eurocupu bylo především obrannou bitvou. Našim hráčům se nejvíce dařilo na konci prvního poločasu, kdy jsme si vybudovali desetibodový náskok. Ve druhém poločase se dal čekat nástup hostů, kteří přišli od svého trenéra hodně nabuzeni. První pokus o rozhodnutí v zápase jsme dokázali odrazit a solidní hrou v závěru třetí čtvrtiny jsme navíc uspěli i bodově. Nevyšel nám však úvod poslední čtvrtiny, kdy se přes nás hosté dostali. Ještě chvíli jsme vzdorovali a v polovině poslední desetiminutovky byla naše ztráta nepatrná (47:49). V posledních pěti minutách jsme však nedali už ani bod a hosté se nám pomalu vzdalovali.

Důvodem, proč jsme po prvním poločase vedli výraznějším rozdílem bylo to, že se Bilbau nedařilo při střelbě za tři body. Neproměnili ani jednu trojku z osmi pokusů, my jsme měli štěstí podstatně více a pět trojek nám pomáhalo i bodově. Téměř všechny úspěšné pokusy z perimetru byly poměrně šťastnými střelami například v poslední vteřině postupného útoku nebo přes bránícího obránce nebo poslední trojka Ricciho, který už v postatě neměl jinou možnost než odhodit míč na koš. Historie se však nebude nikdy pídit po tom, zda byly trojky bezvadně vypracované nebo nastřílené se štěstím, vždyť odvážnému štěstí přeje. Ve druhé polovině se střelecky prosazovali z dálky i hosté, ale žádná zázračná střelba to nebyla. Konečná úspěšnost střelby za tři body 13,6% je hodně slabá.

Hostům se však dařilo pod košem. Prostor pod oběma koši byl hodně zahuštěn a díky výškové převaze Bilbaa také sousta míčů končila v jejich rukách. Hosté svůj podkošový prostor hájili opravdu dobře a prosadit se střelbou za dva body bylo pro naše hráče hodně obtížné. Často průniky do koše končily v masáži dvou nebo i tří hráčů. Španělé totiž hodně odstupovali od hráčů na slabé straně a tím jich mohlo více hrát na straně, kde jsme měli míč. Bohužel svou obranu dokázali tak organizovat, že se nám mnohdy nepodařilo přenést hru na druhou stranu rychleji než se obrana hostů přeskupila na stranu, kam se dostal míč. Zbývala pouze střelba z dálky a ta se nám však ve druhé polovině tolik nedařila, byť některé pozice byly poměrně volné. O marnosti střelby z krátké vzdálenosti vypovídá úspěšnost za dva body. Zatímco naše byla jen 31% (29/9), hosté měli 65% (29/19). Počet útočných doskoků nebyl marný (9), ale na jejich větší efektivitu nám chyběla vyšší úspěšnost střelby.

Hosté před zápasem hrozili rychlým přechodem na útočnou polovinu. Třicet minut jsme jim k tomu nedali šanci, v poslední čtvrtině však už naše obrana hořela a nestačila se vracet ke smrtícím útokům Bilbaa. Naopak obrana Španělů se dokázala rychleji vracet a v podstatě nám neumožnila skórovat jednoduché koše z rychlého protiútoku. Poměrně se nám dařilo eliminovat ztráty. Dopouštěli jsme se jich však v závěru zápasu, kdy se jejich účinnost v podstatě radikálně zvyšovala. Hosté chybovali především v první polovině zápasu, kterou také prohráli o deset bodů.

Body: Benda 6, Sokolovský 3, Pumprla 9, Křemen 5, Nečas 0, Lee 0, Lewis 17, Ricci 7, Lenzly 0 – Warren 10, Mioso 11, Rodriguez 7, Vazquez 0, Seibuttis 0, Markota 2, Banic 10, Salgado 0, Mumbru 2, Hervelle 8, Blums 9, za 2 body: 29/9:29/19, trojky 23/8:22/3, TH 9/5:17/12, doskoky: 28:41, asistence 11:12, ztráty 13:15, fauly 18:17, valorizace: 40:74, čtvrtiny: 18:15, 14:7, 10:13, 5:24

