A tým | Mattoni NBL - 13.03.2009 18:00

74
Mlékárna Miltra Nový Jičín Mlékárna Miltra Nový Jičín Hosté
67

V zápase s Novým Jičínem se zrodil čtvrtý nejhubenější výsledek letošní sezony v Mattoni NBL. Méně než 141 bodů bylo k vidění v zápase v Pardubicích (71:49) a s Pardubicemi doma (76:58) a na USK (69:62). Velký podíl na tom měl úvod zápasu, kdy jsme nedali čtyři a půl minuty ani bod. Klíčovou čtvrtinou pro osud zápasu byla třetí. „Stále jsme čekali, kdy přijde obávaný tlak soupeře. Přišel ve třetí čtvrtině,“ poznamenal po utkání trenér hostů Choleva. Pro vývoj a konečný výsledek zápasu byl rozhodující počet ztracených míčů Nového Jičína (15, my jen 8). To by samo o sobě nestačilo, důležité bylo, že většinu ztrát jsme dokázali z rychlého protiútoku potrestat. Rychlý protiútok, to byla dnes naše nejúdernější zbraň. Polínko na ohniště vítězství přiložila i naše obrana, která v mnoha případech nutila hosty do zakončení v časové tísni.
V týmových statistikách je možné zaznamenat především naše nižší procento střelby z pole. Jako kdyby bylo příčinou to, že jsme měsíc nehráli na domácí palubovce. Nejmarkantnější to bylo v úvodu zápasu. Koš byl pro nás zakletý hlavně z dlouhé vzdálenosti. Dvaadvacetiprocentní střelbu trojek jsme měli naposledy 21.ledna v zápase proti USK (13/4). Dvě trojky dal jen Justin Gray (5/2). Hosté byli v této činnosti lepší. Dali o dvě trojky více a spotřebovali na to o 8 pokusů méně než my. Neomylný byl Reinberger (4/4) a Jurečka (2/2). Ve střelbě za dva body byla čísla v obráceném poměru a byli jsme o 10% lepší. V celkové střelbě z pole na tom byly nakonec oba týmy hodně podobně (41,1% : 42,6%). Na trestné hody jsme měli jednoho specialistu – Arthura Lee. Ze šestnácti možných, střílel náš rozehrávač 11 a všechny pokusy byly úspěšné!! Pozoruhodná byla i valorizace obou týmů. Naše byla nachlup stejná jako počet bodů, Nový Jičín byl jen o dva body horší.
Pokud bychom měli volit individualitu zápasu, byl by to jednoznačně Arthur Lee. Se svými 28 body byl nejlepším střelcem zápasu, k tomu měl 4 asistence, 1 zisk, žádnou ztrátu a jak už bylo napsáno střelbu trestných hodů měl 11/11. Arthur Lee se stává specialistou na Nový Jičín. Už v předchozím zápase na venkovní palubovce nastřílel 31 bodů a měl rozhodující podíl na vítězství v prodloužení. Druhým mužem tohoto zápasu byl Blake Schilb. Jednak nastřílel 18 bodů (střelba za 2 body 11/9) a doskočil 8 míčů, ale také svými kousky bavil početné diváctvo v hale. Jeho ekvilibristika pod košem byla pověstnou třešničkou na dortu. Třetím nejlepším střelcem byl Justin Gray s 10 body. Dohromady dali všichni tři Američané 56 bodů. To znamená, že tři z každých čtyřech bodů dal buď Justin nebo Arthur nebo Blake. Na straně Geofinu se jako tradičně dařilo dvojici Šarovič – Walker, kteří dohromady dali 26 bodů, doskočili 18 míčů (ze 33) a získali 8 faulů.
