A tým | Mattoni NBL - 10.04.2011 15:00

BK Prostějov BK ProstějovDomácí
74
78

Očekávané utkání proti Prostějovu jsme nezačali dobře. Ztracený míč a čtyři neproměněné střely v řadě znamenaly, že soupeř vedlo po dvou minutách 7:0 a time out našeho trenéra byl očekávanou akcí. V něm nabádal Neno především k větší agresivitě v obraně. První zápis do naší listiny střelců patřil Pampimu, který proměnil dlouhou dvojku, ale po chybě v obraně se prosadil Lawrence, když mu Nicholson vyklidil cestu až do koše. To však byla v následujících třech minutách poslední kloudná akce domácích. Naši přitvrdili v obraně a na útočné polovině se začali konečně více tlačit pod koš a svou aktivitu proměňovali v body. Šutys, Mike po rychlém protiútoku a Bendys po čtyřech minutách téměř zlikvidovali náskok domácích. Do vedení jsme se dostali po trojce Lenzlyho v čase 5:25. V zápětí jsme předvedli vynikající akci, když míč rychle rotoval po perimetru až si Pampi naběhl z pravé strany pod koš a v přesném okamžiku ho našla přihrávka od Petra Bendy. Další útok Prostějova jsme ubránili a Benda zpod koše navýšil naše vedení na 15:10. Jak jsme na začátku čtvrtiny nemohli trefil koš, teď byla naše střelba stoprocentní a projevilo se to v dokonalém obratu po šňůře 13:1. Jenže jakoby nás vybodovaný náskok ukolébal. Dopustili jsme se tři ztrát za sebou a soupeř se bodově dotáhl. Na palubovku nastoupil řezník Hyzy a hned dal o sobě na půlce vědět, když zboural Afika při snaze obrat ho o míč. V závěrečných dvou minutách první čtvrtiny se především házely trestné hody a bodový účet se zastavil na čísle 17:19.

Úvod druhé čtvrtiny patřil Veikalasovi. Nejprve vyrovnal, ale na to odpověděl Afik košem ze své oblíbené pozice ve střední vzdálenosti, další body přidal Štimac po pivotmansku a na 19:25 upravil dopíchnutím Slezákovy trojky Sokol. Pak ale během sedmdesáti vteřin domácí otočili vývoj zápasu. Dalších pět bodů přidal Veikalas a do vedení dostal Prostějov Lawrence. Prostějov v tomto úseku zápasu vsadil na individuality, k vidění nebyla žádná kombinační hra, ale vyplatilo se to. Po šesti minutách svého pobytu na palubovce si drsně hrající Hyzy připsal čtvrtý faul. Jeho hra ve clonách na útočné polovině byla nad rámec dovolených zákroků. Ve 14.minutě tedy domácí vedli 26:25 a následující tři minuty byly velice vyrovnané. Pěti body se prezentoval David Marek, naši kontrovali především z čáry trestných hodů. Tři minuty před koncem poločasu jsme se dostali do šestibodového vedení, ale domácí ještě dotáhli na rozdíl tří bodů. Poslední koš prvního poločasu si připsal Tre Simmons, když s klaksonem proměnil svou individuální akci střelou z dost komplikované pozice.

Statistické údaje po prvním poločase byly velice vyrovnané, na naší straně byly o trochu lepší procenta střelby z pole a byli jsme o dva doskoky lepší. Nejlepším našim střelcem byl Petr Benda.

Do druhého poločasu jsme vstoupili velice dobře. Po dvou a půl minutách jsme vedli o dvanáct bodů, když posledním košem dobré série byla trojka Ládi Sokolovského z rohu hřiště. V dalších dvou minutách se skóre nepohnulo ani o píď, rozhodčí poměrně úzkostlivě pískali souboje bez míče a chvíli trvalo, než se tomu hráči přizpůsobili. Uprostřed třetí čtvrtiny dali domácí dva koše v řadě a na chvíli snížili svou ztrátu pod deset bodů (43:52). Naši však zase na chvíli zabrali, Pampi se dostal do rychlého protiútoku, Mike zblokoval Veikalase a dvě a půl minuty před koncem čtvrtiny jsme vedli o 16 bodů 59:43. Po time outu trenéra Bálinta se domácí přeci jen trochu vzpamatovali a díky vysokým hráčům Landrymu a Hyzymu snížili na 50:61 a to se ještě polskému reprezentantovi nepovedla ani jedna šestka. Na úvod poslední čtvrtiny padly dva koše se štěstím. Nejprve dal dva body Veikalas na konci limitu pro postupný útok, potom Simmons z divokého nájezdu. Do dvanáctibodového rozdílu nás posunula trojka Simmonse bráněného Hyzym, který ani nestačil zvednout ruce. Ve 34.minutě potrestal Šležas naši ztrátu míče a v ojedinělém rychlém protiútoku snížil na osm bodů rozdílu (58:66). V dalších třech minutách se rozdíl pohyboval stále kolem deseti bodů až se necelé čtyři minuty před koncem snížil na 66:71. Naši v útoku ve snaze hrát co nejdelší útoky přecházeli pozice a v časovém presu až pak nedokázali proměnit relativně těžké střely. Dvě a tři čtvrtě minuty před koncem dal důležitý koš z jumpu Pampi (67:73). Další koš přidal opět Pampi, když tomu předcházely dvě ztráty. Nejprve míč ztratil ledabylostí Tre, ale na druhé straně ho domácí opět odevzdali do našich rukou. V samotném závěru jsme nehráli moc dobře, přesto jsme díky trestným hodům svůj náskok udrželi.

Body: Landry 22 (11 doskoků), Veikalas 13, Marek 11, Nicholson 9 (11 doskoků), Lawrence 6, Šležas 4, Hyzy 4, Dokoupil 3, Tóth 2 – Benda 17 (6 doskoků), Pumprla 11 (4 asistence), Nissim 11, Simmons 10 (5 doskoků), Sokolovský 6, Štimac 8, Lenzly 8 (5 doskoků), Nečas 4 (7 doskoků), střelba za 2 body: 42/19:45/23, trojky 19/5:13/4, TH 33/21:26/20, doskoky: 39:34, bloky: 4:7, ztráty: 11:17, fauly 24:24, valorizace: 75:83, čtvrtiny: 17:19, 19:22, 14:20, 24:17