A tým | Mattoni NBL - 25.02.2009 18:00

90
BK Breda & Weinstein Opava BK Breda & Weinstein Opava Hosté
56

Nymburk odehrál tento zápas v rámci propagace basketbalu v Jihlavě. Malá útulná hala Služeb města Jihlavy byla zaplněna do posledního místečka a místní fanoušci basketbalu dostáli slibům hlavního organizátora pana Martina Háje a vytvořili našim hráčům skutečně domácí prostředí. Nejvíce diváci pochopitelně bouřili, když nastupoval jihlavský rodák Petr Benda. Jeho spoluhráči si vytvořili také domácí prostředí jako Petr, protože jejich rameno zdobila fixou napsaná čtyřka, číslo, které nosí na dresu Petr Benda. „Jak znám kluky, tak za tím stojí určitě Radek Nečas a Láďa Sokolovský,“ řekl usměvavý Petr na tiskové konferenci po utkání redaktorce Českého rozhlasu. „Kluci ukázali, že jsou výborná parta a právě tím se utváří skvělé mužstvo,“ prozradil o přestávce otec Petra Bendy. Diváci v hale nejen fandili během zápasu, ale také po utkání využili možnosti a v rámci autogramiády si nechávali podepisovat plakáty, programy, míče, trika, ruce i památníčky. Trpělivě stáli v dlouhé frontě a ještě půl hodiny po utkání šustily fixy po papírech jako o život.
Vlastní zápas byl plně v režii našich hráčů už od úplného začátku o čemž svědčí jednak vedení 8:0 po necelých dvou minutách, ale také na konci utkání poměr valorizačních bodů 117:38. Naši hráči opět stříleli s vysokou efektivitou. Střelba z pole (za dva i tři body) dosáhla 63,5% (Opava 39%) přičemž jen o procento byla horší střelba za tři body. Vynikající fazonu ukázal Justin Gray. Oproti utkání v Ostravě to bylo jako den a noc. V Jihlavě nasázel 5 trojek ze 6 pokusů a pomohl tak svým spoluhráčům k druhému nejlepšímu výkonu v týmových statistikách této sezony ve střelbě za tři body. Justin na sebe nejvíce upozornil na začátku druhého poločasu, kdy dal 4 trojky za dvě a půl minuty. Tým Opavy jsme dokázali porazit jak na doskoku tak v počtu asistencí. Prohráli jsme na ztracené míče. Některé ztráty byly zbytečné, jiné vyplynuly v určitých chvílích z dobré hry soupeře a několik jich také bylo, když hráči vymýšleli něco pro pobavení diváků. Také trenér Katzurin byl spokojený a po většinu zápasu proseděl jako divák na lavičce, povedeným akcím tleskal a vstával jen ve výjimečných případech. I když ani jednoznačný průběh utkání ho neukolébal a chyby řešil hned na místě. Důvod jeho sedění byl pravděpodobně i ten, že mezi lavičkou a postranní čárou nebylo žádné místo pro volný pohyb.
Do utkání jsme vstoupili jako draci. Ještě neuběhly ani dvě minuty a vedli jsme 8:0 a v páté minutě už byl rozdíl ve skóre deset bodů – 15:5. Aktivitou hýřili především podkošoví hráči Nečas (8 bodů) a Benda (4 body). Za zbývajících pět minut už se hra, co do vyrovnanosti skóre, zklidnila. Během první čtvrtiny se Opava do zakončení dostávala jen v polovině útoků, naše pozorná obrana jim totiž míč sebrala ještě před tím, než si hosté vypracovali střeleckou pozici. Za první čtvrtinu měla Opava 9 ztracených míčů z celkových dvaceti. Obraz hry se nezměnil ani ve druhé čtvrtině. Hosté dali první koš ze hry až po čtyřech a půl minutách. Do té doby skórovali jen tři body ze šestek. My jsme na přelomu 14. a 15.minuty dali během 55 vteřin tři trojky. Ke dvěma příspěvkům Pavla Slezáka se přidal jedním Goran Jagodnik. Ve druhé části druhé čtvrtiny se stejně jako v první hra opticky vyrovnala a rozdíl ve skóre stagnoval.
Do druhého poločasu vstupovala Opava jako tradičně se zónovou obranou. Hostující Pumprla využil ztrátu Justina Graye a smečovaným košem snížil na 51:31, ale o dvě minuty později to bylo 61:31. Do listiny střelců se zapsal jednou šestkou Nečas a třikrát Justin Gray trojkou. Výborně sehrané akce proti zóně se přeměnily ve tři volné střely Justina, který tak nechal zapomenout na žalostnou střelbu z Ostravy. „Kouč mi řekl, že mám střílet pokud budu mít alespoň trochu volnou pozici. A to jsem také udělal,“ řekl po utkání Justin. Ve 24.minutě přidal Justin ještě jednu trojku a dokončil třináctibodovou čistou sérii. A opět se ve třetí desetiminutovce opakoval scénář uplynulých dvou čtvrtin – rozdíl ve skóre se měnil jen kosmeticky. V poslední části zápasu jsme kontrolovali vývoj skóre. Čtvrtina bylo bodově nejchudší. My jsme kontrolovali průběh zápasu a Opavě už bylo jasné, že s výsledkem zápasu už nic neudělá.
Body: Gray Justin 19, Benda Petr 10, Slezák Pavel 10, Nečas Radek 9, Schilb Blake 9, Sokolovský Ladislav 8, Venta Matej 8, Jagodnik Goran 7, Chán Aleš 4, Lee Arthur 3, Křemen Michal 2, Tomaszek Robert 1 - Štec Marek 15, Kratochvíl Jan 9, Hrubý Tomáš 8, Pumprla Pavel 8, Šiřina Jakub 8, Blažek Jakub 5, Dihel Jiří 2, Czudek Petr 1, Cvek Viktor 0, Šoška Ondrej 0, Dygrýn Ondřej 0; střelba 3b.: 16/10:14/3; střelba 2b.: 36/23:45/20; TH: 19/14:13/7; doskoky: 30:23; chyby: 17:21; čtvrtiny: 24:13, 27:16, 21:14, 18:13; rozhodčí: Zachara Ivan, Galajda Václav, Hošek Jan; komisař: Ringsmuth Zdeněk; 400 diváků