107
BK Kondoři Liberec BK Kondoři Liberec Hosté
69

Letos jsme podruhé nadělili Liberci stovku.

Liberec přijel do Nymburka bez svého nejlepšího střelce Hamptona (19 bodů/zápas), který v zápase s Opavou dostal úder do hlavy a dostal nařízen klid. Na lavičce posedával Dan Gajdošík, kterému vyprší 60 denní limit pro přestup až po tomto zápase. V dresu byl na lavice Rigsby, ale do utkání nezasáhl. Jak potom přiznal na tiskové konferenci trenér Slowiak, byl to jeho poslední zápas v dresu Liberce a v pondělí odlétá domů. Nesplnil totiž do něj vkládané naděje a klub se s ním dohodl na ukončení spolupráce.
Na naší lavičce byli připraveni do boje všichni hráči. A nejen byli, ale také do zápasu všichni zasáhli. V konečném účtování zůstali pod deseti minutami pobytu na hřišti jen tři hráči – Tomaszek, Slezák a Chán, do listiny střelců se však zapsali úplně všichni. Na všech hráčích také byla vidět zvýšená intenzita v obraně a také dravost v útoku. Toto utkání tak navázalo na předchozí zápas proti USK Praha a je dobrou předzvěstí před blížícím se zápasem proti Novému Jičínu a Eurocupu.
I když hrál výborně celý tým, přeci jen z něj ještě trochu vyčuhoval Goran Jagodnik, po právu vyhlášený na konci zápasu hráčem utkání. Byl vynikající v útoku i na doskoku a svými 28 body se stal nejlepším střelcem Nymburka v tomto ročníku ligy a překonal tak o dva body Blake Schilba (utkání proti Prostějovu 29.října). Celkově stačí 28 Goranových bodů na 8.místo absolutního pořadí letošního ročníku Mattoni NBL. Rovněž valorizační body (42) jsou vynikající vizitkou tohoto hráče a řadí ho na druhé místo za Jakuba Blažka (55 – z utkání proti Poděbradům). Goranova individuální statistika ukazuje následující: střelba za 2 body – 9/9, za 3 body – 1/1, TH – 7/8, doskoky – 7, blok – 1, asistence – 3, získané míče – 4, získané fauly – 5. Výborný zápas sehrál opět Michal Křemen, který byl s 19 body druhým nejlepším střelcem zápasu. Pro Michala je to nejvíce bodů letos a druhý nejlepší výkon v dresu Nymburka (22 bodů dal v lednu Děčínu - 30.1.2008). Michalovy statistiky ukazují skvělou střelbu z perimetru – 4/5, bezchybnou střelbu z kratší vzdálenosti – 3/3 a 7 doskoků. Třetím nejlepším střelcem zápasu byl liberecký Martin Marek, který dal 18 bodů (úspěšnost však jen 53,3%), měl 6 doskoků a čtyři získané míče. Martin Marek oproti létu trochu ztratil na váze a díky tomu je více mobilní a patří nyní do trojice nejlepších hráčů Kondorů.
Utkání jsme začali ve velkém stylu. Hned první střelu na koš jsme proměnili ve tři body, úspěšným střelcem byl Jagodnik a v zápětí si stejný hráč připsal blok na Blažka. Po dvou ztrátách míče (Černošek, T.Tóth) zakončil Lee a Schilb rychlé protiútoky dvěma koši. Vedli jsme 7:0. Hosté využili dvou našich nepřesných střel ke snížení na 7:4, ale Goran se s tím nehodlal smířit a pěti body navýšil náskok na 8 bodů. Jeho tah ke koši dokumentují 3 trestné hody, které házel. Hosté ještě trochu zazlobili, snížili na 4 body (12:8). U všech bodů Liberce bychom našli jedinou jmenovku – Martin Marek. Na samotném začátku 8.minuty jsme poprvé dostali náskok na dvoucifernou hodnotu. Pod naším 22.bodem byl podepsán pro změnu náš nejlepší střelec Jagodnik. Za první čtvrtinu dal stejně bodů jako celý tým Liberce. V posledních dvou minutách jsme dokázali náskok navýšit na 18 bodů. Po celou první čtvrtinu jsme díky aktivní obraně získali několik míčů, které nás dovedly k lehkým košům. Na začátku druhé čtvrtiny přešel Liberec do zóny a hned první střela trojka Sokolovského z pravého rohu byla úspěšná. „To je velice důležité, když se proti zóně ujme hned první střela z perimetru,“ konstatoval Jiří Zídek. Náskok se dostal nad dvacet bodů a po chvíli až na 26. Hluchý úsek ve 12. a 13.minutě, kdy se hosté přiblížili na 22 bodů, utnul trenér Katzurin oddechovým časem. Následovala trojka opět Sokolovského. Soupeř se sice ještě nevzdával a snížil po trojce Černoška na 46:25. Pak jsme dali tři koše za sebou a opět to bylo o dvacet sedm. Na poslední minutu a půl nastoupil Aleš Chán a vstup to byl více než dobrý. Dvěma koši z pivotmanského pohybu zády ke koši navýšil náš náskok. V prvním poločase jsme díky zvýšené pozornosti v obraně, důrazu a rychlosti získali bezpečné vedení o 30 bodů.
