Mlékárna Miltra Nový Jičín Mlékárna Miltra Nový JičínDomácí
79
85

Drama se šťastným koncem

Naše šťastné vyrovnání na konci normální hrací doby poznamenalo oba týmy. Zatímco nám vlilo sílu, domácí, kteří se už určitě viděli s naším skalpem za opaskem, svázalo ruce v prvních dvou minutách prodloužení. V nastaveném čase vygradoval Arthur Lee svůj vynikající výkon a deseti body sám porazil celý tým domácích.
Utkání, od kterého se očekával vyrovnaný souboj dvou momentálně nejlepších týmů Mattoni NBL, splnilo nejpřísnější měřítko atraktivity zápasu. V první polovině se ani jeden tým nevyvaroval chvilkových výpadků. Novému Jičínu se nedařilo na konci první čtvrtiny, kdy inkasoval devět bodů v řadě a my jsme poprvé odskočili na výraznější bodový rozdíl. Naší 13.komnatou byly poslední čtyři minuty druhé čtvrtiny, které jsme prohráli výrazně 0:13 a tím jsme přepustili domácí do vedení. Celý druhý poločas pak byl ve znamení vyrovnaného souboje o každou píď palubovky. Ani jeden tým se nedostal do více než pětibodového vedení. Prodloužení pak hrálo už pod naší taktovkou hned od úvodu.
V týmových statistikách dominuje rozdíl ve střelbě za dva body. V ní jsme byli o 16% lepší a také o 8 pokusů četnější. Ovšem na celkový počet střeleckých pokusů byli lepší domácí. Měli celkem 71 pokusů z pole oproti našim 66. Mohou za to útočné doskoky, kterých měl Geofin o sedm více. Doskok pod vlastním košem tak byla naše jediná slabina zápasu. V měřítku kolektivnosti (asistencích) jsme byli opět lepším týmem my. Většinu z dvacítky asistencí má na svém kontě Arthur Lee. V počtu ztracených míčů ukázaly oba dva týmy, že preciznost své hry stavěly na vysoký stupínek. Jedenáct resp. deset ztracených míčů je číslo velice lichotivé i s ohledem na to, že utkání trvalo 45 minut. Abychom nezapomněli na poslední statistický údaj a to trestné hody. V nich jsme byli lepší my, když oba týmy házely shodně 17 šestek. Domácí proměnili o dvě méně a možná ta poslední neproměněná Ubilly 15 vteřin před koncem rozhodla zápas. Kdyby jí dal, museli jsme se v posledním útoku spolehnout na střelu za tři body, kde přeci jen úspěšnost není tak vysoká. Za zmínku stojí, že trenér Choleva vsadil na pětici hráčů: Šarovič (42:21), Pospíšil (39:01), Muirhead (38:51), Reinberger (32:26) a Ubilla (29:12), která odehrála více než 80% hrací doby zápasu (průměr na jednoho hráče je 36 min 46 vt.) Trenér Katzurin zase nejvíce věřil Schilbovi (42:54), Bendovi (36:42), Sokolovskému (36:40), Leemu (36:36) a Nečasovi (21:34), kteří odehráli 77,5% hrací doby zápasu (průměr na jednoho hráče je 34 min 53 vt.)
Nejlepší individualitou na palubovce byl Arthur Lee, který získal double-double za 31 bodů a 11 asistencí. Za 36,5 minuty na palubovce přidal ještě 5 doskoků, 7 získaných faulů a jedinou ztrátu. Valorizace dosáhla čísla 46! a to je 3.nejlepší výkon letošní ligy. Před ním jsou David Šteffel (47) a Jakub Blažek (55). Oba dva naposled jmenovaní dosáhli svých čísel na domácí palubovce a se soupeři lehčími než je Nový Jičín (Opava resp. Poděbrady). Dalším mužem, který se zasloužil o vítězství byl Petr Benda, který byl autorem pro nás zatím možná nejdůležitějšího koše tohoto ročníku, když dvě vteřiny před koncem normální hrací doby vyrovnal na 71:71. Rovněž kapitán Láďa Sokolovský, který dal „jen“ osm bodů, ale doskočil 8 míčů a s valorizací 15 bodů byl našim třetím nejlepším hráčem. Své odevzdal také Blake Schilb. Po nevýrazných výkonech v minulých zápasech dnes příkladně bojoval. Velice cenný příspěvek do týmového koktejlu přilil Radek Nečas. Na jeho bodovém kontě zůstala sice nula, ale na doskoku je osmička a o jeho obranných schopnostech žádná statistika nevypovídá. Všichni však dnes viděli, jak klíčovou roli hraje v obraně. Robert Šarovič byl za Radkově přítomnosti na palubovce stínem toho, co v době, kdy Radek na palubovce nebyl. „Díky Radkovi jsme otupili jejich útok,“ dodal Vratislav Šístek. Cenný příspěvek přinesli Goran Jagodnik (2 trojky během půl minuty) a také Robert Tomaszek (4 body, 2 doskoky, 1 asistence za necelých 8 minut). Na straně domácích vyšel zápas Zbyňku Pospíšilovi, který za 10 doskoků (z toho 4 útočné) a 17 bodů vybojoval double-double. Krom toho ještě třikrát zablokoval střelu některého z našich hráčů. Hodně škodil také Robert Šarovič a to především z dlouhé vzdálenosti (trojky 7/5). Muirheadův výkon trochu degradovala horší střelba (dvojky 14/5), pomohl však týmu 7 doskoky.
