A tým | Mattoni NBL - 07.02.2009 18:00

76
BK Synthesia Pardubice BK Synthesia Pardubice Hosté
58

Zápas s Pardubicemi nebyl žádnou střeleckou explozí, ale spíše bojem s některými faktory. Předně se naši hráči museli trochu poprat s únavou. Kromě aerobiku prodělali více fyzicky náročnou část přípravy, takže se i při střelbě projevovaly unavenější nohy. Dále musely oba týmy bojovat s výkony rozhodčích, kteří dnes byli nejslabšími články řetězu. Jejich sporné výroky v prvním poločase zvyšovaly hladinu adrenalinu v krvi u hráčů, trenérů i v řadách přihlížejících. Zápas byl také trochu o odvaze ke střelbě. I když v tom našel Jiří Zídek i pozitivum: „To svědčí o tom, že družstvo je nesobecké, že každý hledá ještě výhodněji postaveného hráče než je on sám.“ Také střelba trestných hodů byla slabá. Ke kladům zápasu patřila výborná atmosféra zápasu, ke které přispívaly oba fanouškovské tábory. Z naší strany bylo dobře, že jsme zvládli pozici favorita zápasu. Vynikající byly první minuty zápasu, kdy si soupeř s naší hrou nevěděl vůbec rady. „Kdybychom namnožili úvod zápasu, bylo by to skvělé,“ komentoval krátce Jiří Zídek. Pozitivem bylo rovněž rozložení minut zápasu mezi většinu hráčů na střídačce, přičemž žádný z nich si nepřipsal zápornou valorizaci.
Celkové statistické údaje střelby z pole byly spíše podprůměrné a to u obou týmů zhruba o deset procent. Také četnost střelby byla u obou družstev podobná, rozdíl byl ve vzdálenosti střelby. Pardubice stříleli častěji z delší vzdálenosti, ovšem při 24% úspěšnosti to bylo spíše na škodu věci. Nelíbilo se to ani trenéru Nikoličovi: „Myslím, že jsme stříleli příliš mnoho z dálky. Když se za zápas vystřelí 15 trojek, je to normální, ale my jsme jich dneska zkoušeli 21!!“ Tristní byla střelba trestných hodů. Naše úspěšnost byla o 14% horší než průměr letošního ročníku (nedali jsme 10 šestek), hosté byli ještě horší a zaostali za svým letošním průměrem o 16% (nedali 11 šestek). „Nebyli jsme schopni dát nejjednodušší střelu, kterou je trestný hod,“ zlobil se Tomáš Grepl. Na doskoku byli hosté o trošku lepší, ale rozdíl v počtu doskočených míčů nebyl pro vývoj zápasu rozhodující. Jak už bylo řečeno dříve, hráli jsme kolektivně, o čemž svědčí našich 19 asistencí. Je vynikající, že sobečtí nejsou hráči na žádném postu, jen kromě dvou hráčů, měl každý z deseti zbývajících alespoň jednu výbornou nahrávku.
V individuálních statistikách hrál prim Petr Benda. Hrál sice jen 21 a půl minuty, ale sesbíral celkem 24 valorizačních bodů. Petrovi se totiž jako jednomu z mála hráčů dařilo střelecky. Z 11 pokusů minul jen třikrát. Jeho plusové body přibývaly za doskoky (6), měl také blok, asistenci a tři získané fauly. Po utkání byl nakonec vyhlášen hráčem zápasu. Zdálo se, že 21 minut pobytu na palubovce byl ideální čas. Jen o pár vteřin kratší dobu pobyl na palubovce Blake Schilb. Tomu se vyloženě dařilo při střelbě za dva body – 5/5, horší to bylo se střelbou za tři (0/4). K dobru mu sekundovalo 9 doskoků a také tři asistence. Vzhledem k tomu že počet získaných míčů převýšil počet ztracených, dosáhl Blake valorizace 22 bodů. Dvoucifernou hodnotu u valorizace měl ještě Sokolovský (13) a Slezák (10). Pavel nastoupil na 11 minut a stal se nejlepším trojkařem zápasu. Dal 2 trojky ze 3 pokusů. Na straně hostů se úspěšnost měřila počtem doskočených míčů. Payne měl 9 doskoků a 17 valorizačních bodů. O dva body méně měl Jiří Jelínek. Na opačném pólu zůstal Levell Sanders, který byl dobře bráněn a vybojoval jen mínus jeden bod. Tak nízkou hodnotu ještě letos neměl a tu poslední zápornou má z 9.dubna loňského roku ze zápasu s námi (Pardubice prohrály 61:79).
Utkání jsme začali velice dobře. K dobré obraně (která vydržela celý zápas) se přidala solidní střelba. Není proto divu, že náš náskok už po 4 minutách překročil deset bodů. Pak se alespoň rozdíl ve skóre zafixoval na zhruba 11 bodech. Ve druhé čtvrtině nasadil soupeř zónovou obranu a nám se dlouho nedařilo najít na ní recept. Výsledkem toho bylo, že se náskok scvrkl na pouhé tři body v polovině 16.minuty (27:24). Naši se Bendovou dvojkou chytli drápkem a než se kdo nadál, dal společně se Schilbem sedm bodů v řadě. Naše vedení se pak ustálilo na deseti až třinácti bodech. Definitivní odpoutání přišlo na začátku druhého poločasu, kdy se naše vedení vyšplhalo na 18 bodů a od té doby se už ani jednou nesnížilo pod 15 bodů. Soupeř stejně jako v první čtvrtině dal jen 11 bodů, ale protože ani my jsme nebyli na tom střelecky nějak dobře, skóre se posouvalo jen trochu. O malinko lepší střelecky byla poslední čtvrtina, ale do poklidného průběhu zápasu nepřinesla žádné vzrušení.
Body: Benda Petr 18, Schilb Blake 11, Sokolovský Ladislav 10, Slezák Pavel 8, Chán Aleš 6, Jagodnik Goran 6, Gray Justin 5, Nečas Radek 4, Křemen Michal 3, Tomaszek Robert 3, Lee Arthur 2, Venta Matej 0 - Payne Lavell 18, Sirvydis Virginijus 8, Jelínek Jiří 6, Gaidamavicius Tomas 6, Grepl Tomáš 5, Vošlajer Tomáš 4, Bailey Ollie Lonzo 4, Harčár Pavel 3, Sanders Levell 2, Sýkora Martin 2, Majerík Peter 0; střelba 3b.: 15/4:21/5; střelba 2b.: 47/24:37/16; TH: 26/16:21/11; doskoky: 35:38; chyby: 21:24; 5 chyb: 37. Tomaszek Robert - 33. Vošlajer Tomáš, 34. Payne Lavell; čtvrtiny: 23:11, 19:19, 15:11, 19:17; rozhodčí: Vrážel Petr, Karásek Jan, Hartig Zdeněk; komisař: Výborný Rudolf; 650 diváků; nejlepší hráč: Benda Petr