A tým | VTB liga - 28.10.2012 15:00

84
Neptunas Klajpeda Neptunas Klajpeda Hosté
78

Zápas měl pro oba kouče i další významy, nejen dva body za vítězství. Pro našeho trenéra to byla další příležitost zabudovat do týmu dva nové hráče Rančíka a Welsche, zkusit si hrát bez střelecké opory AJ Abramse, kterého do utkání nepustil zraněný kotník. V neposlední řadě to bylo udržení domácí neporazitelnosti a kontakt se středem tabulky VTB ligy. Pro hostujícího trenéra Maksvytise to byla naděje po dvou domácích prohrách přivézt nepředpokládané vítězství z venkovní palubovky a odčinit tak především vysokou prohru s VEF Riga.

Hosté také začali zostra. Později nejlepší střelec hostů Gailius při prvním kontaktu s míčem zacílil zpoza trojkového oblouku přesně. Naši v sestavě Taylor, Welsch, Hruban, Nečas a Benda však odpověděli šesti body v řadě a dostali se do vedení. Neptunas nehodlal hrát podle našich not a po šňůře 12:0 otočil vývoj zápasu ve svůj prospěch. Našim podkošovým hráčům (střídající Rančík a Benda) se nepodařilo chvíli proměnit žádnou ze svých střel. Na palubovku se postupně dostali Naymick, Palyza a Pavković a naše hra se uklidnila. Ještě do konce první čtvrtiny jsme se dokázali přiblížit na tři body a pokus hostů o bodové odskočení jsme úspěšně zlikvidovali. V prvních deseti minutách jsme neměli žádného výrazného střelce. Nejvíce bodů dal Naymick (4) a tři body přidal Welsch. Na straně hostů čněla dvojice Gailius (9) a Broadus (6).

Na úvod druhé čtvrtiny pokračoval Drew ve svém dobrém výkonu v podkošovém prostoru, body přidal Welsch, ale stále to na převzetí vedení nestačilo. Hostům se občas povedla trojka, jako například ve 13.minutě Runkauskasovi a byli ve vedení (24:29). O vyrovnání se zasloužil Jiří Welsch z čáry trestných hodů, když před tím tříbodové růžky vystrčil Lukáš Palyza. Neptunas pak šel ještě jednou do vedení díky vysokému pivotu Andriuškevičiusovi (29:31). Přesně mířená trojka Pavkoviće a dva body Palyzy znamenaly lehké vedení. Důležitější než náskok však byla naše hra, která už nabírala lehkost. Koncem 17.minuty jsme získali náskok deset bodů (42:32). Stačila jen chvilka snížení koncentrace a dva nejlepší střelci hostů první půle stáhli více než polovinu našeho náskoku.

Třetí čtvrtina byla v našem podání více než dobrá. Trenér Ginzburg přišel se změnou obrany pick and rollu Neptunasu a hosté se najednou nedokázali v útoku prosadit. Nejprve sice snížili na 44:42, ale tři dvoubodové zásahy Petra Bendy za minutu a půl znamenaly pohodlný náskok osmi bodů. Na konci 26.minuty po zisku tnul do vazu Lukáš Palyza smečovaným košem a trenér Maksvytis si bral už druhý oddechový čas. Jeho tým prohrával o 12 bodů a do lodi silně zatékalo. Pod deset bodů dostala Neptunas trojka Runkauskase, ale čtyři tříbodová torpéda (Palyza – dvě a po jednom Rančík a Pavković) přes zónu hostů dokonala v závěru čtvrtiny zkázu. Po třiceti minutách byl stav 68:51.

Poslední čtvrtinu začali hosté šňůrou 9:0 a bylo jasné, že rozhodně svůj boj o první vítězství nehodlají vzdát. Na konci 36.minuty po těžkém koši Gailiuse snížili na 73:69. Odvetný útok potáhl Pavković, výborně napíchl podél zadní lajny podkošový prostor a neméně skvěle nabídl míč Radku Nečasovi, který číhal sám v těsné blízkosti koše (75:69). Pak jsme díky pohyblivé obraně a obětavosti ve hře na zemi ubránili 24 vteřin. V protiútoku se Pavković na chvíli ztratil svému strážci Broadusovi, který šel vypomoci na průnik Welsche. Na vrcholu tříbodového oblouku pak našeho rozehrávače našla přihrávka Hrubana a Miljan nikým nehlídán zavěsil trojku (78:69). Stále ještě nebyl konec. Broadus odvedl Pavkovićovi minulou akci a také trojkou udržel svůj tým v naději. Za stavu 78:73 dvě minuty před koncem jsme měli i štěstí při střele Barinova. Míč při jeho dalekonosném pokusu byl snad už třetinou v koši, pak se ale vykroutil ven. Jen to v hale zahučelo. Půl minuty před koncem proměnil Pavković dva trestné hody (81:74), ovšem za sedm vteřin už to bylo jinak. Hostující rozehrávač Broadus vzal míč, přeběhl k trojkovému oblouku a vystřelil (81:77). Náš útok trval 12 vteřina a na konci byla další trojka Pavkoviće (84:77). Tím byl zápas definitivně zlomen.

Body: Palyza 18, Pavkovič 15, Rančík 14, Welsch 13, Benda 8, Naymick 6, Taylor a Hruban 4, Nečas 2 – Gailius 24, Broadus 18, Runkauskas 10, Andriuškevičius 7, Gustas 6, Barinov 5, Mazeika a Šarakauskas 3, Mikalauskas 2; trojky: 25/9:22/8; střelba 2b: 32/18:35/18; TH: 27/21:27/18; doskoky (o/u): 26/9:24/11; bloky: 7:0; asistence: 17:8; zisky: 6:8; ztráty: 13:13; fauly: 25:22, čtvrtiny: 17:20, 25:18, 26:13, 16:26