A tým | Mattoni NBL - 15.10.2008 17:30

BK Synthesia Pardubice BK Synthesia PardubiceDomácí
62
88

Zápas byl svým průběhem trochu podobný minulému utkání proti Novému Jičínu. Rozdíl byl však v tom, že na rozdíl od domácího utkání nebylo toto tak kvalitní. „První poločas byl hodně úporný z obou stran,“ okomentoval úroveň prvního poločasu Jiří Zídek. O trochu lepší byly obrany než útok, přesto málo bodů bylo spíše způsobeno spíše horší hrou v ofenzivě. Hráči se pomaleji stavěli do útočných signálů, volili unáhleně střelecké pozice a nedůsledně stavěli clony. Výsledkem toho byla žalostná úspěšnost střelby ze hry – 37%. Při podobném počtu střel i procentu úspěšnosti jako Pardubice rozhodovala o našem křehkém vedení vyšší úspěšnost trestných hodů. V ní byl mistrem sedminásobný mistr ČR Láďa Sokolovský, který se ze sedmi střel ani jednou nemýlil. Tento statistický údaj svědčí mimo jiné o tom, že se náš kapitán jako jediný důrazně tlačil pod koš. K Sokolově jedenácti bodům přidal 16 bodů ofenzivně naladěný Goran Jagodnik, kterému pomohly dvě trojky. Na ostatní naše hráče zbylo v prvním poločase jen 10 bodů, takže bylo patrné, že nám chybělo větší zapojení dalších hráčů do útočné činnosti. U soupeře nebyl v prvním poločase žádný dvouciferný střelec. Nejvíce dal Šteffel 8 a Sýkora 6, další tři hráči měli po pěti bodech.

Do druhého poločasu možná ještě zněla hráčům v uších hlasitá slova trenéra. Muli jim důraznou promluvou dodal energii a během dvou minut jsme se dostali do dvouciferného vedení. „Devět bodů v řadě nás uklidnilo,“ potvrdil Vráťa Šístek. Od té doby bylo na palubovce jedno družstvo, které si precizně budovalo stále vyšší náskok. Nátlaková hra našich hráčů nutila Pardubice ke ztrátám (za celý zápas jich vyrobily 18 – dvojnásobek toho co my) a z rychlých protiútoků se rekrutovaly snadné koše. „Nemuseli jsme na každý bod dřít, protože se nám dařilo využívat chyb soupeře,“ popsal průběh větší části druhého poločasu Zídek.

Hráčem utkání nymburského týmu byl Ladislav Sokolovský. Dal dvacet bodů, doskočil 8 míčů, získal 6 faulů a proměnil všech devět trestných hodů. „Láďa předvádí velmi dobré výkony z lavičky. Je to naše velká devíza, že šestý hráč je schopen takhle ofenzivně přidat svému týmu,“ pochválil Jiří Zídek. Druhým dvacetibodových střelcem byl Justin Gray, který potvrdil svou střeleckou pověst. „Justin je výborně střelecky vyzrálý hráč, který se do střelby nenutí a vždy hledá lépe postaveného spoluhráče. Jeho dvacet bodů vycházelo z naprosto volných střelecký pozic,“ všiml si Zídek. Justinova úspěšnost střelby z pole byla vyšší než 53% (dvojky 6/4, trojky 7/3). Trochu ho limitoval počet osobních chyb. Celý druhý poločas, na palubovce strávil ve druhé půli 16 minut, hrál se třemi a od 35.minuty se čtyřmi fauly. Třetím střelcem, který dal 20 bodů byl Goran Jagodnik. Jemu pomohly hodně dvě trojky z prvního poločasu. Ve druhém poločase odehrál 11 minut a přenechal střelecké žezlo svým spoluhráčům, když dal jen 4 body. V utkání se tolik nedařilo Leeovi ani Ventovi. Na straně Pardubic byl nejlepším hráčem Kamaldin Gamma se 14 body a 8 doskoky, devět bodů a 6 doskoků přidal Sýkora.

Stručný průběh zápasu. Na konci 2.minuty jsme vedli o pět bodů (2:7), ale o dvě minuty později bylo vyrovnáno (7:7). Poprvé a naposledy se domácí dostali do vedení v čase 7:47, když Gamma proměnil jednu ze svých dvou trojek (17:16). Poslední dvě minuty byly jednoznačně v naší režii. Devítibodovou šňůrou jsme vyhráli poměrně přesvědčivě první čtvrtinu. Na začátku 13.minuty jsme se dostali do nejvyššího vedení prvního poločasu (19:28), ale do konce druhé čtvrtiny jsme o náskok postupně přicházeli. Vyrovnat se však Pardubicím nepodařilo. Jak už bylo výše napsáno, vstoupili jsme do druhého poločasu velice dobře. Za dvě minuty jsme dali 9 bodů a vedení se poprvé dostalo do dvouciferné podoby (37:48). Pak se rozevírání bodových nůžek pozastavilo a po 30 minutách jsme vedli o 15 bodů. Další výraznou bodovou šňůru se nám podařilo natáhnout za prvních 3,5 minuty poslední čtvrtiny – 13:0 a vedli jsme už rozdílem skoro třiceti bodů (49:77). Od té chvíle jsme si skóre zápasu pohlídali a rozdíl mezi oběma týmy zůstal ve třetí desítce.

Body: Gamma Kamaldin 14, Šteffel David 10, Sýkora Martin 9, Sirvydis Virginijus 7, Niparavičius Matas 6, Grepl Tomáš 5, Jelínek Jiří 5, Payne Lavell 4, Gaidamavicius Tomas 2, Špaček Jan 0 - Sokolovský Ladislav 20, Gray Justin 20, Jagodnik Goran 20, Lee Arthur 8, Benda Petr 6, Schilb Blake 6, Nečas Radek 4, Křemen Michal 3, Chán Aleš 1, Slezák Pavel 0, Tomaszek Robert 0, Venta Matej 0; střelba 3b.: 23/6:19/7; střelba 2b.: 41/17:51/25; TH: 17/10:20/17; doskoky: 37:35; chyby: 18:22; 5 chyb: 38. Křemen Michal; rozhodčí: Zachara Ivan, Vrážel Petr, Večeřa Pavel; komisař: Schödlbauer Jan; 1490 diváků; nejlepší hráč: Gray Justin