A tým | Český pohár - 05.04.2009 16:30

BK Prostějov BK ProstějovDomácí
61
86

Po čtvrté v řadě jsme obhájili vítězství v Českém poháru. Stejně tak jako v loňském roce nám byl finálovým soupeřem celek Prostějova, který letos vyřadil v semifinále Nový Jičín o šest bodů. O osudu utkání se rozhodlo ve druhé desetiminutovce, kterou jsme vyhráli o 17 bodů 25:8. V ní dal Prostějov jen dva koše ze hry a úspěšnost jeho střelby z pole klesla až na dvacet procent. V dalším průběhu se soupeř přeci jen zlepšoval a druhý poločas odehrál vcelku vyrovnaně. Pravdou je, že naši hráči se možná už trochu viděli s pohárem nad hlavou.
V prvním poločase jsme se prezentovali vynikající obranou, která nutila Prostějov k chybám. Výborně jsme bránili jak hráče s míčem tak bez míče a pro soupeře nebylo snadné nejen střílet, ale dokonce dostat míč na hráče s lepší střeleckou pozicí. Unavenějšímu soupeři činily největší problémy naše rychlé přechody do útoku. V nezformované obraně jsme našli mnoho míst k pokojné střelbě. Za pozornost stojí, že jediným!! úspěšným střelcem Prostějova z pole v prvním poločase byl Miller (8/5 za dva body) a jednu trojku přidal Hanavan. Ostatní hráči a to včetně Beechuma nedostali ani jeden střelecký pokus skrz naši obroučku (nepočítaje trestné hody). Mezi našimi hráči se do listiny střelců z pole zapsalo sedm střelců. Poměrně vyrovnaný souboj pod košem na doskoku, kontrastoval s počtem ztracených míčů (21:12 pro nás). Vysoký byl také poměr valorizačních bodů (106:46).
Opět je velice těžké jmenovat osobnost zápasu. Všichni v našem týmu podali zodpovědný a soustředěný výkon. Nejlépe hodnocený hráč valorizačními body byl Justin Gray, pro kterého to byl první vyhraný pohár v kariéře. Svou rychlostí si na sebe vykoledoval 7 faulů. Nejlepším hráčem byl zvolen Goran Jagodnik, který proměnil všechny své tříbodové střelecké pokusy. Výborný byl také výkon Roberta Tomaszka, který nastoupil ve druhé čtvrtině a byl tím hráčem, který výrazně pomohl při rozhodujícím trháku.
Úvod zápasu vycházel lépe Prostějovu. Ve čtvrté minutě dokonce vedl 8:2, když náš jediný koš zaznamenal Lee. Naše střelecké pokusy byly nadějné, ale vyklouzávaly z obroučky. Vyrovnat se nám podařilo až na začátku 7.minuty. Autorem všech tří košů byl Petr Benda. Do vedení jsme se dostali poprvé po trojce Graye. Dvouminutovou přetahovanou o vedení ukončil z nerozhodného stavu Gray pár vteřin před koncem čtvrtiny. Do druhé čtvrtiny nastoupili za nás Lee, Gray, Schilb, Jagodnik a Benda,  kterého po dvaceti vteřinách kvůli třetímu faulu střídal  Tomaszek. Naši zmáčkli Prostějov v obraně a rychlý přechod do protiútoku začal přinášet svoje ovoce. Z křehkého dvoubodového vedení se náš náskok vyšvihl na dvacet bodů. Na ukazateli začínala osmnáctá minuta, když Prostějov pohnul skóre ze 16 na 17. Pak sice dal Prostějov pár košů, ale dvojice podkošových hráčů Jagodnik a Chán navýšila naše vedení až na 19:43. Korekci průběžného skóre provedl Miller třemi body. Ve druhé čtvrtině jsme zaznamenali úspěšnost střelby z pole téměř 70%, kdežto soupeř měl pouze necelých 15%!
Celý druhý poločas byl především o udržení bodového rozdílu. Ten se stále pohyboval kolem dvaceti bodů. Jen za poslední dvě a půl minuty třetí čtvrtiny odstup vystoupal až na 28 bodů. Celou parádu začal trojkou Jagodnik a pak už unavený rozehrávač Skibniewski, kterého nemohl střídat zraněný Vrubl, třikrát v řadě ztratil míč a my jsme všechny protiútok dotáhli do bodového konce. V poslední čtvrtině jsme ještě čtyřmi body navýšili vedení na 32 bodů a bylo nad slunce jasné, že nás už nic nemůže zastavit. Prostějov korigoval na pětadvacetibodový rozdíl, ale to nám už nijak nemohlo zkazit radost z obhajoby Českého poháru.
Body: Miller Jason Scott 19, Hanavan Ian Joel 15, Falls Colin James 8, Beechum III Hurl Luther 7, Skibniewski Robert Józef 6, Villepigue Dustin 4, Novák Pavel 2, Dokoupil Petr 0, Krakovič Jakub 0, Mikulec Jakub 0, Staněk Pavel 0 - Gray Justin 14, Jagodnik Goran 13, Lee Arthur 12, Schilb Blake 10, Venta Matej 9, Chán Aleš 8, Benda Petr 6, Tomaszek Robert 6, Křemen Michal 4, Sokolovský Ladislav 2, Slezák Pavel 2, Nečas Radek 0; střelba 3b.: 17/4:12/4; střelba 2b.: 41/16:52/28; TH: 23/17:24/18; doskoky: 33:35; chyby: 26:24; 5 chyb: 34. Dokoupil Petr, 35. Miller Jason Scott, 39. Villepigue Dustin; čtvrtiny: 16:18, 8:25, 16:23, 23:20; rozhodčí: Zachara Ivan, Paulík Robert, Vondráček Marek; komisař: Hlaváček Pavel; 550 diváků; nejlepší hráč: Jagodnik Goran