A tým | Eurocup - 25.11.2008 18:00

75
Budućnost Podgorica Budućnost Podgorica Hosté
70

Utkání proti černohorskému týmu bylo po většinu času velice vyrovnané. Náš soupeř se dostal maximálně do jednobodového vedení, zatímco my jsme byli dvakrát za zápas vpředu o více než 8 bodů. Rozhodující moment přišel na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny, kdy jsme po obrovské tahanici o vedení dokázali během dvou minut odskočit z vyrovnaného stavu do devítibodového vedení. To jsme nakonec udrželi až do 40.minuty.
V prvním poločase byla k vidění velice dobrá obrana, my jsme se navíc vyvarovali zbytečných chyb, které by v takto vyrovnaném zápase mohly být smrtelné. Utkání bodově zahájil náš nejzkušenější hráč Jagodnik, ale soupeř poměrně snadno vyrovnal. Ovšem Lee nás vrátil opět do vedení a pak se středem výborně uvolnil bez míče Benda a přihrávka ho našla v okamžiku, kdy byl nezadržitelně rozběhnutý ke koši (6:2).  Schilbovy trestné hody stanovily náš náskok na 6 bodech. Hosté za stavu 8:4 využili našeho ztraceného míče a bleskurychle se přesunuli do útoku. To nemohlo skončit jinak než košem. Také my jsme za chvíli ukázali, že do rychlého protiútoku umíme běhat také. Po obranném doskoku se do pěti vteřin měnilo skóre i na naší straně. V 7.minutě za stavu 10:8 proměnila Podgorica trojkový pokus a poprvé se dostala do vedení. Jen na chvíli. V posledních dvou minutách přišly vynikající chvíle Justina Graye a Petra Bendy. V obou případech dostal náš podkošový hráč skvělou přihrávku, kterou proměnil náš pivot z bezprostřední blízkosti koše, i když to nebyly jednoduché koše. V poslední minutě to pak byl Gray, který se zapsal i do listiny střelců. Dvakrát předvedl svoje individuální schopnosti a zasloužil se o naše křehké vedení. Na úvod druhé čtvrtiny nejprve hosté vyrovnali, pak ale přišla naše třináctibodová šňůra. Utkání začalo nabírat směr, který by si všichni naši fanoušci přáli. Hosté se nedokázali přes naši obranu probít ke kloudné střele a náskok se jen zvětšoval. Klíčem k úspěchu byla i naše hra pod košem, kde jsme soupeře nepouštěli do druhých střel. „Není nic více demoralizujícího než útočný doskok soupeře v době, kdy hrajete výbornou obranu. Soupeř má dalších 15 až 20 vteřin, aby vás stále naleptávat,“ řekl po zápase Jiří Zídek. Poslední dvě minuty však byly pro nás malou pohromou. Díky vylepšené obraně Budućnosti jsme třikrát dokázali ztratit míč a nabídli soupeři body z rychlých protiútoků. Taková nabídka se neodmítá. Podgorica snížila až na rozdíl šesti bodů. „Proti tak kvalitní obraně hráč ochabne jak psychicky tak fyzicky, a proto jsme trochu ztratili koncentraci. Stříleli jsme z těžkých pozic přes obránce a při tom není úspěšnost střelby nikterak veliká,“ prohlásil k závěru druhé čtvrtiny Jiří Zídek.
Stejný obraz hry byl k vidění i po změně stran. Dlouho náš náskok odolával snaze soupeře o vyrovnání, až ve 24.minutě se to povedlo, ale teprve ve 27.minutě šli do vedení hráči Podgorice o jediný bod. V této části zápasu se nám tolik nedařilo odolávat obraně hostů. „Černohorci hráli atletický basketbal a vytvářeli obrovský tlak v obraně. S něčím takovým jsme se v naší lize zdaleka nepotkali,“ přiznal Zídek. Ve 27.minutě se na palubovku vrátil Goran Jagodnik a v podstatě první kontakt s míčem proměnil ve tři body (44:42). Soupeř kontroval také třemi body, ale my jsme dvě minuty před koncem čtvrtiny vyrovnali. Poslední dvě minuty třetí čtvrtiny byly opakem závěru druhé čtvrtiny. Nejdříve se zprava trefil Sokolovský za tři body (51:46) a po podobné akci  - vniknutí rozehrávače do vymezeného prostoru a vyhození na perimetr – skóroval za tři body opět Sokolovský. Jeho poslední střela byla nesmírně důležitá. Zaprvé přišla se závěrečným klaksonem a za druhé navýšila naše vedení na šest bodů. Ledva začala poslední čtvrtina, dostali hosté další trojku, tentokrát od Křemena. Devítibodový rozdíl by možná některý tým položil - Podgoricu nikoliv. Hráči soupeře se vzpamatovali a začali z všeho devítibodového náskoku postupně ukrajovat. Nikdy se jim to však nepovedlo. I když jejich obrana byla stále více vystupňovaná, nesesypali jsme se jako domeček z karet. Stále jsme udržovali diváky v napětí a vedení v zápase. Konečný výsledek je pro nás vynikající!
Body: Gray 22, Lee 13, Schilb 12, Benda a Sokolovský 10, Jagodnik 5, Křemen 3 – Micov 16, Maraś 14, Gordić 11, Otasević 10, Dašić 9, Simonovi 4, Popović a Bojović 3, za 2 body: 31/21 : 32:19, za 3 body: 16/6 : 18/5, TH 16/15! : 22/17, fauly 24:23; doskoky 24:21; ztracené míče: 14:12; čtvrtiny 18:16, 19:15, 17:17, 21:22