A tým | Mattoni NBL - 11.03.2009 18:00

BK Kondoři Liberec BK Kondoři LiberecDomácí
74
90

Kondoři podle slov trenéra Slowiaka předvedli nejlepší výkon proti Nymburku v letošní sezóně. Především v první polovině utkání, kdy domácí byli po většinu času v mírném vedení. „Pod dojmem snadných vítězství v Liberci, nastoupili naši hráči dost ležérně, hráli na půl plynu a toho domácí využili,“ poznamenal sportovní manažer Vratislav Šístek. Možná měli hráči v hlavách jasný zápas z minulého týdne v rámci Českého poháru, který vyhráli o 37 bodů. „Náš rozjezd trval až do poločasu. Trenér v šatně o přestávce v klidu hráčům domluvil a výsledek se dostavil,“ řekl Šístek. I když to nikdo neřekl, ve vzduchu se vznášela hrozba zítřejšího brzkého tréninku, a tak hráči v pudu sebezáchovy ve druhém poločase přidali. Do druhého poločasu vstoupili naši s větším nadšením a mezi 22. a 25.minutou se náskok zvýšil po desetibodové šňůře na dvojcifernou hodnotu. Ve druhém poločase přispěla ke zvýšení náskoku také naše vyrovnanější lavička.
V prvním poločase hodně zlobil Hampton, Marek a Černošek, kteří dali dohromady 32 bodů z jedenačtyřiceti. „Hampton je velice rychlý hráč a pokud k němu obránce nepřistoupí dostatečně brzy, dokáže se uvolnit,“ vysvětlil Šístek. Ve druhém poločase si ho vzali na starosti Slezák a Gray a rázem rozehrávač Liberce nedostal tolik balónů a nenacházel tolik volného prostoru pro střelbu. Ve druhém poločase dal obávaný střelec jen 5 bodů. Na naší straně se dařilo Blake Schilbovi. K devíti bodům z prvního poločasu přidal ve druhém 13 a stal se nejlepším střelcem zápasu. „Blake byl ve druhém poločasu vůdčí osobností,“ řekl na adresu našeho křídla Šístek. Vynikající byla Blakova střelba za dva body - 8/8. Stoprocentní střelbu za dva body měl ještě Tomaszek (3/3) a Venta (2/2). Střelecky se nám opět dařilo lépe než soupeři, úspěšnost střelby z pole byla 58,5% (Liberec jen 45,6%). Pokulhávali jsme jen ve střelbě trestných hodů, kterých jsme minuli šest. Stejně jako v několika předešlých zápasech jsme se nevyvarovali relativně většího počtu ztracených míčů. „To souvisí s menší koncentrací hráčů. Play-off je ještě daleko, na prvním místě máme sedmibodový náskok, a tak jakoby nic nehrozí,“ podotkl Vráťa Šístek. Pravdou je, že v prvním poločase jsme měli 8 ztrát, ve druhém už jen pět.
Liberci se od samého úvodu dařilo. Výborný začátek měl Černošek. Jeho 7 bodů v řadě znamenalo vedení Kondorů 7:2. Kondoři si pak dokázali neustále udržovat svůj mírný náskok. V 7.minutě dostal hosty do vedení Schilb (14:15). Domácí ale hned zareagovali a za pomocí dvou trojek utekli na 22:18. O tři body vedli o po první čtvrtině poměrem 24:21. Ke konci 13.minuty Blake vyrovnal na 27:27, ale o tři minuty později už domácí vedli největším rozdílem 37:31. To už asi rozčílilo Graye a Sokolovského, kteří dvěma trojkami vyrovnali. I přesto byla první půle i nadále otevřená a vždy, když se dostali domácí do dvoubodového vedení, jsme z následujícího útoku vyrovnali. Poslední zápis do listiny střelců prvního poločasu měl z trestných hodů Schilb a tím jsme šli do druhého poločasu s vedením o jeden koš z kratší vzdálenosti (41:43).
Ve třetí čtvrtině se hra hodně přitvrdila. Kondoři nás donutili zapnout na vyšší obrátky.  Netrvalo dlouho a šli jsme do desetibodového vedení (44:54). Náskok kolem deseti bodů se udržel až do 28.minuty, a pak se ještě navýšil o 5 bodů. Po třech čtvrtinách tak již nebylo téměř o co hrát. Poslední část hry Kondoři prohráli rozdílem jednoho bodu, protože oba týmy dokázaly vždy kontrovat po koši svého soupeře.
Body: Hampton Maurice 19, Marek Martin 13, Tóth Ladislav 11, Landa Robert 9, Černošek Jiří 8, Meno Boris 7, Tóth Tomáš 5, Gajdošík Daniel 2, Šustek Tomáš 0 - Schilb Blake 24, Benda Petr 12, Lee Arthur 10, Gray Justin 9, Slezák Pavel 7, Jagodnik Goran 7, Tomaszek Robert 6, Sokolovský Ladislav 5, Venta Matej 4, Křemen Michal 3, Nečas Radek 3; střelba 3b.: 19/7:14/8; střelba za 2b.: 38/19:39/23; TH: 18/15:26/20; doskoky: 29:24; chyby: 20:19; čtvrtiny: 24:21, 17:22, 14:27, 19:20; rozhodčí: Macela Miroslav, Hošek Jan, Znamínko Petr; komisař: Zelinka Vladimír; 434 diváků; nejlepší hráč: Schilb Blake