A tým | Mattoni NBL - 11.10.2008 18:00

99
Mlékárna Miltra Nový Jičín Mlékárna Miltra Nový Jičín Hosté
84

Na začátek ligy velice kvalitní utkání rozhodla naše přesnější střelba z dlouhé vzdálenosti

ČEZ Basketball Nymburk : Geofin Nový Jičín 99:84

Utkání jsme zlomili na výrazné vítězství až v poslední čtvrtině, kdy jsme soupeře udolali vyšší aktivitou v obraně a velice dobrou střelbou. Podle kvality zápasu a předvedené hry obou týmů to byla až příliš krutá prohra vicemistra z Nového Jičína. Možná se před utkáním mohlo zdát, že vzhledem k začátku sezony nebudou výkony týmů příliš dobré, ale basketbalový fanoušek, který si našel cestu na zápas rozhodně nelitoval. I když Nový Jičín s obtížemi přehrál v prvním kole Opavu a my jsme deklasovali Liberec, utkání bylo tři čtvrtiny vyrovnané. „S kvalitou soupeře rosta kvalita výkonu,“ poznamenal naprosto přesně Vráťa Šístek. Škoda jen, že rozhodčí se zatím rozehrávali. Nedá se říct, že by tlačili na jednu nebo druhou stranu, jen některé jejich výroky v sobě nesly nádech polemiky.

Do utkání jsme vstoupili velice dobře, po dvou minutách jsme vedli 5:0 (oba koše dal Jagodnik) a po trojce Křemena dokonce 8:2. Pak se ale neujaly čtyři střely, soupeř nesklonil hlavu, hned dotáhl na 10:8 a kdyby dal Ubilla ještě obě šestky, mohlo být vyrovnáno. K vyrovnání skóre přispěl smečovaným košem Walker (7:01 min -12:12). Byl to jeden z košů, při kterém se projevila naše neschopnost správně reagovat na clonu na hráče s míčem (pick and roll). V obraně se hráči nesnažili podle trenérových představ a tak během první čtvrtiny Muli Katzurin prostřídal téměř celou základní pětku. Zůstal jen Michal Křemen. I když jsme první čtvrtinu o bod vyhráli, naše valorizace byla o 3 body horší. Našim obráncům se absolutně nedařilo zastavit Roberta Šaroviče, autora 12 bodů. Ve druhé čtvrtině se náš výkon ještě zhoršil. Do hry zasáhli úplně všichni hráči kromě Aleše Chána a přesto to nepřineslo kýžený efekt. Obrana hořela pod náporem hostů, ale až do 14.minuty se podařilo držet vyrovnané skóre. Po Pandurově koši jsme poprvé v utkání prohrávali. Schilb sice na konci 16.minuty trojkou vyrovnal, ale Ubilla trestal z protiútoku stejnou mincí. Minutu před koncem první čtvrtiny se vedení Nového Jičína vyhouplo až na 9 bodů. Autorem koše za tři body byl Šarovič. Precizně sehraný signál poslední střely nám přinesl snížení bodové ztráty na 6 bodů.

Druhý poločas jsme začali famózně. Po novojičínské ztrátě míče dal Křemen trojku a po další ztrátě dovršil výborný vstup Schilb opět trojkou. A když Šarovič vyrobil další ztrátu, nedokázali jsme rychlý protiútok dotáhnout do bodového konce. Proto se zase hosté ujali vedení o šest bodů (23.minuta - 48:54). Pak hosté nechali na levé rohové parketě Láďu Sokolovského a ten se nemýlil. Vyrovnat se však dlouho nedařilo. Prohrávali jsme o tři až pět bodů, ale náš projev byl již o hodně lepší. V polovině třetí čtvrtiny vystřídal postupně Gray Sokolovského a Nečas Jagodnika a tím trenér Katzurin konečně našel ten správný recept na týmovou obrannou hru. Grayova trojka dovedla náš tým do minimální ztráty a Schilbův koš nás po dlouhé době donesl k vedení. Hájek sice vyrovnal a po chvíli Šarovič jediným košem druhého poločasu poslal Nový Jičín naposledy do vedení. Gray vzápětí trojkou vyrovnal a Schilb dvěma přesnými zásahy dostal náš tým do vedení o 4 body. Naše menší sestava dostala Nový Jičín pod tlak a zásluhou bojovnosti pod košem soupeře jsme získali několik míčů. Do poslední čtvrtiny jsme šli s tříbodovým vedením. To jsme do 34.minuty navýšili na deset bodů. Přidali jsme k těsné obraně ještě dobrou střelbu z dálky a když hosté přisypali snížení výkonu únavou, byl namíchaný koktejl přesně podle receptu domácích fanoušků. Hosté nenašli na náš výkon žádnou odpověď a jejich ztráta se stále zvyšovala.

Body: Lee Arthur 21, Schilb Blake 20, Sokolovský Ladislav 15, Jagodnik Goran 11, Křemen Michal 10, Gray Justin 8, Nečas Radek 6, Benda Petr 4, Slezák Pavel 2, Tomaszek Robert 2, Venta Matej 0 - Walker Kenneth 25, Šarović Robert 22, Ubilla Emmanuel 20, Pelikán Rostislav 5, Hájek David 5, Pandula Dušan 5, Postell Lavor 2, Gavlák Juraj 0, Reinberger Štěpán 0; střelba 3b.: 27/13:19/5; střelba 2b.: 49/26:36/24; TH: 10/8:27/21; doskoky: 24:33; chyby: 23:17; 5 chyb: 40. Schilb Blake; TCH: 36. Ubilla Emmanuel; rozhodčí: Vyklický Robert, Galajda Václav, Karásek Jan; komisař: Šantrůček Zdeněk; 950 diváků