A tým | Eurocup - 21.12.2010 19:45

90
VEF Riga VEF Riga Hosté
79

Utkání proti VEF Riga mělo v prvním poločase podobný průběh jako první zápas v Rize. Naši hráči nevstoupili do utkání pravou nohou. Nervozita povinného vítězství jim svazovala ruce, v obraně bylo hodně mezer a výpadek jsme nedokázali vynahradit v útoku. Na svém kontě jsme měli pět ztrát a hlavně jsme neproměňovali ani trestné hody. V první čtvrtině jsme se dostali na čáru trestných hodů celkem dvanáctkrát, ale úspěšných pokusů bylo pět! Body z této činnosti nám chyběly a nebylo proto divu, že hosté vedli již během první čtvrtiny o osm bodů (např. 9:17). Trenér Ginzburg střídal hráče, aby se naše hra zlepšila. Nakonec se mu podařilo namíchat smrtící koktejl a nejjedovatější ingrediencí se stal Ladislav Sokolovský. Za stavu 15:22 najel náš kapitán odvážně pod koš a s faulem zakončil, bonusový trestný hod neproměnil, ale v samotném závěru čtvrtiny vystřelil kontaktní trojku. V té době asi nikdo v hale netušil jakou lavinu odstartoval. V prvních šesti minutách druhé čtvrtiny jsme hosty k ničemu nepustili. Prvním košem druhé čtvrtiny byla Lenzlyho trojka, pak přidal Křemen další trojku, čímž otočil skóre v náš prospěch a čtvrtou trojku v řadě proměnil Sokol. Šňůra se natáhla už na dvanáct bodů. Ve třinácté minutě jsme získali dvouciferné vedení a Sokol dlouhou dvojkou upravil na 38:26. Mezi tímto košem a první Sokyho trojkou uplynulo sedm minut a hosté stále čekali na bodový úspěch. Vysvobodil je až v 6.minutě druhé čtvrtiny Parakhouski z čáry trestných hodů a po chvíli Williams přidal první a zároveň poslední koš ze hry Rigy ve druhé čtvrtině. Bonusovou šestku Williams dal také a tím vyčerpal všechny body svého týmu určené pro druhé hrací období. Naši ještě přidali dva body z trestných hodů a Nečasův koš ze střední vzdálenosti uzavřel skóre druhé čtvrtiny na poměru 20:5. Byl to dokonalý obrat, ale soupeř rozhodně nic nevzdával.

Na začátku druhého poločasu se skóre poměrně rychle posunulo na 48:44. Hosté byli úvodu aktivnějším týmem a v tomto úseku zápasu jim vyšly i některé těžké střely. Ve 24.minutě si bere trenér Ginzburg oddechový čas, především proto, aby své hráče uklidnil. Hosté začali zle dotírat a bude důležité nepustit je bodově před sebe. Po time outu skóre na poměru 48:44 na více než dvě minuty zamrzlo. Obě družstva končila své útoky bez bodového vyjádření a zákopová válka trochu brnkala na nervy obou týmů. Střelecké prokletí propíchl Pampi jednou šestkou, druhou sice neproměnil, ale Radek Nečas dopíchl odražený míč na dvou bodový koš. Když po chvíli proměnil Afik koš ze střední vzdálenosti a Pampi důrazně zasmečoval, dýchalo se nám o hodně veseleji. Rozdíl ve skóre se prokousal opět do dvouciferné podoby. Skončilo tak druhé klíčové období, kdy jsme hostům nedovolili dotáhnout snižující se rozdíl ve skóre na nulu a naopak jsme opět bodově utekli. Zdálo se, že jsme se uklidnili. Navíc ještě dvě minuty před koncem třetí čtvrtiny Pampi a Afik zvýšili vedení na 14 bodů a stejný rozdíl byl také po dlouhém pasu Nečase na Křemena (64:50). Hosté pak v bodově bohatém závěru třetí čtvrtiny pěti body korigovali na 64:55, ale Křemenova trojka na konci hracího období naznačila, že žádné drama připustit nechceme. Ve čtvrté čtvrtině na koš nejlepšího střelce zápasu Janičenokse odpověděl Mike Lenzly trojkou a dva body z rychlého protiútoku přidal Nissim (72:57). Hosté se sice dvěma trojkami stále drží v přijatelném odstupu, ale stále nemohou prolomit psychologickou hladinu deseti bodů. Na naší straně jsou k vidění trojky i parádní smeče a stálá snaha držet dotírající hosty na dlouhém vodítku. Dvě minuty před koncem jsme vedli o 14 bodů a bylo jasné, že můžeme slavit. Navíc Křemen ještě upravil na 87:71 a poslední minutu už jen hosté výsledek korigovali do nepodstatného rozdílu.

Body: Pumprla 17, Sokolovský 15, Lenzly 13, Křemen 12, Nissim 10, Chán 9, Nečas 7, McKay 3, Simmons a Štimac 2 - Janičenoks 25, Williams 10, Parakhouski a Clain po 8, Valters 7, Berzins a Gadson 6, Bertans 5, Laksa 4, střelba za 2 body: 38/23:46/26, střelba za 3 body: 19/8:20/5, TH: 32/20:15/12, fauly: 19:23, doskoky 30/10:23/8, ztráty 20:16, zisky 10:13, valorizace: 103:74, čtvrtiny: 22:26, 20:5, 25:24, 23:24