Do druhé poloviny nastoupil opět Aleš Chán a hned si připsal dva obranné doskoky. Na přelomu 21. a 22.minuty dal Křemen dvě trojky a náskok byl třiatřicetibodový. Ovšem nespoléhali jsme jen na střelbu z perimetru. Proti zóně Liberce jsme se prosazovali rychlými přihrávkami kolem zóny i dovnitř a ven. Mnohdy se míč ani jednou nedotkl země a dostal se na volného hráče, který mohl jednoduše zakončovat. Za pozornost stojí blok Chána na L.Tótha a následný koš z bezprostřední blízkosti. V průběhu třetí čtvrtiny se náš náskok pohyboval mezi 30 a 37 body. Ke cti Liberce připočítejme, že i přes výraznou ztrátu utkání neodchodil a stále hrál na maximu svých schopností. Konec třetí čtvrtiny byl trochu výbušný. Sirkou škrtla tvrdá clona jednoho z hráčů Liberce na Sokolovského a oleje přilil zákrok Tomaszka na Landu, který ocenili rozhodčí jako nesportovní faul. Trenér Katzurin hned stáhl horkou hlavu na lavičku. Myslím, že závěr třetí čtvrtiny je rekordním co do počtu nesportovních osobních chyb. V rozmezí 28:45 a 29:05 drželi rozhodčí zápěstní druhé ruky nad hlavou celkem třikrát (Nečas, Landa, Tomaszek). Poslední čtvrtinu začal dvěma body Marek a trojkou Černošek. V tu chvíli zvedl trenér Katzurin z lavičky pět hráčů a čekal na přerušení hry, aby vystřídal. Celá pětice, jak za dob Michala Ježdíka, vyklidila pole. „Trenér Katzurin chtěl zamezit tomu, aby zápas skončil už ve 31.minutě,“ komentoval hokejové střídání Jiří Zídek. Nové pětice se po chvíli zorientovala a zase začala Liberci přivírat kyslík. Náskok se opět vyšplhal nad třicet bodů a čekalo se na stovku. Ještě před tím než přišla, stojí za pozornost smeč Křemena (95:62) a smeč Jagodnika (99:67). Oba koše padly po zisku míče. Do trojciferné podoby se dostaly naše body po koši Jagodnika a zhruba minutu před koncem se čtyřmi body zviditelnil Slezák.
Body: Jagodnik Goran 28, Křemen Michal 19, Sokolovský Ladislav 10, Benda Petr 10, Chán Aleš 8, Lee Arthur 8, Gray Justin 6, Schilb Blake 6, Slezák Pavel 4, Nečas Radek 3, Venta Matej 3, Tomaszek Robert 2 - Marek Martin 18, Landa Robert 15, Černošek Jiří 13, Tóth Ladislav 9, Blažek Jakub 8, Tóth Tomáš 4, Šustek Tomáš 2, Pomikálek Tomáš 0, Hojdar Jakub 0; střelba 3b.: 17/7:19/6; střelba 2b.: 42/32:40/17; TH: 25/22:27/17; doskoky: 34:23; chyby: 27:21; 5 chyb: 37. Marek Martin; čtvrtiny: 32:14, 27:15, 26:24, 22:16; rozhodčí: Macela Miroslav, Kučera Martin, Hošek Jan; komisař: Latík Zdeněk; 652 diváků