A tým | Mattoni NBL - 02.01.2012 19:00

TJ Lokomotiva Plzeň TJ Lokomotiva PlzeňDomácí
63
95

Výkonem ve druhé a třetí čtvrtině zaplašili naši basketbalisté chmury povánočních utkání v Mattoni NBL.

Zápas, na který možná někteří z fanoušků Nymburka hleděli trochu s nedůvěrou, nakonec dopadl pro nás velice dobře, i když poslední čtvrtina moc povedená nebyla. Ovšem s náskokem 43 bodů (48:91) osm minut před koncem se nedá prohrát snad ani teoreticky.

Naši trenéři nepostavili do utkání jako obvykle Tre Simmonse a možná i z důvodu absence Pavla Frány odpočíval Drew Naymick. První čtvrtinu zahájil trojkou Křemen hned z prvního střeleckého pokusu, ale dalších pět střel jeho spoluhráčů zpoza tříbodového oblouku se neujalo. I proto se naše ofenzíva opírala hlavně o hru podkošových hráčů. Exceloval Petr Benda, který za 8 minut, které strávil v první čtvrtině na palubovce, zaznamenal 11 bodů a jako hromosvod přitáhl na sebe 5 faulů Lokomotivy z celkových devíti. Naše vytažená obrana hluboko pod soupeřům koš nenechávala plzeňským rozehrávačům klid a ti si s naší obranou chvílemi nevěděli rady. Jen ke konci, když domácí přešli do zóny, se útočná aktivita na chvíli zadrhla. Pro domácí byly nepříjemnou zprávou tři fauly Kovandy a hlavně dva fauly Tótha. Už po první čtvrtině byli naši hráči lepší na doskoku a svou převahu až do 32.minuty ještě zvyšovali. Vzhledem k naší horší střelbě (z pole 25/6) jsme museli dotahovat body z čáry trestných hodů. Celkem jsme házeli 17 šestek s úspěšností jen 65% (11). K počtu střel na koš je jen nutno poznamenat, že domácí statistici připočítávali jako nepovedený střelecký pokus i ten, který košem neskončil s důvodu faulu. Jak jsme už poznamenali naše horší procento střelby se odrazilo i na relativně vyrovnaném skóre a na tom, že rozdíl ani jednou nepřekročil desetibodovu hranici. Co se nepovedlo v prvních deseti minutách, vylepšil trojkou Abrams hned na úvod druhého dějství a pak se už na plzeňskou pevnost valil jeden útok za druhým. Těžké rány zasazovali z rychlých protiútoků Lenzly nebo Palyza za tři body či Wilson smečovaným košem s faulem. Po necelých 16 minutách zápasu a po šňůře 0:12 prohrávali domácí už výrazným rozdílem 26 bodů (17:43). Pak se Loko vzpamatovala a především zásluhou Tótha se domácí dostali na ztrátu „jen“ 18 bodů 29:47. Plzeň opět hrála zónu a našim hráčům chyběl vnik do vnitřního prostoru a následné vyhození. Povedlo se to až minutu před koncem první půle a hned tuto akci korunovat Lawrence trojkou. Poslední střela druhé čtvrtiny měla hodnotu tří bodů a zasloužil se o ní opět Tóth. Ve druhé čtvrtině se zlepšila střelba z pole, Palyza byl na 12 bodech, Benda na 11 (ve druhé čtvrtině nenastoupil), Wilson přidal 9 a Lenzly 6. Na straně domácích byl jasným lídrem Tóth s dvanácti body a Pecka se šesti. Poměr střel na koš (včetně trestných hodů) byl vysoko v náš prospěch 79:45.

Druhý poločas jsme začali Wilsonovou trojkou a z dalšího útoku přidal stejný hráč koš se stejnou hodnotou. Na druhý koš nám stačily jen 4 vteřiny od obranného doskoku a dvě přihrávky. Jako kdyby naši hráči vypili jeden nejmenovaný energetický nápoj, co dává křídla. Během pěti minut třetí čtvrtiny jsme díky šňůře 20:2 vedli 73:34. Naši hráli jakoby byl All Stars Game (ten bude až v neděli 8.ledna - pozn.) a domácí působili v obraně jako namalovaní. Za zmínku stojí alley-oop dvojice Pumprla-Wilson, ale také jak se dá po vyhazování zpoza koncové čáry dát za vteřinu koš (Vrubl – Šmíd). Podobnou akci předvedli domácí ještě dvakrát v poslední čtvrtině. Závěrečné dvě minuty jsme hráli v útoku trochu lehkovážně a rozdíl ve skóre se již nezvyšoval. Závěrečnou přestávku orámoval dvěma trojkami Abrams a náskok se vyhoupl až na 43 bodů. Po Křížově koši z tzv. back dooru i Vyoralově dlouhé dvojce z roku jsme stále vedli rozdílem 43 bodů a zdálo se, že stovka je na spadnutí. Jenže posledních osm minut jsme prohráli 4:15, když se naše hra utápěla v individuálních akcích a mnoha ztrátách.

Body: Tóth 18, Pecka 10, Šmíd 8, Vrubl 8 (5 doskoků, 4 asistence, 5 získ. faulů, ale i 7 ztrát), Honomichl 7, Suchý 7 (3 zisky), Lenhart 3, Kozlík 2 - Wilson 21 (7 doskoků), Benda 20 (6 získ. faulů), Palyza 14, Abrams 9, Lawrence 6, Lenzly 6 (5 doskoků, 3 zisky), Pumprla 6, Vyoral 4, Křemen 3, Kříž 2, Nečas 2 (8 doskoků), Sokolovský 2 (5 doskoků); střelba 2b.: 54/22:48/23, trojky: 10/2:26/9, TH: 21/13:28/22, doskoky: 24:44, fauly: 21:23; ztráty: 14:14, zisky: 12:10, čtvrtiny: 13-22, 19-31, 12-31, 19-11