A tým | Mattoni NBL - 05.06.2011 18:30

BK Prostějov BK ProstějovDomácí
83
72

Tentokrát nás v Prostějově až tak nepohřbily vlastní chyby jako v koncovce prvního zápasu, ale neuvěřitelně přesná trojková střelba domácích. Ti dali 14 trojek z 29 pokusů a to se ještě dvě trojky Šležasovi vykroutily, i když už snad byl míč více než půlkou objemu v obroučce. O střelecké pohodě i drzosti svědčí poslední dvě střely domácích z perimetru. Trojka s pořadovým číslem 13 letěla z Markových rukou snad devět metrů a poslední Šležasova zase v poslední vteřině z dost divoké pozice. Nicméně tyto dvě trojky už byly jen tím pověstným hřebíčkem do naší rakve. To nejdůležitější se zrodilo v první polovině třetí čtvrtiny. Pojďme ale popořadě.

Trenér Ginzburg udělal v základní sestavě změnu a do obrany Lawrence poslal na začátek Pavla Slezáka. Utkání jsme začali svěže. Dva Simmonsovy průniky za čtyři body vyšperkoval trojkou Slezák a vedli jsme 7:0. Prostějov měl na svém kontě dvě ztráty; ale pak se karta obrátila. Nejprve Tre nedal ani jednu šestku a Šležas trefil první trojku. Po chvíli pálil Veikalas a když Bohačík trefil třetí trojku Prostějova, prohrávali jsme 11:15. V dalším průběhu prví čtvrtiny jsme pak dávali až do poslední minuty vždy o jeden koš více než Orli a skóre se posunulo na 19:24 pro nás, když posledních pět bodů dal Štimac po vzorných pivotmanských otáčkách proti Nicholsonovi. Bohužel poslední dva útoky jsme si neohlídali a především poslední koš domácích po dvojím dopíchnutí byl špatnou vizitkou našeho doskoku.

Druhou čtvrtinu začali domácí sedmi body v řadě a prodloužili úspěšnou šňůru na 11:0. Prostějov se dostal do šestibodového vedení (30:24) a šikovnou hrou si náskok udržoval. Trenér Bálint stáhl Lawrence a našim se podařilo trochu snížit. Tři minuty před koncem prvního poločasu se rozehrávač Prostějova vrátil, ale kýžený efekt to nepřineslo. Dvě minuty před koncem jsme se díky zisku Simmonse dostali do rychlého protiútoku, který nezakončil Michal Křemen jen díky faulu Tótha, který na chvilku přišel na palubovku. Z čáry trestného hodu se Michal ani jednou nemýlil (42:41). Jenže kapitán Jarda Prášil trojkou přibrzdil naši naději na obrat a zahájil pak dlouhou sérii, kdy body domácích přibývaly výhradně po třech. Michal Křemen ještě na Prášilovu trojkou odpověděl stejnou mincí, ale Veikalas ukončil zase trojkou první poločas.

Do druhého poločasu jsme vstoupili dvěma body Simmonse, který se prosadil v průniku proti Landrymu a Veikalasovi. A pak to přišlo. Šležas – trojka, Lawrence – and one (3 body - koš s faulem), Šležas – trojka, Veikalas – trojka, Šležas – trojka. Suma sumárum – necelé čtyři minuty třetí čtvrtiny, šňůra 15:2 a skóre 63:46. Naši ve stejné době vyrobili dvě ztráty a třikrát za sebou směřovali míč nahrávkou pod koš bez bodového efektu. Už to s námi vypadlo špatně, ale Prostějovští nakonec až příliš drželi míč bez bodového efektu. Naši i za přispění trojky Simmonse a Pampiho snížili na 63:55 (tedy šňůra 9:0). Jenže do konce čtvrtiny ještě Prášil vyprášil síťku z perimetru a Nicholson zužitkoval Lawrencův zisk v další dva body (68:55).

Poslední čtvrtinu začal příznačně Lawrence trojkou a přestože se nám podařilo snížil díky pěti rychlým bodům (Křemen trojka, Lenzly dvojka po ztrátě Marka) na deset (73:63), pod tuto magickou metu jsme se už nedostali. Dva body Šležase a Prášila a dvě poslední trojky Marka a Šležase (viz úvod) nás definitivně zlomily. Do konce zbývalo málo času, ale upřímně, i kdyby ho zbývalo více, dnes jsme na vítězství neměli.

Body: Šležas 23 (trojky 9/5), Veikalas 13 (trojky 7/3), Marek 11 (3 zisky), Prášil 10, Landry 9 (15 doskoků, 5 získaných faulů), Lawrence 8 (9 získaných faulů, 8 asistencí, 3 zisky, 4 ztráty), Bohačík 5, Cadri-Nicholson 4 - Simmons 16 (6 získaných faulů), Benda 8, Křemen 8, Nissim 8 (4 získané fauly), Štimac 8 (7 doskoků), Lenzly 7 (3 zisky), Pumprla 7, Slezák 5, Sokolovský 5, střelba za 2 body: 38/17 - 43/18, střelba za 3 body: 29/14 - 15/6, TH: 10/7 - 24/18, fauly: 24 – 20, doskoky: 33 – 34, ztráty: 15 – 16, zisky: 13 – 9, body zpod koše: 30 – 32, body ze ztrát: 12 – 4, bodylaviček: 38 – 44, čtvrtiny: 23-24, 25-20, 20-11, 15-17