A tým | Eurocup - 19.02.2013 20:00

Valencia Basket Valencia BasketDomácí
104
55

Do posledního letošního zápasu jsme vstupovali s tím, že jeho výsledek už pro nás nic neřeší. Valencie hrála o všechno. A náš soupeř vůbec nic nepodcenil a nadělil nám největší debakl v historii naší účasti v Eurocupu.

Konečné skóre 104:55 přineslo dvě negativní premiéry. Ani v jednom z předchozích 69 zápasů v Eurocupu nebo ULEB Cupu jsme neinkasovali stovku. Devětačtyřiceti bodový rozdíl více než dvojnásobně předčil naši nejhorší porážku v evropských soutěžích (22 bodů letos s Rigou).

Domácí v zápase velice dobře stříleli za dva body. Minuli pouze deset střel z jedenačtyřiceti a stejný počet pokusů netrefili i za tři body, tentokrát z devatenácti hodů. Valencia dosáhla dvaadvaceti bodů z bezprostřední blízkosti koše po smeči, což jim jednak zvyšovalo úspěšnost střelby, ale také vypovídalo o jejich nadvládě na palubovce. Naši hráči se v útoku hodně trápili. Jen v první čtvrtině přelezli v počtu nastřílených bodů dvacítku. Ve zbývajících obdobích to nebylo ani patnáct. Souhrnné skóre za druhou a třetí desetiminutovku bylo 50:20!!

Valencie - statistika
Jak se skóre vyvíjelo v jednotlivých čtvrtinách?

První polovina čtvrtiny byla bodově vyrovnaná, o naše body se staralo zejména duo Benda – Rančík. Za stavu 15:12 ale Valencie přidala 9 bodů v řadě a vytvořila si mírný náskok, který udržela do konce první čtvrtiny. Ta skončila rozdílem šesti bodů.

Hned úvod druhé čtvrtiny nám ale utekl a Valencie si rychle vytvořila desetibodový náskok. Po minutě a půl bodoval Petr Benda, Pavkovič ale svoji trojkou přidal body na naši stranu až po dalších třech minutách hry. Pak přišla smršť domácích. Valencie nás rozebrala na atomy.  Nedokázali jsme se trefovat ani z jasných pozic, k tomu jsme přidali několik ztrát a ementálová obrana pouštěla domácí do dobrých pozic. Výsledek? 15:0 pro Valencii. Tři rychlé protiútoky v řadě vytvořily obrovské vedení domácích 51:27. Náš bodový půst prolomil Carter trojkou opět po dalších třech minutách. Do konce poločasu se trefil už jen Jirka Welsch. Valencie nás v této části hry přehrála o 16 bodů a již po prvním poločase jsme prohrávali o 23 bodů!

Jedinou nadějí byl vstup do druhého poločasu. Trápení ale pokračovalo i změně stran. První koš třetího období sice dal Rančík, ale pak se do listiny střelců zapsalo všech pět domácích hráčů a po šňůře 11:4 se náskok vyšplhal na třicet bodů 66:36. I ve třetí čtvrtině jsme dali opět jen deset bodů a už jsme mohli zapomenout na jakékoliv šance na zvrat zápasu. Závěr zápasu probíhal v úplně stejném tempu, jako předchozí dvě části. Do poslední čtvrtiny jsme vstupovali se ztrátou 37 bodů a její výše stále rostla. Krátké přerušení zapříčinil několika koši Efevberha (z 91:48 na 96:55), ale posledních osm bodů padlo pouze do našeho koše. Osm tisíc domácích fanoušků se nakonec dočkalo dvě minuty před koncem stovky.

Body: Ribas 20, Faverani 16, Martinez a Doellman 12, Liščuk 11, Dubljevič 9, Kelati 8, San Miguel 7, Markovič a Pietrus 4, Sabater 1 – Efevberha 12, Carter 11, Benda 9, Rančík 7, Welsch 6, Hruban 5, Pavković 3, Palyza 2; střelba za 2 body: 41/31:51/16, trojky: 19/9:22/5, TH: 20/15:8/8, doskoky: 45:28, asistence: 18:7, ztráty: 15:14, fauly: 15:20, čtvrtiny: 29:22, 26:10, 24:10, 25:13