A tým | VTB liga - 10.10.2013 17:00

BC Kalev/Cramo Tallinn BC Kalev/Cramo TallinnDomácí
78
82

V zápase bylo znát, že oba týmy jsou stále na začátku sezony a sehranost nebyla ideální. Na hře Nymburka se také negativně projevovala absence tří opor, když stále chyběli Tre Simmons, Petr Benda a Dylan Page. Přesto se nám podařilo zápas zvládnout a připsat si první vítězství v soutěži.

Nymburk se v první pětiminutovce ujal mírného vedení i díky tomu, že domácí se dopustili v rychlém sledu tří ztrát za první čtyři minuty. Kouč Kemzura nasadil obvyklou celoplošnou obranu, hráči Kalevu byli tlačeni do střel z těžkých pozic a v útoku se nám dařilo doskakovat. Za stavu 6:13 si domácí trenér vybral první oddechový čas. Jakoby tím přetrhl nit našeho snažení a než jsme našli oba konce k navázání, byl stav vyrovnaný 13:13. V první čtvrtině byl našim nejplatnějším hráčem Pavel Houška, který nastoupil v základní pětce místo Petra Bendy. Po čtyřech minutách mělo na svém kontě 6 bodů, dařilo se mu ze střední vzdálenosti i při střelbě přes hlavu. Povedenými kousky bavil diváky a deptal obránce Rašid Mahalbašič. Domácí se dokonce na chvíli ujali vedení 18:17 pro trojce Kajupanka. Rašid však košem s faulem vrátil vedení na naší stranu.

V druhé čtvrtině se skóre přelévalo z jedné strany na druhou. Domácí se dopustili dvakrát porušení pravidla o krocích v situaci, kdy se snažili uvolnit přes dobře bránícího Mahalbašiče. Ve 12.minutě o sobě dal vědět Moldoveanu trojkou z dobrých osmi metrů a Kalev se ujal vedení 23:20. V kontaktu nás držel Pavel Houška svým desátým a vzápětí dvanáctým bodem. Bohužel v polovině druhé čtvrtiny se dopustil třetího faulu. Občas se nám zadařila nacvičená souhra, domácí hodně těžili z individuálních schopností svých hráčů a z úspěšné střelby za tři body. Dalekonosné střely měl ve svém rejstříku i Rado Rančík, i když se mu v první čtvrtině střelecky nedařilo. Ve druhé dal dohromady tři trojky. Lukáš Palyza nakonec střelou těsně před klaksonem dostal náš tým do vedení 45:43.

Ani ve třetí čtvrtině neměl Kestutis Kemzura důvod ke spokojenosti. Jeho hráči nemohli stále chytit rytmus v útoku, ani obrana nebyla patřičně semknutá podle trenérových schémat. Jednou to pořádně odnesl Rašid Mahalbašič, přes něhož se jeden z domácích Američanů vznesl k razantní smeči. Kouč si v tu chvíli vůči němu vůbec nebral servítky a Mahalbašič pak několik minut zpytoval svědomí na lavičce. Vedení ve čtvrtině se změnilo jen jednou, když ve 23. a 24. Minutě dali domácí dvě trojky. Do poslední části se šlo za vyrovnaného stavu 58:58.

V poslední čtvrtině se Nymburku podařilo po třech minutách bodově odskočit na 8 bodů. Pomohl tomu Rančík šesti body a dvěma Hruban. Rado trefil už svou pátou trojku v zápase s tím, že se pokaždé trefil ve chvíli, kdy to tým nejvíce potřeboval dával svým spoluhráčům víru ve vítězství. Čtyři minuty před koncem se k němu přidal i Vojtěch Hruban. Když už domácí znovu dotahovali, zařízl je další trojkou. Kalev pak znejistěl, pod tlakem snadno ztrácel míče v útoku a Nymburk vedl najednou o deset bodů, když do konce zbývaly dvě minuty.

I když se Kalev nevzdával do poslední vteřiny, taktickými fauly, vytaženou obranou, vedení se nám podařilo udržet. Deset vteřin před koncem střílel dva trestné hody Rado Rančík a proměnil naštěstí aspoň jeden. Pokud by nedal ani ten, měl by Kalev dost času na poslední trojku. Takhle už Nymburk zápas dotáhl do konce a zvítězil 82:78.

Body: Skelle 19, Abbott 12, Elegar 11, Fall 10, Moldoveanu 8, Kajupank 7, Gibson 6, Sokk 5 - Rančík 23, Mahalbašič 16, Houška 12, Welsch a Hruban 10, Pomikálek a Palyza 4, Massamba 2, Reynolds 1, střelba za 2 body: 42/21:42/24, trojky: 21/7:14/7, TH: 20/15:22/13, doskoky 35:30, ztráty: 14:12, asistence: 10:17, fauly: 24:24, body zpod koše: 38:42, čtvrtiny: 18:20, 25:25, 15:13, 20:24, vývoj skóre: 6:11, 18:20, 32:32, 43:45, 58:58, 65:68, 78:82