A tým | Adriatická liga - 20.11.2010 17:00

KK Hemofarm Vršac KK Hemofarm VršacDomácí
86
85

Našim hráčům vyloženě nesvědčí, když nehraje první rozehrávač soupeřova týmu. V minulém zápasu chyběl Cajasolu Američan Calloway a prohráli jsme poslední čtvrtinu 25:35, v utkání ve Vršacu se zranil v první čtvrtině Abdul-Hamid a prohráli jsme poslední čtvrtinu 17:31. Přesto lze v obou zápasech najít podstatný rozdíl. Zatímco v pardubickém duelu jsme byli ve třech čtvrtinách vyrovnaným týmem, v Srbsku jsme byli ve třech čtvrtinách lepším týmem. Bohužel jsme si proti Hemofarmu nechávali nevydařené střely a ztráty na poslední úsek zápasu.

Jako klíčový bod zápasu označili oba trenéři ztrátu třináctibodového vedení Nymburka. Trenér Ginzburg na tiskové konferenci řekl: „My jsme domácím bohužel dovolili, aby se vrátili do utkáni po tom, co jsme měli k dobru 13ti-bodový náskok.“ Na stejných 13 bodů pohlíží jeho protějšek Željko Lukajić takto: „Ukázali jsme, že nevzdáváme ani 13ti-bodový rozdíl a umíme se vrátit do zápasu.“ V rozmezí 32. a 34.minuty se domácí do nás zakousli brutálním způsobem. My nedali ani bod, soupeř v pěti po sobě jdoucích útocích, které dohromady trvaly přesně 1 minutu a 58 vteřin, nastřílel 14 bodů a otočil z 59:71 na 73:71. To znamenalo, že čtyři útoky skončily třemi body – trojka nebo koš s faulem a jen jeden „pouze“ za dva body. Toto období bylo rozhodující pro konečný výsledek zápasu.

Jak se utkání vyvíjelo? První čtvrtina byl se dala nazvat soubojem titánů. Stálo proti sobě zhruba 250 kg živé váhy. Na naší straně se pral Aleš Chán na druhé straně Jerome Jordan, tedy 215 cm ku 213 cm. Zatímco Aleš se prosazoval i ze vzdálenosti větší než blízké, Jordan máchal svými tlapami většinou shora do koše. I když byl domácí pivot o tři body úspěšnější, vyhráli domácí úvodní čtvrtinu jen o bod 27:26. Domácí hráči na začátku zápasu možná prožívali ještě svůj turecký sen a než se z něj probudili, prohrávali 0:6 a po trojce Simmonse dokonce 2:11. Domácí hráči nedokázali odolávat naší rychlé hře nebo výborným nahrávkách do vymezeného území. Protože i domácí hráli rychle dopředu a dokázali se prosazovat, bodů se v první čtvrtině urodilo jako hub o letošním podzimu. Domácí se poprvé dostali do vedení tři minuty před koncem prvního hracího období, ale jednobodový náskok jsme si nepřenesli do další části zápasu. Důležité však bylo, že se ke slovu nedostal obávaný střelec Milan Mačvan, o kterého se staral hlavně Radek Nečas.

Jako by se mohla první čtvrtina mohla jmenovat Alešova, druhá by dostala název Afikova. V první polovině druhé čtvrtiny se nám přestala dařit střelba s výjimkou dvou trojek. Pod košem se Aleš nedostal ke slovu, a tak byl ve 13.minutě střídán Nečasem. Domácí dali na začátku čtvrtiny dva koše a dostali se do vedení o čtyři body a pak se z dálky prosadil Mike Lenzly a po chvíli vyrovnal z perimetru Pavel Slezák. Třemi body zkroušený střelec Mačvan se přeci jen trochu osmělil a postaral se o pětibodové vedení 38:33. Toto skóre se drželo zhruba dvě minuty než se někdo prosadil. Bohužel to byl Savović a domácí se dostali do nejvyššího vedení 40:33. Na Kochovy šestky odpověděl stejně nejstarší hráč domácích Borisov (42:35). Před Borisovou exekucí nastoupil na palubovku Afik Nissim, po první čtvrtině druhý nejlepší střelec. Ke konci 17.minuty dal Afik po vniknutí do vymezeného území první své dva body druhé čtvrtiny. Do konce čtvrtiny pak přidal ještě dalších 8 bodů (koš s faulem, trojka a dva trestné hody) a stal se tak nejlepším střelcem zápasu s 19 body. Ve druhé čtvrtině jsme hráli velice dobře v obraně a chytře v útoku. Soupeř se nestačil dovit a ztrácel půdu pod nohami.

Třetí čtvrtinu bychom mohli pojmenovat Pampiho. Naše křídlo bylo u všeho podstatného – střílel body, nahrával, získával míče, výborně bránil, prostě celkově hrál velice chytře. Hned první koš však obstaral nebeským hákem Aleš Chán a pak jsme z chyb Vršacu těžili rychlé protiútoky. Úvod třetí čtvrtiny jsme vyhráli 8:2 a trochu se opakoval i průběh první čtvrtiny. Domácí košem s faulem snížili v 25.minutě na 51:57. Více jsme soupeři nepovolili a po několika povedených akcích, kde byla vidět souhra celého týmu, jsme vedli 68:55. O dobré obraně svědčí i to, že jsme dovolili domácím nastřílet jen 11 bodů.

Ve čtvrté čtvrtině domácí vytáhli celoplošnou obranu a začalo se nám o trochu hůř dýchat. V polovině poslední čtvrtiny jsme už ztráceli (73:71). Nebylo to moc a stále jsme ještě cítili šanci na vítězství. Navíc Mike Lenzly vyrovnal po vniknutí pod koš (73:73). Během další minuty dali domácí dvě šestky ze čtyř pokusů, ale na konci 36.minuty Láďa Sokolovský vyrovnal, když mu obrana Hemofarmu nechala dálnici až ke koši. Ve 38.minutě daly oba týmy pod jednom koši ze hry, ale protože při tom našem byl Aleš Chán faulován, využil bonus trestního hodu ke získání vedení. Minutu před koncem jsme měli k dobru tři body. Savović košem s faulem vyrovnal, ale Simmons z jumpu opět poslal do vedení nás. Mrňavý Pavković trestnými hody necelých deset vteřin před koncem vyrovnal a my jsme měli k dobru poslední útok. Domácí v co nejkratší době faulovali Nissima, a ten však proměnil jen jeden trestný hod. Druhý bohužel doskočili domácí, protože jsme zcela vyklidili prostor pod košem, abychom mohli v plném počtu bránit postupný útok domácích. Míče se chopil rozehrávač Pavković a pelášil ke koši. Ve vnitřním prostoru ho podle mínění rozhodčích fauloval Lenzly a srbský hrdina zachránil dva body domácím.

Body: Mačvan a Jordan Jerome po 19, Pavkovič 12, Savovič 11, Šutalo a Borisov 8, Anďušić 5, Abdul Hamid 4 - Nissim 22, Chán 17, Lenzly 13, Pumprla 12, Simmons 8, Kocha Nečas po 4, Slezák 3, Sokolovský 2, fauly: 18:29, pět chyb: Koch (37.min), TH: 33/27 : 14/10, střelba za 3 body: 14/3:22/7, střelba za 2 body: 42/25:42/27, ztráty 13:9, zisky: 6:9, čtvrtiny: 27:26, 17:19, 11:23, 31:17