Galatasaray Istanbul Galatasaray IstanbulDomácí
76
75

(komentář ze serveru basketmagu)
Po nevídaném dramatu tým Nymburka na minimum snížil své postupové naděje ve fázi Last 16 Eurocupu, když ve třetím kole podlehl košem v poslední sekundě v Abdi Ipekci v Istanbulu 75-76 a připsal si tak třetí porážku. Domácí Galatasaray naopak poprvé uspěl. Nymburk nejvíc sráželo 15 útočných doskoků soupeře a v druhé půlce i slabší distanční střelba. Přesto musí porážky obrovsky litovat, protože na ratingu soupeře porazil 87-71.
Ve druhém zápase skupiny Estudiantes podlehl Casertě 85-87.
"Většinu zápasu jsme měli v rukách, ale na konci jsme udělali chyby a taky nám chybělo víc štěstí. Musíme se z toho poučit," smutně bilancoval po východu z šatny po zápase Pavel Pumprla. "Postup už teď není jen v našich rukách."
Domácí za podpory svého na sedačkách stojícího kotle, který po hříchu ztělesňoval většinu divácké populace v hale, zahájili duel jepičím vedením 8-2, které následovalo po ztrátách hostů. Pod košem dělal nepořádek 210 vysoký pivot Andrič a americký kvartet v základní pětce se zdál odhodlán vzít za zápas od úvodních minut.
Jenže Nymburk vzápětí začal využívat soupeřovy nátlakové obrany na míč ke vnikům do vymezeného území a i zásluhou rychlého přechodu do útoku otočil na 9-10.
Po 6 a půl minutách se poprvé na hřišti objevil v dresu domácích Rado Rančík, který bránil Bendu, ale na druhé straně si ho bral na starosti Nečas.
Po oddechovém čase na konci první čtvrtiny Nymburk zvolil zónu. To už na hřišti byla druhá pětka Galatasaraye a byla to i doba, kdy si druhý faul udělal Nečas.
Ve druhé čtvrtině domácí dlouhé minuty dál používali sestavu náhradníků, včetně Rančíka, už několik dní sužovaného střevními potížemi. Z jednoho nájezdu stihl dva body, ale další mu zastavili Benda a Sokolovský. Do poločasu odehrál skoro 12 minut, po změně stran už nepřidal ani vteřinu.
Nymburk v druhé části využíval souhru obou rozehrávačů, sdílel dobře míč a v obraně ucpával prostor kolem koše, kam se domácí na sílu tlačili, protože zvenku jim střely nepadaly.
Do poločasu tým nejvíc podržel 9 body Pumprla a 10 Simmons, který byl s 5 doskoky i nejlepším doskakovačem týmu (v druhé půlce už přidal jen jeden doskok). Nymburk se v závěru půle utrhl z 25-24 až na 25-36, když si pomohl několika trefami z dálky.
Ani jeden tým do půle, kterou hosté vyhráli 40-32, neházel mnoho šestek.
O hlavní pozdvižení se v prvních 20 minutách postaral sektor domácího kotle, kde došlo k potyčce několika mladíků, kterým o poločase museli důrazně domlouvat pořadatelé.
Velkou část druhé půlky se dál trápily americké opory domácích, které kouč musel i střídat. Galatasaray dál míjel dlouhé střely a Nymburk dlouho držel solidní náskok. Znovu a znovu řádil Simmons, autor 12 bodů v druhé půlce.
Baseballovou terminologií řečeno, Středočeši měli všechny mety nabité: soupeř už po 2 a půl minutách třetí čtvrtky měl 4 fauly a každý další byl trestán až do konce čtvrtiny šestkami. Galatasaray v druhé půlce navíc ztratil 10 míčů.
A za stavu 36-48 nastal první kritický moment utkání. Nymburku se opakovaně naskýtala šance soupeře dorazit, ale najednou jakoby se vše spiklo. Pumprla neproměnil komfortní nájezd, týmu nepadly ani další střely a nevyužíval k brejkům a bodům ani ztráty soupeře.
