A tým | Mattoni NBL - 06.03.2011 18:00

103
BK Prostějov BK Prostějov Hosté
95

Diváci, kteří si přišli v pátek a neděli na oba naše zápasy si užili adrenalinu dosytosti. Nejprve dramatická koncovka s Cedevitou, dneska ještě výraznější drama s Prostějovem v prodloužení.

Prostějov dnes vlastními chybami a neproměňováním trestných hodů v závěru normální hrací doby pustil zápas do prodloužení a tam už neměl šanci po technické chybě Veikalase výsledek obrátit. V prvním polovině byl k vidění docela bezstarostný basket. Oba týmy se soustředily více na útok a body přibývaly rychle na obou stranách. V prvních sedmi minutách to bylo do našeho koše až příliš snadné. Naopak koš Prostějova se mocně bránil. Skóre ukazovalo už stav 8:18. Trenér Bálint stáhl na chvíli Landryho a náš kouč už před tím poslal na plac Štimace. Tomu se proti Nicholasovi dařilo a postupně i jeho zásluhou jsme stáhli až na 18:21. I když jsme v první čtvrtině nebyli ani jednou ve vedení, bylo jasné, že potenciál na vyrovnání máme. A na konci utkání se potvrdila slova trenéra Bálinta, že úvodní čtvrtina zápas nevyhrává. Vyrovnání se hosté ještě chviličku zdráhali, ale nakonec podlehli. Do vedení po chytrém uvolnění Ládi Sokolovského, který se prosmýknul kolem Nicholse a zavěsil, jsme se dostali ovšem jen na chvilku a pouze jednobodového vedení 24:23 resp. 26:25. Hosté pak třemi koši v řadě utekli na rozdíl sedmi bodů 26:33. První koš dal Landry po airballu jednoho ze svých spoluhráčů, pak přidal Hyzy koš s faulem. Po nedorozumění našich hráčů a ztrátě míče se trojkou prezentoval Lawrence. Na chvíli se zdálo, že naše vytažené plachty prostějovský uragán potrhal, ale dáreček v podobě trojky přinesl náš Christmas. Lendry po faulu na útočném doskoku proměnil obě šestky, ale Láďa Sokol z podobné pozice jako Christmas před tím proměnil další trojku. Hosté kontrovali dvěma body, ale my zase po koši s faulem ubrali bodík z vedení Prostějova. Také další dvojice útoků znamenala snížení ztráty o bod (37:39). Dva body Simmonse v čase 17:04 vyrovnaly skóre. Hned po time outu trenér Bálinta ztratili jeho svěřenci míč a Simmons trestal trojkou. Další tři body přidal Simmons po individuální akci, když pod vlastním košem doskočil míč a pak košem s faulem upravil na 45:39. Za poslední minutu jsme přidali ještě pět bodů a upravili na poločasových 50:42. A především poslední trojka Simmonse byla z kategorie velice šťastných. Na poslední útok jsme měli jen 7 vteřin, navíc Tre na chvilku ztratil kontrolu nad míčem, přesto stačil vystřelit a proměnit. Ve druhé čtvrtině se nám dařilo z dálky, dali jsme pět trojek.

Ovšem úvod druhého poločase byl za naší strany střeleckým trápením. Za 5 minut jsme dali jen dva body, z trestných hodů je přidal Slezák, neměli jsme ani útočný doskok a hodně jsme kazili přihrávky. Ani hosté moc nedávali, a tak se skóre posouvalo jen pomalu, ale bohužel o trochu rychleji na straně Prostějova, až ve 26.minutě hosté vyrovnali (52:52). Pak jsme se sice dostali ještě do vedení 57:52, ale do konce čtvrtiny jsme vedli jen o dva body 61:59. Na konci 33.minuty se Prostějov dostal zpátky do vedení, ale 35.minutě jsme ho střídali ve funkci lídra my (74:73). Hosté však pěti body v řadě ještě otočili vývoj zápasu. Dvě a půl minuty před koncem normální hrací doby jsme prohrávali 74:78, ale stále ještě nebylo nejhůř. Minutu a půl před koncem řádné hrací doby po trestných hodech Landryho vedl Prostějov 81:74. V čase 38:42 fauloval Veikalas Afika při trojkové střelbě a náš rozehrávač proměnil všechny tři šestky (77:81). Na druhé straně Hyzyho jen jedna šestka (77:82). Při našem útoku pálí Benda za tři, jeho odražený míč umísťuje do koše Tre (79:82). Další faul na Hyzyho a opět jen jedna šestka (79:83). Na tabuli svítí čas 39:38 a Pavel Slezák za clonou Petra Bendy chladnokrevně pálí spěšnou trojku (82:83). Time out Orlů a rychlý faul na Lawrence. Také on osudově zklame na čáře trestných hodů a dá jen jeden (82:84). Odražený míč doskočí Benda a první přihrávka směřuje na Nissima. Afik kličkuje mezi obránci, překoná trojkový oblouk a střílí. To je jeho parketa i čas (84:84). Okamžitý time out hostů posune hru skoro pod náš koš. Faulovat nebo nefaulovat, to je oč tu běží. Nakonec jsme se rozhodli nefaulovat a prostějovští hráči z jednonožky netrefují. Simmons měl ještě necelé tři vteřiny na poslední zoufalý pokus. Vyhnul se obránci, vystřelil, ale nedal. Je to prodloužení.

V prodloužení nedal Veikalas první koš a ani Afik nebyl za tři úspěšný. Útok se přestěhuje pod náš koš, ale Šležas není z trojky také úspěšný, ale doskakuje Veikalas. Naše obrana ho pod košem semele a frustrovaný Orel fauluje Afika. Jeho výtky směrem na rozhodčího byly oceněny téčkem. Šestkový specialista si tedy zkusí čtyřikrát po sobě trestné hody – bez chyby (88:84). Po ztrátách na obou stranách využíváme rychlý protiútok. Míč běží po linii Slezák – Benda – Simmons a trojka (91:84). Do konce prodloužení zbývá 3:33. Šležas si došel pro faul (91:86) a pak Tre prokličkoval až ke koši (93:86). Veikalas odpovídá trojkou z levé strany – Veikalas má dnes ostře nabito! (93:89). Slezák bezpečně (95:89). Lawrence opět jen jedna šestka (95:90). Dvě devatenáct před koncem zápasu proměňuje Afik dvě šestky a se stejnou stoprocentní úspěšností promění další šest hodů. Prostějov už nemá šanci a poprvé ve skupině A1 prohrává.

Body: Nissim 22 (TH 15/15!!), Simmons 20, Slezák 18, Štimac 16, Sokolovský 13, Christmas a Nečas 5, Lenzly 4 – Veikalas 26, Landry 20, Šležas 15, Hyzy 13, Lawrence 12, Zagorac 3, Marek, Dokoupil, Nicholson po 2, střelba za 2 body: 50/28:47/22, trojky: 27/9:23/8, TH 23/20:38/27, doskoky: 11/34:10/27, ztráty: 13:14, fauly: 27:24+1TCH, valorizace 110:91, čtvrtiny: 18:21, 32:21, 11:17, 23:25, 19:11, čas týmu ve vedení: 17:45 ku 22:06, body po útočném doskoku 9:4, nejvyšší vedení 11:10.