A tým | Mattoni NBL - 07.03.2009 17:00

USK Praha . USK Praha .Domácí
75
86

Utkání se v rámci „exportu“ basketbalu hrálo ve Svitavách, v rodném městě Lukáše Kotase a Luboše Moravce. Oba týmy si na zápas oblékly sametové rukavičky (nebo rozhodčí nevyfasovali píšťalky), protože za 40 minut zápasu bylo odpískáno jen 23 faulů. Jen pro srovnání: průměr spáchaných a získaných faulů, které diváci našich zápasů vidí, je 41,1 faulů na zápas. Čtrnáct spáchaných faulů je nejnižší číslo letošní sezony (stejné hodnoty jsme dosáhli v zápase proti Prostějovu 20.prosince). Pro USK je 9 faulů historickým rekordem od sezony 1998/99. Letos je však  rekordní hodnota ještě o 2 fauly nižší, datuje se k 7.listopadu a rekordmanem je tým Nového Jičína, když doma rozmázl Prostějov 94:59.
Utkání ve Svitavách mělo tři stěžejní momenty. První je možné ohraničit šestou až osmou minutou, kdy jsme si po šňůře 8:0 vytvořili poprvé dvojciferný náskok. Druhý ještě významnější spadá do přelomu poločasů mezi 15. a 24.minutu. Tento úsek jsme vyhráli 26:5, donutili jsme soupeře k pěti ztrátám a zvýšili jsme vedení skoro až na třicet bodů (35:63). Poslední zlomový bod nastal na konci zápasu, kdy USK korigovalo nepříznivý vývoj zápasu šňůrou 14:2 a donutilo nás k šesti ztrátám.
Celkové statistiky vypovídají o solidní střelbě obou týmů. Střelba za dva body byla obou družstev lepší než 50% (USK 51,2%, NBK 61,1%). U trojkové střelby neklesla úspěšnost pod 40% (USK 47,6%, NBK 41,4%). Trestných hodů se moc neházelo, celkem 17. Na doskoku jsme byli lepší my, přičemž jsme svých 32 doskoků rozdělili mezi více hráčů (po 5 Benda a Sokolovský, po 4 Křemen, Nečas, Schilb a Tomaszek). USK vsadilo na dovednosti Platta (8), Satoranského (5) a Hamma (5). V počtu ztracených míčů jsme po dlouhé době se soupeřem prohráli. Vděčíme ze to především nekoncentrované hře v závěru zápasu (v poslední čtvrtině jsme zaznamenali 7 ztrát!).
Jen těžko v tomto zápase hodnotit nejlepšího hráče našeho týmu. „Všichni se snažili plnit úkoly, které mají od trenéra Katzurina,“ poznamenal sportovní manažer Šístek, kterého potěšila stále se lepšící forma týmu před Final Four Českého poháru. Pokud bychom přesto chtěli mluvit o jednotlivcích, tak velice dobrou střelbou za dva body se prezentoval Michal Křemen (5/5) a Láďa Sokolovský (3/3). Z perimetru nejčastěji pálil Gray (10/5), který byl díky tomu našim nejlepším střelcem. Nejlepším hráčem utkání byl nakonec vyhlášen Tomáš Satoranský, který k bezchybné střelbě za dva body (5/5), přidal 5 doskoků, 3 asistence a 4 získané míče.
Vedení v zápase se ujalo po vyhraném úvodním rozskoku USK zásluhou Platta. Sokolovský vyrovnal a Křemen trojkou dostal náš tým do vedení. Další dva body patřily Sokolovskému a další trojku zaznamenal Křemen. Protože se ale i USK dařila střelba za dva body, nevedly naše akce k výraznému zvyšování náskoku. V polovině první čtvrtiny bylo naše vedení jen dvoubodové. Benda, Lee, Křemen a Nečas pak pomohli ke získání desetibodového vedení. Rerko sice trojkou snížil, ale poslední koš zápasu dal zpod koše Arthur Lee. V úvodu druhé části domácí snížili na čtyři body, ale pět bodů Jagodnika pečetěné dvojkou Graye znamenaly naše jedenáctibodové vedení. Potom USK střílelo úspěšně jen za tři body. Třikrát se prosadil Vocetka a jednou Vukotič. Našim střelcem z perimetru byl Gray, dal v tomto úseku zápasu tři trojky a protože jsme přidali i nějaké dvoubodové koše, vedli jsme po prvním poločase o 15 bodů.
Na začátku druhé půle jsme roztočili pěkný kolotoč a sázeli jsme jeden koš za druhým. Čtyři minuty jsme nedali domácím šanci na skórování a sami jsme nastříleli 13 bodů. Náskok v utkání se rozrostl na 28 bodů (63:35). Prvním střelcem druhého poločasu v dresu USK byl k nadšení místních Lukáš Kotas. Rozdíl ve skóre se pak do konce třetí čtvrtiny pohyboval mezi 22 a 25 body. Výživné byly poslední dvě minuty, za které padlo 16 bodů. V prvních třech minutách poslední čtvrtiny jsme hráli stále stejně. Pak trenér Katzurin prostřídal, naše iniciativa polevila, hra byla chaotická a nikdo se nikam nehnal. Na rozdíl od domácích nám chyběla snaha, přesto jsme si stále bezpečně pohlídali vedení i vítězství v zápase.
Body: Hamm Lawrence 16, Satoranský Tomáš 12, Kotas Lukáš 10, Vocetka Michal 9, Platt Roderick 9, Rerko Peter 5, Vukotič Andrej 5, Marko Roman 4, Hruban Vojtěch 3, Slavík Jiří 2, Moravec Luboš 0, Krátký Lukáš 0 - Gray Justin 19, Křemen Michal 16, Sokolovský Ladislav 12, Jagodnik Goran 12, Slezák Pavel 8, Lee Arthur 7, Benda Petr 4, Schilb Blake 4, Nečas Radek 2, Tomaszek Robert 2, Chán Aleš 0, Venta Matej 0; střelba 3b.: 21/10:29/12; střelba 2b.: 39/20:36/22; TH: 10/5:7/6; doskoky: 26:32; chyby: 9:14; čtvrtiny: 13:22, 22:28, 14:22, 26:14; rozhodčí: Macela Miroslav, Galajda Václav, Kittlerová Ilona; komisař: Schödlbauer Jan; 620 diváků; nejlepší hráč: Satoranský Tomáš