Následuje on-line reportáž, jak ji v průběhu času zaznamenával Petr Koten
  • 0:0 Utkání začalo.
  • 2:0 Skóre otevřel Křemen z nájezdu.
  • 4:0 Benda byl faulován Mumbruem a ze šestek nezaváhal.
  • Kroky najíždějícího Mumbrua a další útok pro Nymburk.
  • 4:2 Z jumpu se prosadil Chorvat Banič.
  • 4:4 A je vyrovnáno, střelou z jumpu se trefil Chris Warren.
  • Křemen našel Bendu, ale ten byl pod košem tísněn natolik, že se prosadit ani nemohl.
  • 6:4 Benda zajistil domácím vedení střelou z dlouhé vzdálenosti.
  • 6:6 Po čtyřech a půl minutách se prosadil Hervelle.
  • 6:8 První vedení pro Bilbao zařídil zpod koše Warren.
  • 9:8 Ale trojkový pokus Křemena znamená obrat.
  • Křemen znovu zkoušel trojku, ale nedal. Na druhé straně fauloval Pumprla.
  • Benda krvácí, proto musí vystřídat a zamířit na ošetření. O nic vážného ale nepůjde.
  • 9:10 Banič zakončil v poslední vteřině útoku hned po vyhození z autu. Laciný koš.
  • Domácí ztratili a Ricci okamžitě fauluje. Posílá tak v osmé minutě zápasu na čáru trestného hodu Warrena.
  • 9:12 Warren se znervóznit nenechal a byl dvakrát úspěšný.
  • 9:13 Nymburku začíná ujíždět vlak. Po trestných hodech Rodrigueze je to už o čtyři body.
  • 11:13 Lewis byl faulován a ze šestek koriguje.
  • 11:14 Hervelle uspěl při druhé šestce.
  • 13:14 Ricci napravil předchozí faul a uspěl za dva body.
  • 13:15 Jenomže sudí znovu pískají faul. Rodriguez uspěl jen při jedné šestce.
  • 15:15 A tak zpod koše mohl Lewis srovnat.
  • 18:15 Ricci trefuje v poslední vteřině čtvrtiny trojku o desku. Navíc byl faulován.
  • Z následné šestky ale Ricci neuspěl, takže Nymburk vede "jen" o tři.
  • Konec 1. čtvrtiny.
  • Exhibice na rotopedech mezi Sáblíkovou a Změlíkem právě proběhla. Sáblíková svého soupeře udolala a byla rychlejší.
  • 18:17 Otevřel ji Hervelleho úspěšný pokus.
  • Lewis už musel střílet z ohromné dálky, navíc byl zblokován,
  • Po Ricciho špatném pasu se do útoku znovu posunou hosté.
  • 20:17 Ale Pumprla si doběhl z protiútoku pro smeč a dva body Nymburka.
  • Čas 12:13 - Bilbao si bere oddechový čas.
  • 20:19 Moiso uspěl zpod koše, navíc byl faulován Bendou.
  • 20:20 A francouzský pivot dal i jednu šestku.
  • 21:20 Pumprla pomstil drsný faul Moisa jen v prvním případě.
  • 24:20 Lewis trefil hodně těžkou trojku a poslal svůj tým do čtyřbodovíého náskoku.
  • V 15. minutě se hosté dopustili dalších kroků.
  • 27:20 Další zázračná trojka, vyslal ji v poslední vteřině útoku Pumprla.
  • Sudí otáčejí svůj výrok, hosté nezakončili do 24 vteřin, takže míč pro Nymburk.
  • 27:22 Domácí podcenili doskok a následně umožnili snadné zakončení pro Moisa.
  • 30:22 Sokolovský posílá svou tradiční trojkovou navštívenku.
  • Čas 18:29 - Bilbao si bere time-out.
  • Sokolovský při nájezdu neuspěl.
  • Hosté to do domácí zóny zkoušejí nájezdy. Jejich snažení ale smázl Bendův blok.
  • Při nájezdu selhal i Lewis, ale hosté ztratili, takže poslední útok pro Nymburk.
  • 32:22 Z jumpu se trefil Lewis, Bilbao už zareagovat nedokázalo.
