A tým | Mattoni NBL - 01.06.2011 18:00

102
BK Prostějov BK Prostějov Hosté
83

Podle předpokladů bylo druhé finálové utkání úplně jiné než první zápas. Hostující hráči přijeli s větším odhodláním se o výsledek poprat a 35 minut zápasu to bylo vyrovnané utkání a v určitých úsecích byli Orli lepším týmem. Až v posledních pěti minutách se hra Prostějova sesypala jako domeček z karet a konečná devatenáctibodová prohra neodpovídala předvedenému výkonu. Dokumentuje to i čas, kdy byli ve vedení naši hráči a kdy Prostějov. Hosté měli více bodů celý 22 minut, my jen 12. Nic naplat, basketball se hraje čtyřicet minut a my jsme už mnohokrát dokázali v české lize i Adriatické lize, že dokážeme utkání hrát až do posledního klaksonu a díky silné lavičce dokážeme stále přikládat pod kotel. Hosté na poslední pětiminutovku už neměli jednak sílu a také ani dostatek hráčů. Na lavičku si postupně kvůli pěti faulům sedali David Marek, Kyle Landry a Jaromír Bohačík, který podal solidní výkon, a torzo Orlů prohrálo posledních pět minut 13:2.

Prostějovské Orly odtáhli tři hráči ze základní pětky Lawrence (38:16), Šležas (34:51), Veikalas (33:30). Dohromady nastříleli 51 bodů a především pro Lawrence to byl jiný zápas než první. Na naší straně dali 55 bodů dva hráči. Petr Benda, který odehrál jako jediný v našem týmu více půl hodiny (34:48) zatížil konto hostů devětadvaceti body. „Nepamatuji se, že bych dal v posledních letech více bodů v jednom zápase,“ zamyslel se po utkání náš střelecký lídr. Jeho úspěšnost střelby byla vynikajících 72%, když z 18 střel proměnil 13. Druhým dominantním střelcem byl Tre Simmons s 26 body, který byl hlavním režisérem naši dotahovací jízdy na konci prvního poločasu. Ve druhé čtvrtině dal totiž Tre 16 bodů z celkových dvaceti šesti. Jeho hra se v této části opírala hlavně o vnik do vymezeného území. Ve druhé čtvrtině si připsal mimo jiné čtyři získané fauly (celkem 9). Výborný zápas odehrál opět Michal Křemen. Za 21 minut si připsal 4 asistence, 5 doskoků a zaznamenal 11 bodů při střelbě z pole 7/5. Asi nejkurióznější koš dal Mike Lenzly, třetí nejlepší střelec našich (střelba z pole 5/6), za stavu 57:58. Míč vystřelený zpoza trojkového oblouku se nejprve odrazil od obroučky, pak si zatancoval na horní hraně desky, aby propadl k velké radosti domácích fanoušků košem.

V zápase byly obrany u obou soupeřů méně účinné než v jiných zápasech. Do koše však padly mnohdy také hodně šťastné střely a hrálo se v rychlém tempu. To všechno byly příčiny vysokého skóre na konci utkání. Byla to první naše letošní stovka v normální hrací době. Více bodů jsme dali jen Prostějovu při prvním zápase v české lize a to 103 bodů, ale tehdy se hrálo 45 minut.

První čtvrtina začala čtyřbodovým vedením Prostějova (0:4), ale Lenzlyho trojka nastartovala první malý, pro vývoj zápasu zatím nedůležitý, obrat. Po třech a půl minutách pálil za tři body Simmons a vedli jsme 11:5. Ovšem tři ztráty a jedna nepovedená střela dala hostům možnost natáhnout desetibodovou šňůru a otočit vývoj skóre na 11:15. Sice se nám podařilo vyrovnat na 20:20, ale poslední minutu první čtvrtiny jsme prohráli 2:8. Více než tři minuty trvalo, než se nám podařilo vsítit další koš. To už hosté vedli dvanáctibodovým rozdílem 22:34. Pak přišly tři ztráty Prostějova, nějaké neproměněné koše, ale stále se nám nepovedlo náskok hostů výrazně snížit. Veikalas dal těžkou trojku a pak ještě trestný hod, který znamenal rozdíl osmi bodů tři minuty před koncem čtvrtiny. Ovšem po minutě a půl bylo vyrovnáno. Naši zagresivnili obranu a hosté se najednou nemohli vůbec prosadit. Vypadlo to trochu jako v prvním finálovém zápase. Do konce prvního poločasu bylo skóre vyrovnané, i když hosté měli bod navíc.

Třetí čtvrtina to byl především boj a každou píď palubovky. Sice jsme byli po většinu času v mírné ztrátě, maximálně však čtyř bodů (54:58). Za obratem stál pak pěti body Mike Lenzly. Tři a půl minuty před koncem třetí čtvrtiny byl stav 67:67, Ale na dvě slepené trojky Lawerence odpověděl jen jedním dvoubodovým košem Benda. Proto hosté vedli ve 28.minutě 73:69. Čtvrtina nakonec skončila smírně 75:75, když Michal Křemen ukázal pohotovost a krátkou střelu z perimetru Ládi Sokolovského v poslední vteřině umístil do koše. Bodová přetahovaná pokračovala ve čtvrté čtvrtině už jen chvíli. Obrana našich hráčů už byla podstatně méně prostupná a úspěchy hostů se daly počítat na prstech jedné ruky. Za stavu 87:81 nevydržel psychicky Nicholson a za komentář k rozhodčímu vyfasoval technickou chybu, kterou jsme dokázali potrestat čtyřmi body. Poslední vlásek, který ještě držel gilotinu, se přetrhl a hosté se už na odpor nezmohli.

Body: Benda 29, Simmons 26, Lenzly 16, Křemen 11, Nissim 8, Sokolovský 4, Nečas 3, Pumprla 3, Chán 2 - Lawrence 23, Veikalas 19, Landry 11, Cadri-Nicholson 10, Šležas 9, Bohačík 7, Marek 2, Tóth 2, střelba za 2 body: 48/32 - 40/24, střelba za 3 body: 18/5 - 17/5, TH: 27/23 - 32/20, fauly: 25 - 28, doskoky: 29 - 26, ztráty: 12 - 13, zisky: 7 - 9, body zpod koše: 46 - 38, body laviček: 25 -14, čtvrtiny: 22-28, 26-21, 27-26,27-8