Náš první útok jsme neproměnili v body ani po dvou útočných doskocích, zato hosté využili naše dvě chyby ke skórování. První koš dal Lee až v čase 4:28. Díky aktivitě v obraně jsme nutili Jičín ze ztrátám a dostali jsme se do jednobodového vedení 5:4. Jenže v následujícím útoku jsme nezdvojili Šaroviče a ten nás hned potrestal. Po sedmi minutách zápasu upravoval Lee na 9:8 a po chvíli trojkou poškádlil trenéra Cholevu, který si vzal oddechový čas. Ten svým svěřencům dal pár pokynů k útoku. Hosté po minutě vyrovnali a trenér Katzurin vystřídal. Poslal na palubovku Blake Schilba a ten ani ne po půl minutě s přehledem zavěsil. Poslední koš první čtvrtiny dal Arthur Lee. Do konce čtvrtiny zbývalo pár vteřin a jak je to u posledních útoků zvykem, dribloval Arthur v poklidu levou a pravou rukou a sledoval ubývající čas. Když bylo do konce tak akorát, vyrazil ke koši a pár vteřin před klaksonem přidal další dva body. Druhou čtvrtinu otevřel trojkou Michal Křemen, ovšem střídající Reinberger odpověděl košem se stejnou hodnotou. Walker košem s faulem stáhl náš náskok jen na bod, ale odpověď Michala Křemena přišla hned z následujícího útoku a byla i oku lahodící. Michal nedal svému obránci šanci, když skóroval z podběhu. Po necelých 24 vteřinách bylo vyrovnáno, protože jsme nechali Jurečku na chvilku volného. Za stavu 25:25 v 15.minutě jsme nechali zakončit Walkera, Reinbergera i Gavláka a rázem jsme prohrávali o sedm bodů. Stačila na to minuta. Po vystřídání dal Blake dva body a pak v první vteřině 18.minuty snížil po útočném doskoku Tomaszek na 39:32. Tento koš posunul naše celkové skóre v letošním ročníku Mattoni NBL do 4.tisícovky. Po minutě přidal Blake smečovaným košem 31.bod a šňůru 9:0 dokončil trojkou Justin. Závěr poločasu však patři hostům, kteří si díky Reinbergerově trojce dostali do tříbodového vedení. V prvním poločase měl Jičín lepší střelbu z pole a vděčil za to přesnější střelbě za tři body. Ve druhé čtvrtině dal třetinu bodů Reinberger. Výraznějšího vedení nedocílil Geofin díky většímu počtu ztracených míčů.
Začátek druhého poločasu byl vyrovnaný. My jsme díky dvěma rychlým protiútokům získali těsné vedení a rychlé protiútoky po jičínských ztrátách nás pak dostávaly o krok před našeho soupeře. Do tříbodového vedení (46:43) jsme se dostali díky důslednosti našich hráčů. Justinův střelecký pokus zastavil blokem Walker, ale v tandemu běžící Blake dostal míč tam, kam jsme chtěli. Obrany obou týmů pracovaly na plné obrátky, především nám se dařilo obsazovat hráče soupeře, kteří tak nedostávali příležitost přebírat přihrávku. Díky vyrovnanému skóre a agresivnější obraně se také trochu zvyšovala nervozita na palubovce. Ve 27.minutě se dostal u koncové čáry do sporu Schilb a Šarovič. Byla z toho technická chyba pro Blake, protože rozhodčí si všimli až reakce Blaka na Šarovičem nahozený míč do obličeje našeho hráče. Blaka to pravděpodobně nažhavilo a předvedl s Arturem pěkný alley-oop. Po něm zase vypěnil Muirhead a strkanici do Blaka ocenili rozhodčí technickou chybou pro novojičínského hráče. Ani jedna z těchto chyb však v konečném výsledku nesehrála žádnou roli. Oba týmy proměnily trestné hody, ale následný útok nikoliv. Až do konce třetí čtvrtiny jsme nepolevili v obraně a vypracovali jsme si šestibodový náskok. Třetí čtvrtinu jsme vyhráli devítibodovým rozdílem. Excelentně začal poslední dějství Justin, když proměnil střelecký pokus z perimetru. Po chvíli jsme se opět vyznamenal Arthur Lee, který ukázal, jak se má hrát jeden na jednoho. Jeho koš s faulem znamenal desetibodové vedení. Pak jsme ovšem zapomněli na perimetrového specialistu Jurečku a ten snížil. Další dva koše měly jmenovku našich hráčů. První vznikl po ztrátě Gavláka z našeho rychlého protiútoku. Druhý ocenil komentátor zápasu Jan Smetana slovy „Letecký den Blaka Schilba“, který dopravil míč do koše po útočném doskoku dost krkolomným způsobem. Jedenáctibodovým vedením jsme si přeci jen zajistili klidnější závěr zápasu. Tři minuty před koncem jsme vedli o 13 bodů (72:59) a cenné vítězství jsme uhájili až do konce zápasu.
Body: Lee Arthur 28, Schilb Blake 18, Gray Justin 10, Křemen Michal 6, Benda Petr 5, Sokolovský Ladislav 3, Tomaszek Robert 2, Venta Matej 2, Nečas Radek 0, Slezák Pavel 0, Jagodnik Goran 0 - Šarović Robert 15, Reinberger Štěpán 12, Walker Kenneth 11, Pelikán Rostislav 9, Jurečka Luděk 6, Hájek David 5, Muirhead Corey De Costa 5, Gavlák Juraj 4; střelba 3b.: 23/5:15/7; střelba 2b.: 45/23:39/16; TH: 16/13:16/14; doskoky: 32:33; chyby: 17:16; TCH: 27. Schilb Blake, 27. Muirhead Corey De Costa; čtvrtiny: 16:12, 20:27, 22:13, 16:15; rozhodčí: Dolinek Ivo, Paulík Robert, Kapl Antonín; komisař: Ringsmuth Zdeněk; 750 diváků; nejlepší hráč: Lee Arthur