Mlékárna Miltra Nový Jičín Mlékárna Miltra Nový JičínDomácí
68
98

Druhý poločas jsme vyhráli o 29 bodů a tím i výrazně celé utkání

Na palubovce druhého týmu Mattoni NBL jsme zanechali, k nelibosti domácích fanoušků, dobrý dojem. Před tímto utkáním možná u některých příznivců panovala trochu obava, že měření s kvalitním týmem Nového Jičína by mohlo být vyrovnanou bitvou až do konce. Výkony v minulých dvou utkáních na domácí palubovce ukazovaly, že naše forma stoupá a dnešní zápas potvrdil, že výsledky minulých zápasů nebyly dílem náhody. Naše hra byla výborná v prvním poločase a vynikající ve druhém. Především obrana nenechala soupeři ani vteřinu klidu. „Naši hráči byli v pravý čas na pravém místě, a proto za úspěch zápasu nepovažuji hranici vítězství nebo 58 nastřílených bodů v druhé půli, ale týmovou obranou práci v průběhu druhého poločasu,“ řekl po utkání spokojený Muli Katzurin.
Utkání jsme hráli s menší rotací než v minulých zápasech této sezony. Hráči nebyli střídáni po každé chybě a ukázalo se to jako dobrý tah. Nejvíce si jičínskou palubovku užil Petr Benda, který odehrál 35,5 minuty. Dokázal nastřílet 17 bodů, přičemž ve střelbě z kratší vzdálenosti dosáhl vynikajícího procenta úspěšnosti 10/8 a k tomu si připsal 5 doskoků. Zhruba o minutu méně  pobyl na palubovce Arthur Lee. Tomu se střelecky z kratší vzdálenosti tolik nedařilo (za dva body 8/3), ale zatížil konto Jičína dvěma trojkami ze 4 pokusů a rozdal 6 finálních přihrávek a připsal si čtyři doskoky. Třetím nejvytíženějším hráčem byl Blake Schilb, který byl nakonec vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Jeho statistiky ukazují velice dobrá čísla: za 2 body 9/6, za 3 body 5/2, TH 3/3, doskoky 7, asistence 4, získané fauly 5, spáchané fauly 1, získané míče 2, ztracené míče 3. Ovšem ve statistice nikde nenajdete, jak se mu dařilo v obraně. Trenér Katzurin ho pověřil nelehkým úkolem – bránit nejlepšího střelce Nového Jičína Roberta Šaroviče. A to se mu, za podpory spoluhráčů, opravdu povedlo. Šarovič se za 32 minut nedostal ani na dvouciferné číslo v počtu bodů. Hráč s průměrem 19,5 bodu na zápas se musel spokojit s devíti. O kvalitě obrany svědčí i to, že se ke střelbě z pole dostal jen osmkrát. Ani druhý ofenzivně nejnebezpečnější hráč Walker nedosáhl obvyklého počtu nastřílených bodů. Místo průměrných sedmnácti dal 11, protože jeho obráncem byl Benda a Jagodnik. Ke slovu se nedostal ani obávaný střelec Štěpán Reinberger (2 body).
V prvních pěti minutách první čtvrtiny jsme se drželi v mírné vedení my. Rozdíl byl nejvyšší v 4.minutě 6:10. O tři minuty později však Walker zpod koše zvyšoval vedení svého týmu na 17:14. Na konci první čtvrtiny nejprve snížil Blake Schilb smečovaným košem po vlastním zisku míče na rozdíl jediného bodu. Poslední slovo však patřilo domácím. Walker těsně před klaksonem zakončil poslední útok střelou z pole. Vyrovnanou první čtvrtinu jsme prohráli o tři body. Zvláštní bylo, že oba trenéři sáhli pouze jednou ke střídání. Po osmi minutách střídal Hájka Postell a po 6,5 minutě Jagodnika Sokolovský. Na úvod druhé čtvrtiny vyrovnal Gray trojkou a dobrý nástup do čtvrtiny potvrdil dvěma body Benda a Schilb. Po minutě a šesti vteřinách jsme vedli a 25:21 a to vedlo trenéra Cholevu k oddechovému času. Po něm se zase dostali do vedení domácí (26:25), ale Schilb trojkou otočil na 28:26. Po minutovém festivalu neproměněných střel se za tři body trefil Lee a trestnými hody zvýšil Schilb naše vedení na příjemných 33:26. Pak domácí díky vysokým hráčům šesti body za sebou snížili na rozdíl jednoho bodu a Postell poslal trojkou svůj tým do vedení. Další trojkou Jičína se prezentoval Gavlák (38:33) a dokončil dvanáctibodovou šňůru Geofinu. Muli Katzurin si před posledními dvěma minutami prvního poločasu vzal oddechový čas a přerušil šňůru Jičína. Po trestných hodech Gray bylo vyrovnáno (38:38). Poslední útok domácích zastavil faul a Postell proměnil jen jeden trestný hod. Z posledního našeho útoku padly dva body, jejichž autorem byl Jagodnik a na poločasovou přestávku jsme šli my o bod šťastnější než soupeř.
Třetí čtvrtina byla pro konečný výsledek rozhodující. Nastoupili jsme v sestavě jako na začátku, jen Michala Křemena nahradil Ladislav Sokolovský. První koš dali domácí a tím se naposledy ujali v zápase vedení. Potom jsme využili několika chyb Nového Jičína a začali jsme náš náskok navyšovat. Na konci 24.minuty jsme vedli 50:41 (šňůra 10:0) a po trojce Sokolovského jsme poprvé vedli dvouciferným rozdílem a z toho se už domácí nevzpamatovali. Zkusili ještě postavit na odpor zónovou obranu, ale tu jim v posledních 4 minutách rozstřílel třemi trojkami Jagodnik. Náskok se dostal během třetí čtvrtiny z +1 na +17. Hned v první minutě poslední čtvrtiny se náš náskok dostal na dvacet bodů po trojce Schilba. Také v závěrečné části srážely snahu domácích jejich vlastní chyby v rozehrávce a naši prokládali standardně střílené koše po postupném útoku s rychlými brejky po získaných míčích. Nový Jičín v posledních pěti minutách zaznamenal jen jednu trojku, a tak se naše vítězství vyšplhalo až na 30 bodů. Domácí se ke konci pokoušeli dobít naši pevnost individuálně, což na naší kolektivní obraně ztroskotávalo.
Body: Walker 11, Ubilla 10, Šarovič 9, Pelikán, Pandula, Postell po 7, Háje a Gavlák 6, Jurečka 3, Reinberger 2 - Schilb 21, Jagodnik a Benda 17, Lee 14, Gray 13, Sokolovský 12, Nečas a Venta 2, za 2 body: 40/18 : 39/21, za 3 body: 18/8 : 24/13, TH 12/8 : 18/17, doskoky 31:31, fauly: 16:17, 5 chyb: Pandula,  čtvrtiny: 21:18, 18:22, 15:31, 14:27; rozhodčí: Dolinek, Vondráček, Kapl, diváci: 1100. Nejlepší hráč: Schilb.