A tým | Mattoni NBL - 19.05.2010 18:00

80
BK Synthesia Pardubice BK Synthesia Pardubice Hosté
86

Třetí semifinálový zápas skončil výhrou Pardubic hlavně proto, že jsme nedokázali udržet výkon z první čtvrtiny po větší části zápasu. V prvních deseti minutách jsme vedli již o 16 bodů (27:11), když jsme hosty donutili k velkému počtu ztracených míčů, dokázali jsme velice rychle přecházet na útočnou polovinu a měli jsme vynikajícího střelce Rona Lewise, který dal polovinu všech našich bodů první čtvrtiny. Náš výkon okomentoval Jakub Bažant během první přestávky slovy: „Bílá smršť, která vlétla na hráče z Pardubic“. Skóre otevřel Lewis hned z prvního útoku a pak dal deset bodů z prvních dvanácti. Hosté dokázali odpovědět pouze dvěma trojkami (Tóth a Pospíšil). Za stavu 14:6 si vzal oddechový čas trenér Slowiak a kromě jiného zazněla slova „Hlavu nahoru!“ Hosté sice po time outu snížili na 14:8, ale v dalším průběhu se dopouštěli v obraně osobních chyb, které jsme bezchybně trestali z čáry trestných hodů. Když jsme se poprvé dostali do dvouciferného vedení (18:8), skóroval opět za tři body Sýkora a pak se na dvě minuty hosté opět odmlčeli. Naši stihli zásluhou smeče Ricciho po Nečasově výborném shození a trojky Lewise zvýšit vedení na 27:11. Poslední body první čtvrtiny dal z pole Marek.

Ve druhé desetiminutovce Pardubice zlepšili doskok, čtyřikrát doskočili v útoku, my jsme se dopustili čtyřech ztrát a toto všechno se projevilo i na průběžném skóre zápasu. Hosté začali stahovat náš náskok až se dostali na šest bodů (32:26). Do listiny střelců se zapsali všichni pardubičtí hráči, kteří byli v tomto časovém úseku na palubovce (Peterka, Bohačík, Arnold, Marek a Hampton). Posledně jmenovaný dal pět bodů. Na naší straně byli jen dva úspěšní střelci: Lenzly a Ricci. Tito dva pak stáli za opětovném navýšení rozdílu do dvouciferné hodnoty, ovšem Sýkora s Hamptonem byli proti a opět sklepali rozdíl na sedm bodů (37:30). Bezchybná střelba trestných hodů Lenzlyho a trojka Lewise nás vrátila do čtrnáctibodového vedení. To jsme však do poločasu neudrželi, přesto jsme do druhých dvaceti minut vstupovali se solidním desetibodovým náskokem.

Druhý poločas nastartovali lépe hosté. Nejprve Hampton proměnil trojkový pokus a pak sebevědomí Pardubic zvýšil smečovaný koš Bohačka, kterému na atraktivní aley-oop nalil ze sedmi metrů Wright. Bohačík s Derikem Wrightem pak byli hlavními strůjci snížení náskoku až na tři body (51:48). Hned po ztrátě míče v útoku si vzal trenér Katzurin oddechový čas. Po něm zaúřadoval Ron Lewis a Michal Křemen z dálky a když Petr Benda na konci 27.minuty přidal svoje první dva body, vedli jsme opět dvouciferným rozdílem (59:48). V posledních dvou minutách daly Pardubice tři trojky, čímž snížili na 64:57, ale poslední koš čtvrtiny zaznamenal Mike Lenzly. Byla to trojka o desku z dobrých deseti metrů.

Do poslední čtvrtiny jsme nevstoupili dobře. První tři minuty jsme prohráli 2:7 a na bod ze hry jsme stále čekali. Jedinými dvěma úspěchy byly šestky Petra Bendy. Pak náš střelecký prapor převzal Pavel Pumprla a dvěma koši ještě oddaloval závěrečný kolaps. Hosté vystrčili růžky, když Wright trefil z perimetru, ale na tento koš dokázal ještě náš rozehrávač odpovědět košem stejné bodové hodnoty (76:69) a do konce zápasu zbývalo 5 minut. Za necelé dvě minuty hosté vyrovnali. Na našich dvou nejvytíženějších hráčích Lewisovi a Lenzlym se začala projevovat únava a kromě nich dnes nebyl koši soupeře nikdo moc nebezpečný. Naopak trenér Slowiak, který po celé utkání točil větší počet hráčů, nechal své tři Američany před rozhodující čtvrtinou na chvíli odpočinout. Čerstvější hosté dokázali využít našich ztracených míčů a díky vyrovnání skóre, které se po celý zápas vyvíjelo v jejich neprospěch, získali i velkou motivaci do posledních dvou minut. V nich nejprve zaúřadoval Wright, který trojkou zvýšil na 78:81 a pak Hampton dvěma šestkami dostal vedení Pardubic nad možnost vyrovnání jedním košem. Do konce zápasu zbývalo kolem dvaceti vteřin a to bylo už žalostně málo. Trenér Slowiak si nechal na poslední půl minutu dva oddechové časy, čímž posouval hru dál od svého koše. Poslední hřebíček do naší rakve zatloukl dvanáct vteřin před koncem Arnold, který neminul ani jeden trestný hod.

Body: Lenzly Mike 29, Lewis Ronald 21, Ricci Philip 10, Křemen Michal 6, Pumprla Pavel 6, Benda Petr 4, Nečas Radek 4, Sokolovský Ladislav 0, Tsiaras Georgios 0 - Hampton Maurice 19, Wright Derek Steven 17, Bohačík Petr 12, Arnold Marcus 9, Marek Martin 9, Pospíšil Zbyněk 6, Sýkora Martin 6, Tóth Tomáš 6, Peterka Ondřej 2; střelba 3b.: 27/9:25/11; střelba 2b.: 32/16:44/20; TH: 21/21:16/13; doskoky: 30:34 chyby: 18:19; čtvrtiny: 27:13, 19:23, 21:21, 13:29; rozhodčí: Vyklický Robert, Lukeš Václav, Hruša Petr; komisař: Ringsmuth Zdeněk; 800 diváků; nejlepší hráč: Wright Derek Steven