A Galatasaray vycítil šanci. Ještě zintenzivnil nátlakovou obranu, kotel fanoušků navýšil hlukovou hladinu pískotu a hostům nepomohla ani hra na dva rozehrávače. Naopak tým se dopouštěl fatálních ztrát.
Domácí se mohli vždy spolehnout na jednu klíčovou zbraň - útočný doskok, za nímž se hrnuli jak smyslů zbavení a nahrazovali tím výpadek střelby.
Ještě k jednomu velkému nádechu však přesto zavelel nouzovou trojkou z dobrých 8 metrů Simmons. Upravil tím na 48-59. Jenže vzápětí stejně kontroval Acik, muž druhé půle. Ten do poločasu neodehrál ani vteřinu, ale ve druhé stihl 10 bodů, 5 asistencí a vzdor třem ztrátám neuvěřitelně rozhýbal hru svého týmu. Ten po šňůře 11-0 dosáhl už zdánlivě nemožného - po 35 minutách srovnal trojkou na 59-59 Shumpert, který se stejně jako Shipp naneštěstí pro soupeře v závěru rozjel.
Nymburk najednou neměl kloudnou střelu, dostával bloky, ztrácel míče. Naději mu přesto ještě třikrát dal neudržitelný Simmons, včetně dvou kouzelnických zakončení z nájezdů. Dálkovou dvojkou pak poslal tým do vedení 66-68 i Benda. Jenže Shumpertova trojka dala vzápětí vytoužený bodový náskok domácím.
Pumprla však sebral košem s faulem vedení zpátky na 69-71.
Do konce pak zbývalo 50 vteřin, když za domácí srovnal stále lepší Acik.
Galatasaray vyrukoval se zónou a do ní přišla už osudová přihrávková ztráta křídla Pumprly. Acik hned na to dvěma šestkami dal na 73-71.
"Dnes jsem byl hodně záporným hrdinou, hrozně mě to mrzí," byl k sobě oprávněně i neoprávněně tvrdý Pavel Pumprla. Ztratil pět míčů, ale doskočil 6, získal 4 fauly, udělil 4 bloky a vyslal i 3 asistence (s 5 ho trumfl jen Benda).
Zbývalo 26 vteřin a Acik cíleně fauloval Nissima - 73-73.
Ten ihned, rovněž cíleně, fauloval zase Acika, jenž proměnil jedinou šestku.
Po bleskovém přechodu půlky dává dlouhou dvojku Nissim - 74-75.
Zbývá 7 vteřin, když domácí rozjeli v řevu fanoušků závěrečnou akci - Acik najel do šestky, Pumprla k němu musel vypomoct a přihrávka směřovala na osamělého Shippa pod košem. A ten dvěma body v poslední vteřině spustil v hale ohlušující explozi.
"Šel jsem vypomáhat proti hráči Afika Nissima. Asi to byla dětinská snaha jít za balonem, místo abych zůstal u Shippa. Tu chybu beru na sebe," řekl k finální situaci Pumprla.
Nejlepším střelcem hostů byl Simmons s 22 body, Pumprla se 14, Nissim se 13 a Nečas s 10. Na straně domácích Shipp zaznamenal 17 bodů a se 198 čísly i 13 doskoků, z nichž 9 bylo v útoku. Shumpert přidal 14 bodů, Buker 12 a Acik 10.
Po trojkové bilanci z první půle 5/3 Nymburk zpoza oblouku po změně stran vyschl, když trefil jediný z 11 pokusů.
Statistika:
Body: Shipp 17, Shumpert 14, Buker 12, Acik 10, Andric 9, Johnson 5, Kuqo 3, Koksal, Rančík a Vildirim po 2 - Simmons 22, Pumprla 14, Nissim 13, Nečas 10, Benda a Sokolovský po 6, Stimac a Lenzly po 2, střelba za 2 body: 46/22:40/23, trojky: 22/7:16/4, TH: 17/11:18/17, doskoky (DÚ/DO): 15/23:5/23, asistence 16:18, ztráty 15:17, bloky 2:7, fauly 22:21, valorizace 71:87!!, čtvrtiny 14:17, 18:23, 16:16, 28:19