  • Nymburští dokázali zabrzdit Bilbao, ve druhé čtvrtině mu dovolili pouhých sedm bodů a ujali se vedení 32:22.
  • Zásadní rozdíl mezi oběma týmy? Trojková střelba. Zatímco domácí uspěli v pěti případech, občas i s velkou dávkou štěstí. Hosté nedali jediný z osmi trojkových pokusů. Vyšší hosté lépe doskakují (20:12), ale také častěji ztrácejí míče (11:5), domácí naopak vedou na zisky (6:2)
  • Konec 2.čtvrtiny
  • 32:24 Samostatný únik končí Hervelleho lahůdkovou smečí.
  • 32:27 První trojka Bilbaa znamená snížení na 5 bodů.
  • 32:29 Mumbru si na Křemenovi vymodlil faul, ze šestek pak v obou případech uspěl.
  • 34:29 Benda zvedá domácí prapor nájezdem po lajně.
  • 34:31 Banič doskočil a zakonči.
  • 37:31 Lewis svým 12. bodem zvyšuje na šestibodový odstup.
  • 37:33 Rozehrál se ale i Banič.
  • Teď už Lewis za tři neuspěl.
  • Po chybách na obou stranách jdou do útoku domácí.
  • Lee vyrážel do rychlého protiútoku, a tak jej zastavil Salgado.
  • 39:33 Zlatá ruka Rona Lewise znovu úřaduje z dálky.
  • Benda hasí faulem únik po lajně. Hraje se už 27. minuta a hosté budou útočit na snížení nymburského náskoku.
  • Parádní blok v podání Hervelleho.
  • 39:35 A následuje smeč Warrena.
  • Čas 29:03 - time-out pro domácí lavičku.
  • 42:35 Pumprla trefil šťastnou trojku a zajistil sedmibodové vedení.
  • Další trojkové pokusy domácích se neujaly, takže stav zůstává 42:35.
  • Konec 3. čtvrtiny.
  • Načal ji Salgadův faul.
  • 42:37 Rodriguez se trefuje z nájezdu, navíc ho zfauloval Pumprla.
  • Ze šestky Rodriguez neuspěl.
  • Protiútok domácí nevyužili. A stejně se jim vedlo i v postupném útoku.
  • 42:39 Warren přiblížil hosty.
  • 42:42 A Rodriguez jim košem s faulem zajistil srovnání, Nymburk v této čtvrtině ještě neskóroval.
  • 42:45 Desetibodovou sérii Bilbaa dovršil Janis Blums úspěšnou trojkovou střelou.
  • Muli Katzurin reaguje v čase 33:02 oddechovým časem.
  • S pressem hostů si neporadil ani Benda zpod koše.
  • 42:46 Blums po Ricciho faulu přidal jeden bod ze šestky.
  • 44:46 Prokletí domácích prolomil až Ricci.
  • 44:49 Další trojka v podání Blumse.
  • 47:49 Odpovídá Lewis.
  • 47:51 Přes Ricciho se k míči a snadnému zakončení dostal Moiso.
  • 47:53 Z protiútoku se prosadil Blums.
  • V čase 36:17 si time-out bere domácí lavička.
  • Utkání přihlíží 7520 diváků.
  • Při pokusu o reverse lay-up byl faulován Ricci.
  • Ani při jedné šestce ale Ricci neuspěl.
  • 47:55 Další dva body hostů přidal z nájezdu Warren.
  • Ani po tomto útoku domácí svůj pětibodový zisk ze čtvrté čtvrtiny nerozšíří. Do konce zápasu zbývá odehrát dvě minuty.
  • 47:57 Hosté zvyšují a zvyšují, postaral se o to Moiso.
  • Domácí promarnili i svůj předposlední útok.
  • 14 vteřin do konce a Markota bude házet dva trestné hody.
  • 47:59 V obou případech chorvatský hráč uspěl.
  • KONEC ZÁPASU.
  • Závěrečnou čtvrtinu prohráli Nymburští 5:24, to znamená konečný výsledek 47:59. V Bilbau budou muset dohánět dvanáctibodový náskok soupeře.