A tým | Mattoni NBL - 01.06.2010 18:00

BK Prostějov BK ProstějovDomácí
86
74

Třetí zápas na palubovce Prostějova jsme bohužel nedovedli do vítězného konce, a tak nás čeká návrat série do Nymburka.

Hráči Prostějova si mohou na Den dětí poznamenal do své historie první finálové vítězství. Po pěti prohraných zápasech se na ně poprvé na konci usmálo štěstí. Štěstí se Orly usmívalo i v průběhu zápasu, některé střely byly hodně šťastné, ale pochopitelně i takové se počítají a k basketbalu patří. Tentokrát naše obrana nebyla tak dobrá jako v předcházejících dvou duelech. Na rozehrávace chyběl Mike Lenzly, který v posledních zápasech ukazoval výbornou formu. Nastoupil sice Arthur Lee, ale v dnešním utkání nebyl ve své kůži. Ron Lewis se ho snažil zastoupit, ale v závěru zápasu, kdy se tvořil konečný výsledek, už na tom nebyl se silami dobře. Střelecky se dnes nedařilo Petru Bendovi, který dal jen 4 body, přičemž ze sedmi pokusů proměnil jen jeden a dva body přidal z čáry trestných hodů. Možná ho hned v úvodu zápasu rozhodily dvě osobní chyby, které měl na svém kontě už v polovině čtvrté minuty. Ještě v první čtvrtině měl dva fauly také Arthur Lee. V úvodu druhé čtvrtiny si udělal třetí faul také Phil Ricci. Výborný zápas na útočné polovině odehrál náš nejzkušenější hráč Ladislav Sokolovský. Jeho střelba z pole neměla jedinou vadu na kráse, z pěti trojkových pokusů vytěžil plný počet patnácti bodů a dva střely za dva body skončily v síťce také. Minul jen jednu šestku. S dvaceti body byl druhým nejlepším střelcem utkání. Velice dobře hrál také Ron Lewis, který několikrát najel pod koš a své pokusy celkem jednoznačně proměňoval. Za dva body dal 5 košů z sedmi pokusů, na konto si připsal 9 doskoků a společně se Sokolem byl tahounem týmu.

Na straně domácích zahrál dobře Veikalas, který několikrát využil clony k tomu, aby zcela volný pálil za tři body. Celkem tři trojky ze čtyř pokusů byly pro nás velice nepříjemné a také úspěšnost 50% při střelbě za dva body nebyla špatná. Na rozdíl od předchozích dvou zápasů však bodově vyrostl rozehrávač Orlů Lawrence. Zdálo se, že byl daleko klidnější než v Nymburce a určitě mu to svědčilo. Jeho hlavní devizou byly fauly při střelbě. Celkem stál osmkrát na čáře trestných hodů. Dobrou partii má za sebou Landry, kterému pata už asi přirostla pevně ke kosti. Odehrál dnes 22,5 minuty a to ještě po určitou dobu byl ošetřován pro krvavé zranění na hlavě.Prostějov byl tentokrát hodně nebezpečný z dlouhé vzdálenosti. Domácí dali deset trojek ze 17 pokusů a kromě Prášila a Chána dal každý hráč, který se dostal na palubovku alespoň jeden koš z perimetru.

Domácí vyhráli také na doskoku, i když vzhledem k výškové převaze nebyl rozdíl nijak vysoký. Naši se popasovali dobře s útočným doskokem (10:5), pod vlastním košem to už bylo slabší. Proto jsme se nedostávali tolik do rychlého zakončení. Vzácně nízký byl počet ztracených míčů – 7:10 pro domácí. Vyšší rozdíl byl ve valorizaci.