Skóre zápasu otevřel Ladislav Sokolovský a kontroval Šarovič. Křemen se po dobře sehraném pick and roll prosadil přes Šaroviče, ale Ubilla trojkou o desku poslal svůj tým do vedení. Čtyřmi body v řadě jsme sice vedli 8:5, ale stejný počet bodů na druhé straně vrátil vedení Geofinu. Za stavu 10:10 se poprvé odhodlal ke střele z perimetru Šarovič. Byl sice Schilbem bráněný těsně, přesto se prosadil. O pár vteřin déle dostal Šarovič druhý pokus ke skórování z perimetru. Byl dokonce na střelecké pozici sám, ale nedal. Ještě dvě a půl minuty před koncem první čtvrtiny vedli o bod domácí, ale na konci první desetiminutovky ztráceli osm bodů. Jak k tomu došlo. Nejprve z těžké pozice skóroval Lee, potom se ukázkově bez míče uvolnil Sokolovský a stejně ukázkově ho našel přihrávkou Schilb. Trojku přidal Blake Schilb a v posledních okamžicích čtvrtiny skóroval Lee za dva body.
Druhou čtvrtinu odstartoval Šarovič trojkou, Benda dokázal rozloženou trojkou (koš s faulem) odpovědět. Na Pospíšilovu akci s dvojkovou střelou na konci našel reakci Lee po Křemenově asistenci. Pak přišla minutka s trojkami. Nejdříve dal trojku Pandula. Byla to střela z nutnosti na konci časového limitu pro postupný útok. Stihl to opravdu „se zvoněním“. Na další dvě trojky potřeboval Jagodnik necelou půlminutu. V polovině 16.minuty zakončil trojkovou kanonádu Šarovič. Když dal Benda na samém začátku 17.minuty koš z delší vzdálenosti, nikdo netušil, že to bude náš poslední ve druhé čtvrtině. Po 13 bodech Nového Jičína v řadě jsme prohrávali o tři body.
V prvních dvou minutách druhého poločasu se na světelné tabuli měnil pouze čas. Pak se k průniku pod koš odhodlal Lee, kterého podle mínění rozhodčích fauloval Pospíšil nesportovně. Padl jednak koš z průniku, Arthur proměnil i následný trestný hod a dvěma body zakončil další útok Benda. Z –3 bodů se stalo +2 a po chvilkové přetahované dal Schilb 5 bodů a vedli jsme 50:45. V neurovnané hře od 25.minuty jsme dokázali udržet těsné vedení.
V poslední čtvrtině ani jeden z týmů nevedl o více než 3 body. Ve 33.minutě jsme vedli my 61:58, ve 36.minutě zase soupeř 64:61. Do jednobodového vedení jsme se dostali na konci 38.minuty, když našim jediným střelcem byl Lee. Domácí Pospíšil z trestných hodů překlopil skóre na svou stranu. Ze střední vzdálenosti se trefil Benda a vedli jsme zase my. V poslední minutě se naši hráči při útoku stáhli na výpomoc k pronikajícímu Reinbergerovi, ale tím zůstal Pospíšil volný na doskoku a dopravil míč do koše (70:69). Útok na vyrovnání se nepodařil, Lee minul. Ještě na polovině Nového Jičína fauloval Schilb Ubillu a ten 15 vteřin před koncem šel na čáru trestných hodů. V divoké atmosféře se však nesoustředil a proměnil jen jednu šestku ze dvou. Trenér Katzurin si vzal oddechový čas i proto, aby posunul vhazování do středu hřiště. Po sedmi vteřinách našeho útoku byl Lee faulován, ale k naší smůle to byl teprve 4.týmový faul Nového Jičína. Další time out našeho kouče a plán na posledních 8 vteřin. Po výhozu Sokolovského na Arthura se náš rozehrávač zbavil svého obránce a přihrávkou o zem našel pod košem Petra Bendu. I když jeho pozice pod košem nebyla ideální, svou střelu na vyrovnání proměnil a šlo se do prodloužení.
V prodloužení jsme už svého soupeře jasně přehráli. K vidění byl i zajímavý prvek ve střídání naší lavičky. Naši trenéři se nechali inspirovat házenou a pokud to bylo možné, střídali do obrany Nečase a do útoku Jagodnika. V prvních dvou minutách jsme dokonale využili rozčarování domácích. Nejprve dal Arthur Lee trojku po výborné přihrávce Schilba. Potom zachytil Benda rozehrávku Gavláka a odražený míč spadl k Arthurovi. Ten navzdory únavě utekl všem obráncům a dal koš. Další dva body přidal Arthur z trestných hodů. Po dvou minutách jsme vedli o sedm. V další minutě stáhli domácí po šestkách na 74:78, ale Lee opět trojkou navýšil náskok na 7 bodů. Na Miurheadův koš odpověděl Tomaszek a v poslední minutě už jen Šarovič dal trojku. Patnáct vteřin před koncem proměnil Sokolovský dvě šestky a za to už se halou ozývalo naše „Hoši děkujem“ a „Hejááá Nymburk“….
Body: Šarović Robert 24, Pospíšil Zbyněk 17, Muirhead Corey De Costa 13, Reinberger Štěpán 11, Ubilla Emmanuel 10, Pandula Dušan 4, Walker Kenneth 0, Gavlák Juraj 0 - Lee Arthur 31, Benda Petr 17, Schilb Blake 17, Sokolovský Ladislav 8, Jagodnik Goran 6, Tomaszek Robert 4, Křemen Michal 2, Gray Justin 0, Nečas Radek 0, Venta Matej 0; střelba 3b.: 28/12:15/6; střelba 2b.: 43/15:51/26; TH: 17/13:17/15; doskoky: 40:34; chyby: 15:18; čtvrtiny: 15:23, 24:13, 14:18, 18:17; prodloužení 8:14; rozhodčí: Dolinek Ivo, Vrážel Petr, Rozsypal Pavel; komisař: Slezák Jan; 1100 diváků; nejlepší hráč: Lee Arthur