A tým | Eurocup - 13.12.2011 18:00

78
Aris Thessaloniki Aris Thessaloniki Hosté
72

Tým Arisu Soluň a zhruba dvacítka řeckých fanoušků poznala, jak důležité je pro konečný výsledek zápasu, být koncentrovaný celých 40 minut.

I když se o konečném výsledku rozhodlo v posledních dvou minutách, pojďme se projít zápasem od jeho úvodu. Charakteristikou utkání, na jehož vítězném konci nás čekal postup do skupiny LAST 16 z prvního místa ve skupině C, byla vyrovnanost na konci každé čtvrtiny. V průběhu hracích období však měly oba týmy několik relativně dlouhých bodových šňůr, ve kterých se obě družstva pravidelně střídala. Proto rozdíl ve skóre ani jednou za celý zápas nepřelezl desítku.

Aris se od prvního zápasu výrazně zlepšil, jejich výborná hra na obranné polovině, zatahování ze slabé strany a skvělé bloky (8 za celý zápas) nám činily problémy. Soupeř nás kromě několika světlých výjimek nepustil do rychlých protiútoků. Na druhou stranu náš tým se skvěle prosazoval pod soupeřovým košem, když zaznamenal 20 útočných doskoků, a proto jsme měli k dispozici o 14 střel za dva body více. Ve střelbě z perimetru jsme sice ztráceli osm pokusů, ale počet trojek byl o jednu vyšší než u Arisu. Velký rozdíl byl také v počtu trestných hodů, kterých jsme stříleli celkem 28. Ovšem dnes to nebyla naše silná stránka. Úspěšnost pouze 57% (28/16) nás mohla při konečném účtování hodně mrzet. Hosté totiž na 13 košů potřebovali 15 pokusů. Zajímavé je, že všechny trestné hody se rozdělily pouze mezi dva hráči Arisu. Dvě šestky házel Vergilis a 13!! James. Každý z nich spálil jednu příležitost. Právě James byl hlavním motorem na útočné polovině v družstvu Arisu. Jeho fantastická rychlost a obrovský výskok nám činily potíže. Z celkových statistik stojí za zmínku počet ztrát – 7:9 svědčí o tom, že se oba týmy vyvarovaly ukvapených akcí.

Úvod zápasu obstarala trojka hostů a po dalších dvou bodech vedl Aris 5:2, a protože i poté se hosté prezentovali velice dobrou střelbou, vedli ve 4.minutě 10:6. Ovšem tři naše trojky (Lawrence, Simmons, Pumprla) se postaraly o osmibodové vedení 18:10. Byla to první bodová šňůra 12:0 pro náš tým. Tři minuty před koncem si za tohoto nepříznivého stavu vzal trenér hostů oddechový čas. Za dvě a tři čtvrtě minuty daly oba týmy jen po koši a už se zdálo, že půjdeme do šatny se solidním náskokem. Vzhledem k tomu, že do konce čtvrtiny chybělo 26 vteřin a byli jsme na řadě v útoku, mohli jsme vedení navýšit do dvoubodové výše. Eugene však nedbal pokynů trenéra a svou akci zakončoval 11 vteřin před koncem čtvrtiny. Nedal. Soupeř doskočil a protiútok zakončil James košem s faulem. Následný trestný hod neproměnil, ale sám si míč doskočil a přidal dva body. Místo deseti bodů náskoku tu byly jen čtyři body. Hosté jakoby se napili energetického nápoje, co dává křídla, byli najednou na koni. Svůj dobře sehraný závěr ještě přenesli do druhé čtvrtiny a dalších skoro 5 minut nám nedovolili dát koš. Nakonec se v 15.minutě dostali do vedení 26:20, tedy po šňůře 14:0. Naši zmobilizovali síly a ve druhých pěti minutách druhé čtvrtiny nakonec šli do mírného vedení.

Začátek druhého poločasu jsme nezvládli také příliš dobře. Po osmi bodech v řadě v našem koši nelenil trenér Ginzburg s time outem a za stavu 34:39 vydal nové pokyny. Postupně jsme se bodově přiblížili, ve 24.minutě bylo vyrovnáno a v 27.minutě jsme už vedli my (49:43). Hosté se nakonec přiblížili až na remizu, ale v posledním útoku čtvrtiny jsme byli úspěšní a stav po třetí čtvrtině byl 55:53. Křehké vedení jsme ztratili na začátku 35.minuty, kdy šel Aris po delší době do vedení. Dvě minuty před koncem jsme ztráceli už 5 bodů a nezadržitelný James čaroval jako Harry Potter. V klíčových dvou minutách však svoje útoky neproměnil. Jak probíhaly poslední dvě minuty? Nejprve Petr Benda nabil Tre Simmonsovi a ten trojkou dostal diváky zpátky do varu. Další útok hostů jsme ubránili, ale na druhé straně dostal Pampi čepici a skóre se stále neměnilo. Pod naším košem si ale Pavel Pumprla do té doby nezadržitelného Jamese vyčíhal a skvělým blokem ho trochu rozhodil. Na druhé straně totiž nesportovně zezadu fauloval Petra Bendu. Bohužel z čáry trestných hodů byl Petr úspěšný jen jednou. Po vyhazování od půlící čáry se vymezeným územím protancoval Pavel Pumprla a dvěma body nás poslal do vedení 73:72. Po time outu hostujícího trenéra (čas do konce - 44,4 vteřiny) skvělá obrana Wilsona na Jamese, soluňského rozehrávače, donutila ke krokům a po třech vteřinách se faulem, pátým v pořadí, usadil na lavičku jako divák. Faulovaný Abrams obě šestky bezpečně proměnil (75:72). Hostů se útok nevydařil a hned v zápětí faulovali Simmonse. Ten ale nedal ani jednu šestku, ovšem doskok Wilsona v útoku poslal naše křídlo na čáru trestných hodů. Lamayne sice proměnil jen jednu šestku, ale jistota čtyř bodů náskoku 22 vteřin před koncem se zdála být relativně bezpečná. Hosté si v útoku neporozuměli a při naší obranné hře přišli o míč. Pampi pak efektní smečí stvrdil náš postup.

Body: Simmons 22, Benda 14 (13 doskoků), Pumprla 13, Lawrence 11, Naymick 8, Abrams 7, Wilson 3 – James 28 (TH 13/12), Bogris 10, Tsaldaris 8, Muldrow 7, Kerusch 6, Davis 6, Tapoutos 4, Mavraides 2, Verginis 1, střelba za 2 body: 54/22:40/22, trojky: 20/6:28/5, TH: 28/16:15/13, doskoky 30/20:29/11, fauly: 17:28, ztráty: 7:9, zisky: 3:4, asistence: 12:12, bloky: 1:8, čtvrtiny: 20:16, 14:15, 21:22, 23:19