BK Breda & Weinstein Opava BK Breda & Weinstein OpavaDomácí
77
95

Po třech letech jsme si zahráli s Opavou a opět soupeř odešel poražen

I když je Opava „nováček“ letošního ročníku Mattoni NBL, vylámaly si zuby na jeho palubovce týmy Pardubic, Ostravy i Prostějova. Vlastně jsme byli prvním týmem, který ve slezské metropoli letos vyhrál. Skvělá divácká kulisa více než dvou tisícovek fanoušků hnala po celé utkání domácí dopředu. „Atmosféra zápasu měla vysokou úroveň. Je vidět, že v Opavě basketbalu rozumí,“ pochválil vedoucí družstva Vratislav Šístek.
Na utkání jsme odcestovali pouze v jedenácti. Museli jsem se obejít bez ústředního rozehrávače Arthura Lee, kterého trápí zranění zad a dlouhá cesta, byť pohodlným autobusem, by pro něj nebyla vhodná. Našeho druhého rozehrávače Mateje Ventu musel tak doplnit Justin Gray. Domácí byli kompletní, přesto trenér Klapetek zapojil do hry především Čarneckého (37 min.), Štece (31 min.) a Pumprlu (28 min.). Také další dva hráči Šoška a Hrubý strávili na palubovce více než 27 min. Z našich hráčů se nejdéle potil Venta (31 min.) a Gray (29 min.) nad pětadvaceti minutami se pohyboval už jen Sokolovský (25,5 min.). I když se naši hráči neprezentovali ideálním výkonem v obraně, v útoku si dokázali vypracovat takové střelecké pozice, že se jen velice málo netrefovali. Úspěšnost střelby za dva body byla 68%. Lepší úspěšnost střelby jsme měli jen proti Poděbradům. Střelba za tři body zůstala pod hranicí 40% a nejpilnějším exekutorem byl Justin Gray se 4 trojkami z 9 pokusů a Goran Jagodnik s úspěšností 75% (4/3). Na straně domácích byl nejnebezpečnějším střelcem z perimetru Marek Štec. Velký rozdíl v úspěšnosti byl ve střelbě trestných hodů. Dali jsme o jeden koš více a měli o 3 příležitosti méně. Pro vývoj zápasu byly důležité doskoky. Byli jsme lepší o 7 doskoků. Vládli jsme především prostoru pod vlastním košem (18:25). Nejlépe doskakujícím hráčem byl Radek Nečas (8 doskoků), který také získal 20 valorizačních bodů za 3 asistence, 12 bodů a jeden získaný míč. Na roky strávené v Opavě zavzpomínal Láďa Sokolovský a svou stoprocentní střelbou nasypal domácím 14 bodů. V počtu ztracených míčů jsme byli o třetinu lepší my.
První čtvrtinu sehrály oba týmy vyrovnaně. Ani jeden tým se nedostal do vedení většího než 3 body. Bylo vidět, že Opava je na nás dobře nachystaná a že se naši hráči v prvních deseti minutách nemohou probrat z dlouhé cesty autobusem. Domácí velice přesně stříleli – z 16 střel z pole dali 10 košů. Naopak my jsme se trochu trápili a dokonce jsme neproměnili ani tři rychlé protiútoky. Na konci první čtvrtiny jsme ztráceli 3 body. Do začátku druhé čtvrtiny nastoupil Tomaszek, ale po zbytečném faulu ho už po 30 vteřinách Muli Katzurin střídal. Až do konce 14.minuty jsme se s Opavou přetahovali o vedení v zápase, ale pak jsme následující dvě minuty vyhráli 8:2 a když dal Gray druhou svou trojku, vedli jsme už rozdílem devíti bodů. Domácí sice snížili na 6 bodů, ale dobře hrající Gray minutu před koncem prvního poločasu zvýšil naše vedení na 10 bodů.
Do začátku druhého poločasu dal Muli Katzurin druhou šanci Tomaszkovi a ten už jí tentokrát chytl za pačesy. Společně s Grayem nastříleli za 5 minut druhého poločasu 14 bodů, Nečas a Venta přidali další tři body a náskok se vyšplhal na 20 bodů. Tímto úsekem zapadlo i toto utkání do šablony výkonů Nymburka v této sezoně, které nenechává vedení týmu před Eurocupem v klidu. Prudké zvednutí kvality hry opět uvadlo a domácí stáhli svou ztrátu do konce čtvrtiny o sedm bodů. V poslední čtvrtině už ani jednou nevystoupilo naše vedení nad 20 bodů, přesto jsme průběh zápasu bez problémů kontrolovali.
„Dopouštěli jsme se chyb v obraně, scházela agresivita, pohyb hráčů po hřišti, vyskytovaly se chyby v předávání hráčů, vázla organizace obrany. Střelecky jsme na tom byli dobře a také se hráči více spoléhali na útok než obranu. Není dobré, že mnozí hráči nedokáží držet formu po delší časové období. Dnes snese přísnější měřítko Radek Nečas a Justin Gray, jeden z nejhorších výkonů podal Blake Schilb,“ dokončil hodnocení zápasu Vratislav Šístek.
Body: Štec Marek 18, Šoška Ondrej 12, Hrubý Tomáš 11, Dygrýn Ondřej 10, Čarnecký Michal 10, Pumprla Pavel 9, Czudek Petr 4, Hutňan Michal 3, Šiřina Jakub 0 - Gray Justin 20, Jagodnik Goran 17, Sokolovský Ladislav 14, Nečas Radek 12, Benda Petr 10, Tomaszek Robert 6, Křemen Michal 5, Chán Aleš 4, Schilb Blake 4, Venta Matej 3, Slezák Pavel 0; střelba 3b.: 23/8:23/9; střelba 2b.: 35/20:40/27; TH: 20/13:17/14; doskoky: 23:30; chyby: 18:21; čtvrtiny: 24:21, 16:28, 19:23, 18:23; rozhodčí: Paulík Robert, Holubek Tomáš, Kapaňa Lukáš; komisař: Slezák Jan; 2103 diváků; nejlepší hráč: Nečas Radek