A tým | Mattoni NBL - 16.04.2009 17:30

88
BK Prostějov BK Prostějov Hosté
79

V souboji šlo Prostějovu o třetí místo v tabulce, které by zaručovalo, že by se s nám i střetl v play-off eventuelně až ve finále. I když se hosté snažili, k žádnému překvapení nedošlo. Trenéru Bálintovi chyběli dva hráči první rotace Vrubl a Falls, trenéru Katzurinovi kvůli lehkému výronu absentoval Michal Křemen. Náš kouč nasadil do utkání všech 11 hráčů. Dvěma z nich (Tomaszek a Chán) dal prostor jen 3 minuty, další dva (Benda a Schilb) odehráli kolem 30 minut. Hostující trenér do zápasu zapojil sice 9 hráčů, ale každý ze základní pětky Beechum, Skibnievski, Hanavan, Miller, Prášil odehrál více než třicet minut.
Prostějovští ukazovali po celou dobu zápasu, že mají enormní snahu zápas vyhrát. Hráli velice agresivně v obraně a dokázali využít díky zónové obraně naši špatnou střelbu z perimetru. O mnohem vyrovnanější průběh zápasu je připravilo poměrně velké množství chyb především ve druhé čtvrtině. V rozhodujících chvílích poslední čtvrtiny to byly opět chyby prostějovských hráčů, které je stahovaly ke čtvrtému místu. Rovněž počet útočných doskoků dával na misku vah větší závaží na naší stranu.
Střelba z kratší vzdálenosti byla od našich hráčů solidní a dosahovala našeho letošního průměru 60%. Zato střelba hostů byla deset procent pod jejich dlouhodobým průměrem. Střelba z perimetru byla však u Prostějova o dost lepší než u nás. Našich necelých 12% je nejhorším výsledkem za všech uplynulých 40 kol. Přesto trojku Slezáka dvě minuty před koncem, která reagovala na trojku Beechuma, můžeme směle označit jako rozhodující koš utkání. Prostějov se totiž přiblížil na pouhé tři body a to mohlo být při kvalitách Beechuma velkou nadějí na vyrovnaní dosavadního průběhu zápasu. Hosté také velice dobře stříleli trestné hody. Jediný ze 17 pokusů nedal Miller. My jsme nedali z dvaceti pokusů šest. Dokázali jsme však porazit jednoznačně Orly na útočných doskocích (16:8), v obranných měli mírně navrch hosté (20:23). Za pozornost stojí sedm našich bloků, přičemž nejlepším v této činnosti byl Petr Benda se čtyřmi.
Petr Benda byl po zápase zvolen nejlepším hráčem utkání a poprvé v této sezoně si připsal double-double za 17 bodů a 11 doskoků (z toho 5 v útoku). Pod košem se činil také Radek Nečas s pěti útočnými a dvěma obrannými doskoky. V útoku byl vidět i Blake Schilb. Na straně hostů se o body staral Beechum – tři trojky, pět dvoubodových košů, trestné hody 7/7, 6 doskoků =  to je vizitka nejlepšího hráče Prostějova. O sedm bodů méně nastřílel Hanavan a s osmi doskoky byl také platným hráčem svého týmu.
První čtvrtina byla velice vyrovnaná, přičemž ve výraznějším vedení byli hosté a to maximálně o 4 body (12:16 a 20:24). Hodně často jsme nechávali hosty střílet koše s faulem a to byly tři body z dvoubodové akce. Celkem čtyřikrát zazněla píšťalka rozhodčích v okamžiku úspěšné střely hostů. Ve druhé desetiminutovce přišel očekávaný tlak našich hráčů. Po prvním koši hostů – Novák = dva body zpod koše, jsme utkali šňůru 10:0 a vyhoupli se do šestibodového vedení. V průběhu 16.minuty jsme ho ještě navýšili na osm bodů. Na dva koše Prostějova jsme zareagovali také čtyřmi body, takže na začátku 19.minuty jsme vedli stále o 8 bodů. V předposlední minutě jsme však nechali jen chviličku času Beechumovi a ten z levé i pravé strany trestal trojkami. Ještě, že jsme dokázali kontroval alespoň šestkami. Na začátku druhého poločasu se hosté přiblížili na jediný bod, ale sedm bodů v řadě Blake   Schilba posunulo náš tým před soupeře na 8 bodů. Hanáci zkorigovali na tříbodový rozdíl ve 25.minutě a po chvíli dokonce na jediný bod. V posledních čtyřech minutách jsme zagresivnili obranu a výsledkem toho bylo vedení o tucet bodů v poslední minutě třetí čtvrtiny. V poslední čtvrtině jsme po snížení rozdílu na 6 bodů opět vytaženou obranou dokázali zvýšit vedení na 12 bodů. Ještě v polovině poslední čtvrtiny jsme vedli o deset bodů, ale tři koše Hanavana v průběhu minuty vypružily naši lavičku k oddechovému času. Blake sice nedal trojku, ale Nečas doskočil a po samostatném nájezdu trochu krkolomně zakončil. Beechum vykřesal trojkou reálnou nadějí vrátit se do zápasu, ale po již zmiňované trojce Slezáka jsme se mohli uklidnit.
Body: Schilb Blake 18, Benda Petr 17, Gray Justin 14, Lee Arthur 12, Sokolovský Ladislav 8, Nečas Radek 8, Slezák Pavel 7, Tomaszek Robert 2, Jagodnik Goran 2, Chán Aleš 0, Venta Matej 0 - Beechum III Hurl Luther 26, Hanavan Ian Joel 19, Miller Jason Scott 13, Novák Pavel 6, Prášil Jaroslav 5, Skibniewski Robert Józef 4, Villepigue Dustin 4, Staněk Pavel 2, Dokoupil Petr 0; střelba 3b.: 17/2:17/7; střelba 2b.: 58/34:50/21; TH: 20/14:17/16; doskoky: 36:31; chyby: 20:22; 5 chyb: 34. Novák Pavel; čtvrtiny: 22:24, 23:16, 24:19, 19:20; rozhodčí: Zachara Ivan, Vondráček Marek, Hošek Jan; komisař: Schödlbauer Jan; 550 diváků; nejlepší hráč: Benda Petr