A tým | Eurocup - 29.11.2011 18:00

Rudupis Prienai Rudupis PrienaiDomácí
79
91

„Hráli jsme proti talentovanému týmu a jsem rád, že jsme vyhráli,“ řekl na úvod tiskové konference Neno a přidal i hodnocení, proč jsme na konci byli šťastnější my: „Hráli jsme dobře na útočné polovině, dokázali jsme zastavit nejdůležitější hráče domácích a kontrovali jsme útočný doskok.“ Petr Benda, nejlepší hráč zápasu, doplnil: „Jak říkal trenér, dokázali jsme si ohlídat opory Rudupisu a od začátku jsme se snažili o rychlé protiútoky. Dobrou hru z prvního poločasu jsme si přenesli i do druhé poloviny zápasu.“

Domácí vedení by se dalo nazvat jako epizodní a netrvalo v úvodu zápasu ani minutu. Hra Rudupisu se opírala o střelbu z dlouhé vzdálenosti, naši využívali ke skórování pivoty, které obrana domácích zapomínala trestuhodně pod košem volné. Druhou silnou zbraní byly zisky míčů ať vynucených tlakem v obraně nebo ziskem chybných rozhodnutí soupeře. Už v sedmé minutě jsme vedli o deset bodů (21:11), když se středem hřiště proběhl jako šíp Pavel Pumprla. Domácí se stačili jen za jeho stopou otočit.

Začátek druhé čtvrtiny nám domácí škodili trojkami. Za minutu a půl dali tři, zatímco my jen jednu. Bohužel jsme se daleko více zaměřovali na střelbu z dálky a opustili jsme na chvíli způsob hry, který nás zdobil v první čtvrtině. Rudupis měl v té době trojkovou střelbu 7/5, my 2/4. Domácí se dotáhli na 26:29 a byli po nevydařené střele Michala Křemena blízko vyrovnání. Ovšem jejich útočný faul tuto možnost vzal a navíc se Tremu povedla za clonou Wilsona trojková střela. Domácí se přesto dvěma koši dostali do kontaktu na 30:32, když si Mike Lenzly během dvou vteřin udělal dva fauly. Rudupis byl najednou podstatně agresivnější v obraně, ale to na naše zkušené hráče moc neplatilo. Vrátili se ke hře z kratší vzdálenosti od koše a v polovině 16.minuty jsme po rychlém protiútoku Pampiho vedli 38:30. Také další koše padaly z průniku, ale obrana si počínala v závěru období až příliš razantně, a tak domácí chodili poměrně často na čáru trestných hodů. Stále se drželi na rozdílu čtyř bodů. Na devítibodovou distanc se skóre dostalo po trojce Wilsona a dunku stejného hráče. Byl opravdu povedený, hala s osmi stovkami fanoušku ani nezatleskala.

Úvod třetí čtvrtiny byl trochu rozháraný. Body přibývaly pomalu. Někdy jsme hráli až příliš komplikovaně a občas chyběla odvaha střílet. Za stavu 50:55 dal na útočné polovině Bendys dva koše přes hlavu a na obranné zase Pampi smázl jasnou tutovku blokem. Byl radost sledovat, jak se prosazujeme pod oběma koši. V polovině třetí čtvrtiny si Petr Benda udělal třetí faul, ale na hřišti zůstal. Přidal další dva body, po ukvapené střele Rudupisu zaútočil Wilson a rozdíl ve skóre se vyšplhal na 11 bodů (52:63). Další dva naše body přinesla asi nejkrásnější akce zápasu. Na obranné polovině vypíchl Lawrence míč a s Wilsonem ve dvojici očelenkovaných se vydali na koš. Vrátit se stačil jen jeden domácí obránce. Eugene se dostal rychlým přechodem až ke koši, ale nezakončoval sám, protože obránce mu už dýchal na záda. Rozhodl se tedy „nalít“ nad koš v tandemu běžícímu Lamaynovi a ten skvěle zakončil (52:65). Dvě minuty a 55 vteřin před koncem třetí čtvrtiny jsme přestáli krušnou chvíli. Nejprve jsme chybovali v rozehrávce a rychlý protiútok zastavil Wilson jen za cenu faulu. Po krátkém přemýšlení spojil rozhodčí ruce nad hlavou – nesportovní chyba (tedy dvě šestky a ze strany). Lamayn však protestoval proti rozhodnutí tak vehementně, že se nad hlavou rozhodčích objevilo zlověstné téčko, tedy další dvě šestky. Domácí proměnili tři trestné hody ze čtyř a v následném útoku po dvou útočných doskocích třikrát atakovali náš koš z perimetru. Nedali. Osmdesát vteřin před koncem jsme sehráli špatně press, domácí z toho vytěžili dva body a trenér Ginzburg oddechový čas. Nejprve hrozil prstem a pak nabádal především k větší komunikaci. Z následného útoku Petr Benda minul a tím domácí fanoušky docela nabudil. Ti se těšili, že jejich miláčci udělají důležitý krok, ale ztráta míče a koš Abramse ze střední vzdálenosti, vášně uklidnily.

Poslední čtvrtinu začali domácí tvrdě vydřeným košem po třech doskocích. Po minutě a pěti vteřinách zopakoval Abrams předchozí koš, ze stejného místa po stejné akci (65:70). Po té Naymick a Benda přidali koš s faulem, Simmons, i když hrál v těchto momentech trochu více na sebe, dal trojku a povedený úsek zakončily dva koše za dva body (Benda a Simmons). Během 3,5 minuty jsme po šňůře 15:0 získali náskok na 18 bodů (65:83) a bylo v podstatě rozhodnuto. Naši trochu lehkovážnou hru za stavu 73:85 krotil v time outu Neno Ginzburg. A protože se do konce utkání podařilo dát každému týmu 6 bodů, rozdíl zůstal zachován až do konce zápasu.

Body: Zelionis 18, Juškevičius 15, Salenga a Orelik 11, Sinica a Buterlevičius 6, Butkevičius a Kadžiulis 5, Ivanauskas 2 – Benda 22, Simmons 18, Wilson 13, Pumprla a Abrams 12, Lenzly 4, Naymick a Křemen 3, Lawrence a Nečas 2, střelba za 2 body: 31/14 (45%):52/31 (60%), trojky: 23/8 (35%) : 20/7 (35%), TH 34/27 (79%) : 11/8 (73%), doskoky 37:32, ztráty: 18:7, zisky 4:7, bloky:1:6, fauly: 18:27, čtvrtiny: 15:24, 29:28, 19:16, 16:23