Úplný začátek zápasu byl zrcadlovým zobrazením dvou nymburských. Tentokrát jsme úvodní rozskok vyhráli my, ale první koš dali domácí. Na první body jsme čekali půl druhé minuty, z čáry trestných hodů je zaznamenal Ron Lewis, ovšem už jen snižoval náskok Orlů na 4:2. Poté se z perimetru prosadil Lawrence, ale Sokol, který nastoupil v základu a Lewis dotáhli na 7:6, ale opět to znamenalo jen snížení odstupu za domácími. Jako harmonika se natahoval a smršťoval náskok domácích po celou první čtvrtinu. K vidění byly naše pěkné individuální akce, jako špicová obrátka Phila Ricciho při souboji s Alešem Chánem nebo Pampiho koš z podběhnutí koše, když před tím překvapil rychlostí tři obránce nebo Slezákova trojka. Poslední koš první čtvrtiny zaznamenal Ricci, když po výborné přihrávce Lewise využil zkoprnělé obrany domácích. Po tomto koši se skóre vyrovnalo na 20:20. Do druhé čtvrtiny jsme vstoupili trojkou Sokola a velice často jsme využívali výškové nerovnováhy mezi námi a soupeřem. Několik lobovaných přihrávek pod koš slavilo úspěch. Až do poloviny 18.minuty jsme byli v mírném vedení do tří bodů. Pak zaznamenal Hyzy a Landry trojku, i když mezi tím dal Pampi po útočném doskoku Bendovy neúspěšné střely koš, stejně se do dvoubodového vedení dostali Orli. Do konce prvního poločasu domácí ještě tři body přidali.

Prvních čtyři a půl minuty druhého poločasu jsme měli jen dva úspěšné střelce Lewise a Leeho. Petr Benda si střelecky nevěřil a z jeho parkety se dvakrát prosadil Arthur Lee. Poté se nás rozehrávač prezentoval trojkou a tím snížil před tím už sedmibodovou ztrátu na bod (49:48). Veikalas kontroval také z perimetru, ale zahanbit se nedal ani Láďa Sokolovský. V tomto úseku zápasu nám míč velice svižně rotoval po perimetru a střely byly dobře zvoleny z volného prostoru. Domácí měli o poznání horší pozice ke střelbě, ale bohužel pro nás, dávali také. Ve druhé části třetí čtvrtiny jsme začali hrát v útoku staticky, dvakrát jsem se pomalu vrátili do obrany a domácí Dokoupil to ztrestal trojkou. Třetí čtvrtina skončila stejně jako první shodně 20:20. Na úvod poslední čtvrtiny jsme museli strávit pět bodů domácích a poprvé v zápase se rozdíl ve skóre vyšplhal do dvouciferné hladiny. Ještě do 35.minuty jsme dokázali snížit na pět bodů (69:64), ale pak jsme už jen sledovali, jak nám ujíždí vlak. Domácí se neustále trefovali z dlouhé vzdálenosti a jejich body přibývaly hodně rychle – Veselovs, Veikalas a Lawrence – všechno za tři. Na začátku 37.minuty jsme prohrávali o 14 bodů 78:64 a bylo jasné, že tento zápas už do vítězného konce nedovedeme. V útočné fázi nám chyběla jiskra a přesnost zakončení a v obraně jsme už rozjeté hosty nezabrzdili. Úplný závěr zápasu se vydařil jen Tsiarasovi, který nastřílel během dvou minut šest bodů.

Body: Veikalas Benas 21, Lawrence Eugene Elliot 17, Landry Kyle Marc 11, Hyzy Radoslaw 9, Chán Aleš 9, Veselovs Pavels 7, Skibniewski Robert Józef 5, Prášil Jaroslav 4, Dokoupil Petr 3 - Sokolovský Ladislav 20, Lewis Ronald 15, Pumprla Pavel 9, Lee Arthur 8, Ricci Philip 6, Tsiaras Georgios 6, Slezák Pavel 5, Benda Petr 4, Nečas Radek 1, Křemen Michal 0; střelba 3b.:17/10:19/7 střelba 2b.: 38/19:43/20 TH: 22/18:17/13 doskoky: 32:28 fauly: 19:19; čtvrtiny: 20:20, 21:16, 20:20, 25:18; rozhodčí: Dolinek Ivo, Zachara Ivan, Paulík Robert; komisař: Ringsmuth Zdeněk; 2104 diváků

Výsledek znamená, že série se ještě vrátí do Nymburka a to v sobotu 5.6. od 19:00 hodin.