A tým | Český pohár - 19.03.2010 18:00

BK Prostějov BK ProstějovDomácí
66
70

Hodně dramatické utkání viděly Klatovy v semifinále Českého poháru. S našim unaveným týmem se střetl jediný přemožitel v Českém poháru ze sezony 2005/06 a tým, který nás v tomto ročníku Mattoni NBL porazil nejvýraznějším rozdílem – tým Orlů z Prostějova. Zápas se v první čtvrtině vyvíjel podle papírových předpokladů, i když naše vedení bylo možná až větší než jsme si zasloužili. Prostějov hrál s velkým respektem a nedokázal se proti naší obraně prosadit. Naopak my jsme v útoku přehrávali Orly chytrostí přihrávek a nacházením volných střelců v bezprostřední blízkosti koše. Vynikající nahrávky putovaly především mezi podkošovými hráči Tsiaras, Benda, Nečas nebo Ricci. Dvouciferného vedení jsme dosáhli už na konci šesté minuty, kdy jsme vedli 15:5 a se stejnou pohodou jsme dokráčeli až do první přestávky. Během ní ztratili Orli respekt, my jsme možná trochu polevili v koncentraci a střelecky se chytli do té doby nevýrazní Lawrence a Veikalas. Od té chvíle až do konce utkání to byl víceméně střelecký souboj těchto dvou hráčů s našim týmem. Za druhou čtvrtinu dali Lawrence a Veikalas 18 bodů ze šestadvaceti celého týmu. Oba dva byli nezastavitelní při svých nájezdech a pokud jsme je zastavili, bylo to většinou oceněno dvěma trestnými hody. Naši hráči se potýkali především s horší střelbou a také s velkým počtem faulů. Za prvních 68 vteřin jsme měli na svém kontě 4 týmové fauly!! Ve třetím útoku Prostějova druhé čtvrtiny jsme faulovali třikrát. V celé druhé čtvrtině se nám nedařilo střelecky a Prostějov nebezpečně dotíral a v jeden okamžik se dostal do jednobodového vedení, ale do druhého poločasu jsme nakonec šli my s nejtěsnějším vedením. Ve třetí čtvrtině nás Orli stlačili bodově pod sebe a stále jim narůstala křídla. Ve 26.minutě jsme ztráceli šest bodů (42:48) a koš soupeře byl pro nás zakletý. Během následující minuty jsme dokázali snížit na rozdíl jediného bodu i díky trojce nejlepšího hráče utkání Michala Křemena. Kontroval Veikalas a protože poslední dva a dva trestné hody na obou stranách kapitáni týmů Sokolovský a Prášil proměnili na tříbodové ztrátě nic neměnilo. Poslední čtvrtina se nesla v naší neustálé snaze dotáhnout náskok Prostějova a přebrat vedení v zápase. Snaha však neustále zůstávala jen snahou a kýžený efekt nepřinesla. Pozitivem bylo, že se nám podařilo přibrzdit oba nebezpečné hráče, bohužel se je nepovedlo zcela zastavit. Čtyři minuty před koncem zápasu se z průniku trefil Veikalas a naše ztráta už dosáhla sedmi bodů a při poměrně nízké úspěšnosti střelby to byla kritická situace. Po time outu trenéra Katzurina se svou první trojkou v utkání prezentoval Lee. Tato akce, která nám přinesla obrovskou vzpruhu, vyvolala i reakci na druhé straně. Orlům povadla křídla a jakoby si až teď uvědomili, že by také nemuseli vyhrát. Psychický tlak jim pak svázal ruce a zašmodrchal na několik uzlů. Aleš Chán nedal z pole, potom ho při pokusu o smečovaný koš zblokoval Lewis. V tomto okamžiku si rozhodčí nevšimli, že se míč nedotkl obroučky, přesto nařídili nových 24 vteřin na postupný útok. Naši hráči se však touto v podstatě jedinou chybou rozhodčích v zápase nenechali vyvést z rovnováhy a po time outu trenéra Bálinta nedali Prostějovu k dobru žádnou volnou střelu. Prášil proto svůj trojkový pokus spálil. Na ukazateli času bylo 37:48 a tímto okamžikem nastaly Prostějovu kruté časy. V následujících 90 vteřinách vyrobili čtyři ztráty!! Dva naši nejzkušenější hráči Lee a Sokolovský toho využili k vyrovnání. Čtyřicet vteřin před koncem fauloval Lawrence Michala Křemena. Naše křídlo se zcela oprostilo od důležitosti okamžiku a zcela bezpečně proměnilo oba trestné hody (67:65). Faul Bendy na Lawrence přinesl rozehrávači Prostějova také dva trestné hody. Úspěšnost však byla jen 50%. Dlouhý útok korunoval na konci Lee pro nás krásným průnikem do koše s dvoubodovu tečkou. Za osm vteřin už Prostějov nedokázal tříbodovou ztrátu zlikvidovat. Zoufalou trojku poslal ještě dvě vteřiny před koncem na koš Veikalas, ale štěstí si už vybral v dosavadním průběhu zápasu. Kosmetickou a nic neřešící úpravu skóre přidal už po vypršení hrací doby trestným hodem MVP zápasu Michal Křemen.

Body: Křemen Michal 16, Lee Arthur 16, Sokolovský Ladislav 11, Benda Petr 8, Lenzly Mike 4, Nečas Radek 4, Ricci Philip 4, Tsiaras Georgios 4, Lewis Ronald 3, Pumprla Pavel 0, Slezák Pavel 0 - Veikalas Benas 22, Lawrence Eugene Elliot 21, Chán Aleš 9, Skibniewski Robert Józef 5, Prášil Jaroslav 4, Šležas Andrius 3, Landry Kyle Marc 2, Hyzy Radoslaw 0; střelba 3b.: 18/5:15/3 střelba 2b.: 33/17:37/18 TH: 25/21:30/21 doskoky: 30:31 chyby: 26:22; technická chyba: 21. Prášil Jaroslav; ztráty: 14:13; čtvrtiny: 21:9, 15:26, 13:17, 21:14; rozhodčí: Dolinek Ivo, Vyklický Robert, Lukeš Václav;