BC Hemofarm Stada Vrsac BC Hemofarm Stada VrsacDomácí
82
74

V odvetě nejsme bez šance

„Skóre bylo milosrdné,“ řekl na úvod hodnocení Jiří Zídek a poukázal na poměr valorizačních bodů 101:66. Skutečně rozdíl osmi bodů není důvodem, proč by se měl Nymburk halit do černého hávu a zpívat truchlivé písně. Osm bodů jsou v současném basketbalu tři koše navíc.
Do konečného výsledku promlouval především rozdíl v úspěšnosti dvoubodové střelby. Naše zůstala pod 50%, zatímco domácí stříleli s účinností dvoutřetinovou. Největší podíl na tom měl domácí 222(!)cm vysoký pivot Boban Marjanović. Ten stál také za vyšším počtem doskočených míčů Vršace. Centimetry chyběly i našemu nejvyššímu hráči Aleši Chánovi. „Boban nehrál ani jeden na jednoho, ale stavěl velice tvrdé a velké clony, které jsme nedokázali správně řešit a spoluhráči mu pak nahrávali přímo do bezprostřední blízkosti koše. Své příležitosti díky centimetrům, kilogramům i rozvaze dokázal přetavit v důležité body,“ vysvětlil největší přínos tohoto hráče Jiří Zídek. Přítomnost Marjanoviće na palubovce činila problémy i při útoku. Jednak oblast, kterou tento pivot obhospodařoval byla díky jeho postavě veliká, ale také jeho spoluhráči na perimetru mohli více v obraně riskovat, protože věděli, kdo jim jistí záda. „Někdy jsme nebyli schopni překonat první obranný val, abychom našli volné střelce,“ doplnil Zídek.
Zpočátku zápasu jsme se do rytmu dostávali pomalu a brzy jsme inkasovali čtyři body. Teprve na konci druhé minuty se poprvé trefil Schilb a po minutě si dopřál repete. Bylo velice důležité, že jsme zachytili začátek zápasu a nenechali se vláčet ve velké bodové ztrátě. Další průběh první čtvrtiny byl podle systému koš za koš. Obě družstva byla po určitou část čtvrtiny ve vedení, ale nikdy náskok jednoho z družstev nebyl nepřekonatelný a pohyboval se do 4 bodů. Ani jeden z týmů nedělal chyby a hrál velice pozorně. Jedinou nepříjemností byl druhý faul Petra Bendy z 5.minuty a druhý faul Gorana Jagodnika na začátku 7.minuty. V šesté minutě vystřídal Michala Křemena, který hrál v základu, Justin Gray. Netrvalo dlouho a Justin svůj první delší kontakt s míčem proměnil v průnik s košem a faulem. Trestným hodem dostal naše družstvo do dvoubodového vedení (13:11). Domácí sice vyrovnali, ale trojka Justina nás opět dostala do vedení. Po čtyřech bodech Vršace nás do jednobodového vedení dostal opět Gray. Osm bodů byl jeho příspěvek v první čtvrtině. Poslední koš dal Radek Nečas po Tomaszkově asistenci. Oba jmenovaní hráči nahradili Bendu a Jagodnika díky problémům s fauly. Druhou čtvrtinu jsme začali výborně. Agresivní obrana vyústila ve dva získané míče (Nečas, Lee) a oba útoky korunoval Nečas košem zblízka. Vedli jsme 24:20, ale pak přišlo krizových 5 minut, které jsme prohráli 2:17!! „Taková šňůra je na hřišti soupeře velmi vážná věc,“ komentoval o poločase Jiří Zídek. Právě v těchto momentech se ukázala síla mohutného pivota Bobana Marjanoviće.  Rozdíl v zápase se poprvé dostal nad 10 bodů a trenér Katzurin si bral oddechový čas. Po něm se podařilo zastavit domácí v rozletu a čtyřmi body snížit na 37:30. Do konce čtvrtiny sice náskok domácích ještě jednou vyskočil na dvoucifernou hodnotu, ale po dvaceti minutách jsme prohrávali jen o 8 bodů.
I třetí desetiminutovka začala dvěma ztrátami soupeře, které nás dovedly až ke snížení na 44:39. Trojkou se svému bývalému zaměstnavateli odměnil Jagodnik. Bohužel jsme v podobném trendu nedokázali pokračovat i nadále. Stávalo se, že jsme při útoku do nekompletní obrany soupeře triviálními chybami trestuhodně ztratili míč a místo +2 bodů to bylo –4. Od 22.minuty se náskok domácích pohyboval jen ve dvouciferných číslech a svého maxima dosáhl minutu před koncem čtvrtiny – 16 bodů. Ani úvod poslední čtvrtiny nebyl dobrý a dvě minuty po jejím začátku už rozdíl ťukal na dvacítku (69:50). Už nikdo nepochyboval o vítězství domácích, protože Hemofarm měl utkání zcela pod svou kontrolou. Jeho hráči se však neuhlídali před drobnou ztrátou koncentrace. Postupnými kroky jsme se dostali na rozdíl 13 bodů (73:60) v polovině poslední čtvrtiny. Za tři body se trefili Sokolovský a Gray.  Když dal Sokol další trojku, prohrávali jsme jen o deset bodů a stejné to bylo i po trojce Křemena (78:68). V kyvadle vzájemných útoků jsme získali poslední kmih my, a tak se rozdíl ve skóre dostal nakonec pod 10 bodů a to dává do odvety v Pardubicích solidní naději na úspěch.
Body: Marjanović 19, Marković 17, Marvan 11, Krstović 10, Borisov 7, Joksimović a Pavković po 6, Bozović 4, Savović 2 – Gray 17, Lee 16, Sokolovský 10, Jagodnik a Schilb po 8, Nečas 6, Benda 4, Křemen 3, Chán 2, za 2 body: 42/28:50/24; za 3 body: 17/3:18/6; TH 20/17:8/8, doskoky 33:27, ztráty 13:12, bloky 7:3, fauly: 17:22; čtvrtiny: 20:20, 22:14, 22:16, 18:24