A tým | Mattoni NBL - 14.01.2012 16:00

94
BK Prostějov BK Prostějov Hosté
79

V prvních 15 minutách byl soupeř lepší než my, ale stačilo 5 minut, aby o svůj patnáctibodový náskok přišel. V posledních 15 minutách jsme si zase vedení pohlídali my.

„Prostějov nastoupil proti nám hodně nažhavený,“ poznamenal Soky po utkání. Především ke konci první čtvrtiny a na začátku druhé se hostů dařilo na co sáhli. Dvě trojky ex-nymburských hráčů Venty a Slezáka z velké dálky a v časové tísni čtyřiadvacetivteřinového limitu jen dokumentují, jak Prostějov byl v té době na koni. V desetibodovém rozdílu po první čtvrtině se odrážel obrovský rozdíl ve střelbě z pole. Naši vyprodukovali úspěšnost 32%, hosté 80%, přičemž největší rozdíl byl ve střelbě za tři body (0/7 : 2/2). O slabém důrazu naší obrany svědčí i počet faulů v první čtvrtině. V sedmé minutě na to faulující Smith z Prostějova pod vlastním košem upozorňoval rozhodčího: „Look, six to zero!!,“ divoce mával rukou směrem k výsledkové tabuli a tvářil se, jakoby kousnul do citrónu. Do konce první čtvrtiny Prostějov odlétl na rozdíl deseti bodů.

Začala druhá čtvrtina a my jsme se stále potýkali s horší úspěšností střelby a šťastnými střelami soupeře. Po nich vyšplhalo vedení Orlů na 21:35 a dvě šestky házel ještě Pavel Slezák. První dal, druhou ne, ale přesto si hosté druhou doskočili a při souboji o míč s Petrem Bendou se dostali za koncovou čáru. Rozhodčí přisoudili poslední kontakt nám a zpoza autu měl vyhazovat Prostějov. Trenér Choleva se však vehementně dožadoval odpískání faulu našeho hráče. Po prvním upozornění však ještě zkusil trochu přitlačit na pilu, ale rozhodčí Dolinek už byl jiného názoru. Téčko nad hlavou znamenalo, že Prostějov je nejen bez šance na další dva body, protože nebude vyhazovat, ale dvě šestky jde házet Láďa Sokolovský. Obě proměnil a po následném vyhazování od půlící čáry jsme po útočném doskoku dosáhli dalších dvou bodů. Potom přebrali iniciativu do svých rukou Sokol s Lenzlym a postarali se dotažení náskoku na 5 bodů (31:36). Dva body Petersona jen na chvilku přerušily naši čistou sérii a minutu před koncem jsme se dostali do vedení. Skončila tak vynikající pasáž z naší strany. Na šňůře 19:2 se v útoku nejvíce podíleli Láďa Sokolovský (8) a Mike Lenzly (7), po dvoubodovém koši přidali Wilson a Pampi. Na obranné snaze, která nutila hosty ke ztrátám, se podíleli všichni hráči. Už se zdálo, že půjdeme do druhého poločasu ve vedení, ale Prášil byl proti a trojkou upravil na 42:43.

Prvních pět minut třetí čtvrtiny se hrálo systémem koš za koš a žádné družstvo si nevytvořilo větší náskok. Rozdíl stále osciloval v těsném okolí nuly. Po dvou ztrátách hostů jsme se v 17.minutě přeci jen dostali šest bodů před našeho soupeře, na což trenér Choleva reagoval oddechovým časem. Efekt byl je částečný a nezabránil tomu, že jsme se 2,5 minut před koncem čtvrtiny dostali do desetibodového vedení 67:57. Korekci v náskoku znamenala trojka Smitha na 70:64 hned na úvod poslední čtvrtiny. Při osmibodové ztrátě Prostějova necelých sedm minut před koncem utkání rozhodčí přisoudili míč po autu našemu družstvu a Matej Venta se bral o svá práva více než by měl. Technická chyba a dvě šestky Sokola znamenaly opět desetibodovou ztrátu 76:66. Smith za dva body upravil na 76:68 a Prostějov pokračoval v těsnější obraně, kterou Matej Venta na půlce přehnal a rozhodčí Kurz mu odpískal faul. Intenzivní potlesk Mateje byl ohodnocen druhou technickou chybou, která znamenala povinný odchod do šaten a celkem čtyři šestky Nymburka. „Chtěl bych se rozhodčím i svým spoluhráčům omluvit za oslabení, které jsem svým chováním způsobil. Ještě si mi to nikdy nestalo….,“ kál se po utkání Matej Venta. Specialista na trestné hody po technických prohřešcích Sokolovský ani jednou neminul a Lenzly dotáhl i další útok do dvoubodového konce. Rozdíl se ještě po dvou ztrátách Prostějova natáhl na 16 bodů, což tři a půl minuty před koncem byla definitiva. Po klasické Sokolově trojce z rohu za asistence střídajícího Vyorala minutu a 5 vteřin před koncem jsme dosáhli nejvyššího vedení o 17 bodů a mohli si tak připsat i druhé letošní vítězství nad Prostějovem.

Body: Wilson 23 (8 doskoků, 3 zisky, 3 asistence, 2 bloky, valorizace 32), Sokolovský 17 (TH 8/8), Pumprla 15 (5 doskoků, 3 bloky), Simmons 13, Lenzly 12 (z pole 7/5, 5 zisků), Benda 11 (8 doskoků), Abrams 3 – Peterson 27 (z pole 16/12, 9 doskoků), Smith 18 (7 asistencí), Cadri-Nicholson 8, Prášil 7, Venta 5 (2 TCH), Slezák a Eitutavicius 4, Pandula, Bohačík, škrdlík po 2, střelba za 2 body: 54/31:44/26, trojky: 23/4:15/7, TH 26/20:12/6, fauly: 13:22 (3xTCH), doskoky: 17/17:8/26, ztráty: 9:22, zisky 14:4, bloky 7:3, valorizace: 109:71, čtvrtiny: 17:27, 25:16, 28:18, 24:18