A tým | VTB liga - 01.12.2013 14:00

Lokomotiv Kubáň Krasnodar Lokomotiv Kubáň KrasnodarDomácí
85
72

V souboji s lídrem jedné z euroligových skupin jsme se statečně drželi až do začátku poslední čtvrtiny. Sice jsme nebyli ve vedení, ale bodová ztráta byla v dosahu dvou úspěšných útoků. Domácí nepostavili do utkání Derricka Browna, jednoho z klíčových hráčů, ale i nymburský trenér počítal ztráty, když na Kubáň nemohl odletět kvůli vízům Vlado Ilievski.

V první čtvrtině se domácí snažili zakončovat všechny útoky přes podkošový prostor, kde měli vysoké pivoty Mariče (211 cm) a Žukaněnka (210). Nakonec všechny body Lokomotivu v první čtvrtině nepadly z větší vzdálenosti než 3 metry od našeho koše. Ovšem ani nymburští hráči se střelami z dálky tolik nezasadili o vývoj skóre, přesto měli na kontě jednu úspěšnou trojku a to těsně před koncem čtvrtiny se z perimetru trefil Rado Rančík. Na straně hostů se do základní sestavy dostal Tomáš Pomikálek a byl při chuti. Za prvních deset minut nastřílel 6 bodů a připsal si 4 doskoky. Společně s Hrubanem na nymburské a Maričem na domácí straně byl nejlepším střelcem první čtvrtiny. Tomáš Pomikálek stál také za nejvyšším vedením hostujících hráčů v první čtvrtině (6:10), když se nejprve prosadil po útočném doskoku a pak z čáry trestných hodů. Jeho podpis má také nádherná smeč, když se na první krok dvoutaktu odrážel z čáry trestných hodů.

Do druhé čtvrtiny se šlo za vyrovnaného stavu 19:19, ale první dva koše patřily domácím. Poprvé v zápase na sebe upozornil Lichoděj, který proměnil střelu z perimetru. Kontroval chladnokrevně Welsch také za tři body a Nymburk mohl využít ztráty domácích k vyrovnání, ale míč chybnou rozehrávkou ztratil také. Na ukazateli svítilo 30:26 a dvou druhou trojkou se prezentoval Rado po deseti vteřinách útoku. Domácí možná čekali delší postupný útok, ale Rado si evidentně věřil. Ztrátu míče Kubáně potrestal z rychlého protiútoku Hruban (30:31). Domácí však poměrně snadno šli opět do vedení po třech koších v řadě. V polovině 18.minuty šel Nymburk před svého soupeře po trestných hodech Massamby. Závěr poločasu však Nymburku nevyšel a dostal se do šesti bodové ztráty. Domácí taktické plány svého trenéra splnili. „Našim úkolem bylo dostat míč na podkošové hráče a to se nám dařilo,“ řekl v krátkém rozhovoru pivot Lokomotivu Žukaněnko.

Na úvod třetí čtvrtiny se Rado trefil potřetí za tři, pak se výborně uvolnil Houška a do vyrovnaného skóre dostal zápas z čáry trestných hodů Rančík. Trenér Lokomotivu poslal na palubovku Lichoděje a ten se ani nestačil zahřát a už vystřelil úspěšnou trojku. Další dva body přidal Jasaitis. Snížil Rašid Mahalbašič, ale Krunoslav Simon ač velice dobře bráněn poslal domácí do pětibodového vedení. Na brány dvouciferného náskoku zaklepal lehce po polovině třetí čtvrtiny trojkou Lichoděj (55:47). Tento moment však ještě nebyl rozhodující. Nymburk sebral síly a nejprve díky Hrubanovi snížil a pak předal dva koše v řadě Rašid, když při trpělivé hře našly hostujícího pivota dvě výborné přihrávky od Jiřího Welsche. Domácí nabudil alley-oop po ose Kalnietis – Žukaněnko a streetbalový koš Simona (59:53). Šestibodové vedení si domácí přenesli i do poslední čtvrtiny. Nymburk potřetí v zápase nastřílel za čtvrtinu 19 bodů a třetí stejně jako první skončila remízou 19:19.

V ní začali domácí rychlým protiútokem, a když dal Marič koš s faulem, prohrávali hosté poprvé dvouciferně o jedenáct bodů. Pak Tre Simmons trefil trojku snad z devíti metrů (68:60), ale bohužel to byly jediné Treho body v zápase. Po jeho chybě dovedl Lichoděj útok tři na jednoho do dvoubodového konce a po další chybě v rozehrávce padl 72.bod domácích (72:60). Naděje vykřesal trojkou Lukáš Palyza, kterému dal trenér Kemzura důvěru až v poslední čtvrtině. Na sedmibodovou ztrátu (72:65) upravil po jedné z mála hrubek v domácí obraně zcela osamocený Mahalbašič. Pak ale v následující minutě dali domácí tři koše v řadě a necelé čtyři minuty před koncem zápasu utekli na 78:65. Na desetibodovou ztrátu upravil trojkou Palyza. Domácí po domluvě od trenéra dali pět bodů v řadě a minutu dvacet před závěrečným klaksonem upravil průběžné skóre na 83:68. Šestnáctibodovou ztrátu Nymburk ze začátku poslední minuty redukoval trojkou Vojta Hruban. Posledních 24 vteřin se už domácí ani nesnažili ohrozit nymburský koš a zápas skončil.

Body: Lichoděj 19, Žukaněnko a Mařič po 15, Simon 11, Kalnietis a Hendrix po 7, Williams 6, Jasaitis 4, Zubkov 1 – R.Rančík 15, Mahalbašič 14 (6 doskoků), Hruban 13, Palyza 7, Welsch po 7 (8 asistencí), Pomikálek 6, Page a Simmons po 3, Houška a Massamba po 2, střelba za 2 body: 50/32:37/16, trojky: 13/4:21/8, TH: 13/9:19/16, doskoky: 38:27, asistence 28:20, ztráty: 19:17, zisky: 13:10, čtvrtiny: 19:19, 25:19, 19:19, 22:15