A tým | Mattoni NBL - 30.05.2011 18:00

89
BK Prostějov BK Prostějov Hosté
64

Naši vstoupili do zápasu přesně podle předzápasového prohlášení Michala Křemena: „V prvním zápase je musíme rozsekat a ukázat, jak tato série skončí.“ První poločas byl na palubovce jen jeden tým a to náš. Perfektně organizovaná obrana nedovolila hostům od trojkového oblouku v podstatě nic, nepočítaje první tři útočné doskoky Prostějova. Od druhé minuty už se hra odbývala v bezpečné vzdálenosti od koše. Naši hráči byli sešikování na trojkovém oblouku a dovnitř nepustili ani hráče s míčem ani samotný míč. V útoku jsme deptali Orly vzornou spoluprácí, přihrávkami až do kuchyně a po mnoha ztrátách jsme trestali mátožného soupeře rychlými protiútoky.

Vyslanci krále Ječmínka se zmohli pouze na deset bodů v první čtvrtině. Již po prvních pěti minutách zápasu byl průběžný stav 15:5 a po deseti 26:10. Hráči Prostějova vytvořili za první čtvrtinu celkem osm ztrát, což je číslo, se kterým si mnohé týmy vystačí celý zápas. První koš letošního finále dal snadno Pampi, když i přes uklouznutí prodribloval podél koncové čáry a v pohodě zakončil. Prostějov vyrovnal, ale pak Pampi podobným způsobem zamířil ke koši, ale protože hosté byli lépe připraveni, volil přihrávky na neomylného Petra Bendu. Nejkrásnější akce první čtvrtiny se zrodila po druhém zisku míče, když Tre Simmons zadovkou našel Radka Nečase a ten míč zasmečoval do koš. V polovině prvního hracího období po páté!! ztrátě Prostějova donesl míč do koše Pumprla a vedli jsme o deset bodů (15:5). Pak se dvakrát zaskvěl vynikající Mike Lenzly, který kromě výborné obrany Lawrence skóroval s průniku do koše. Poslední koš první čtvrtiny dal z perimetru Michal Křemen, když v posledních vteřinách čtvrtiny přisprintoval na trojkový oblouk, zasekl svůj úprk a krásnou střelou rozjásal přítomné diváky. Trenér Ginzburg v první čtvrtině hodně střídal a Jakub Bažant to komentoval slovy: „Je vidět, že domácí trenér chce uštvat zajíce v modrém.“

Prvních tři a půl minuty druhé čtvrtiny to bylo jako na střelnici. Oba týmy se předháněly ve využívání útočných situací a skóre se do poloviny 14.minuty posunulo z 26:10 na 37:22. Za Orly na tom měl největší podíl Veikalas dvěma trojkami, ale činil se také Michal Křemen, který po pěti minutách (včetně první čtvrtiny) měl na svém kontě 10 bodů. Pak se zase naše obrana výrazně zlepšila a v 17.minutě zápasu, když skóre poskočilo na 45:22 hlásil komentátor České televize „To je biblické vraždění neviňátek!“ Naši stále pokračovali v rychlých protiútocích a přesné střelbě. Po poločase byli lepší ve všech střeleckých disciplínách (dvojky 69%:50, trojky 40%:13%) i v počtu ztracených míčů 5:12.

Ještě pět minut ve druhém poločase byla patrná výrazná aktivita našeho týmu, ale za stavu 61:34 přeci jen trochu ochladla. Naopak z hráčů Prostějova, především z ústředních hráčů Lawrence, Landryho nebo Šležase, byla cítit bezmocnost a frustrace. Dokumentovala to i technická chyba rozehrávače Lawrence za odmrštěný míč při neúspěšném nájezdu „do plných“ pod koš. V posledních patnácti minutách zápasu se hrálo v podstatě vyrovnaně. Hostující trenér Bálint poslal do boje hráče z lavičky jako Bohačíka, Totha, Krakoviče a naši vyřadili na neutrál. Naprosto bezpečně kontrolovali průběh zápasu. Občas rozdíl ve skóre vyskočil nad dvacet bodů, ale díky některým šťastnějším střelám Prostějova se zase vrátil na dvacet. Na konečných pětadvacet se pak vyšplhal opět v posledních pěti minutách zápasu.

I když to byl v pondělí hlavně týmový výkon, stojí za zaznamenání, že skvělý zápas odehrál Michal Křemen. Za 13 minut ukázal jedinečnou efektivitu. Byl nejlepším hráčem utkání s valorizací 23, nastřílel 18 bodů (trojky 2/2, dvojky 5/7), měl tři doskoky, asistenci a zisk míče. K tomu není třeba nic dodávat. Mezi dvouciferné střelce se podíval ještě Pavel Pumprla a Aleš Chán a bez bodu nezůstal z našich hráčů nikdo. Na straně Orlů se nejvíce snažil Veikalas s 15 body (trojky 3/6), žádný další hráč na dvouciferný počet bodů nedosáhl.

Body: Křemen 18, Pumprla 10, Chán 10, Nissim 9, Benda 9, Nečas 7 (6 doskoků), Simmons 7 (3 zisky), Štimac 7, Lenzly 6, Sokolovský 4, Slezák 2 - Veikalas 15 (trojky 6/3, 4 ztráty), Landry 9, Lawrence 8, Šležas 8, Marek 7 (6 asistencí), Nicholson 5, Bohačík 4, Krakovič 4, Tóth 2, Prášil 2, střelba za 2 body: 51/30:42/16, střelba za 3 body: 11/3:18/8, TH: 26/20:14/8, fauly: 16:22, doskoky: 31:28, ztráty: 9:17, zisky: 11:3, body zpod koše: 46:28, body ze ztrát soupeře: 11:2,

čtvrtiny: 26:10, 23:19, 20:20, 20:15