A tým | Eurocup - 09.12.2008 18:00

79
Iurbentia Bilbao Basket Iurbentia Bilbao Basket Hosté
92

I když jsme s velkým favoritem naší skupiny prohráli, po většinu utkání jsme souboj nevzdávali. Několikrát jsme prohrávali výraznějším rozdílem, ale vždy jsme ho dokázali téměř anulovat. Nedokázali jsme si poradit až od 29.minuty. Na konci třetí čtvrtiny jsme obdrželi 7 bodů v řadě a ve čtvrté čtvrtině se rozdíl zvětšil až ke dvaceti bodům. Byť se nám v poslední desetiminutovce nedařila střelba, dokázali jsme v samotném závěru korigovat na přijatelnějších třináct.
V konečném výsledku se odráželo několik aspektů. Pokud jsme byli odpočinutí, drželi jsme se soupeřem krok. Teprve na konci zápasu se začala výrazněji projevovat rozdílnost obou týmů. Trenér Vidorreta zapojil do hry všech dvanáct hráčů, které s sebou přivezl. Střídal už v první čtvrtině, kdy jeho tým šlapal jako švýcarské hodinky. Nestalo se, že by po vystřídání poklesla nebezpečnost jeho týmu.
Druhým aspektem zápasu byla obrovská zkušenost týmu hrajícího nejkvalitnější soutěž v Evropě. Podle mnohých odborníků je španělská ACB kvalitnější soutěž než Eurocup. Sám trenér Vidorreta tuto skutečnost na pozápasové tiskové konferenci přiznal: „Díky naší lize jsme dokonale připraveni na pohárové zápasy Eurocupu.“ Bylo vidět, že tým nijak nezpanikařil, když několikrát ztratil míč a dovolil našemu týmu srazit náskok až na nulu. Jejich „drzost“ byla patrná od začátku zápasu, když dokázali naprosto sebejistě střílet z perimetru, jakmile byli jen na chviličku volní. Taktická vyspělost byla cítit i v poslední čtvrtině, kdy si vybudovali solidní náskok a pak nechávali při svém útoku plynout cenné vteřiny a zakončovali až na konci časového limitu 24 vteřin. My jsme bohužel nemohli zkracovat dobu jejich útoku taktickými fauly, protože jsme měli na svém kontě už čtyři osobní chyby a všechny prohřešky by se trestaly z čáry trestného hodu.
Třetí komplikaci přinesl čtvrtý faul Gorana Jagodnika, který musel ve třetí čtvrtině kvůli hrozbě vyfaulování sednout na střídačku. V té době se tlak v útoku malinko zmenšil. Když se pak Goran na hřiště vrátil, nenašel už stejnou střeleckou pohodu a neprosadil se tak, jako v prvním poločase.
Pro vývoj zápasu a konečné skóre byla podstatná i celoplošná obrana Bilbaa, kterou praktikovali po většinu zápasu. S takovou se oko českého diváka naživo ještě nepotkalo. Tlak na rozehrávače byl tak velký, že cenné vteřiny pro vybudování střelecké pozice pohltila snaha vymanit se ze sevření protihráčů. I když tato nátlaková hra nepřinesla přímý efekt v počtu ztracených míčů (Bilbao ztratilo míč patnáctkrát a my jen osmkrát), ale značně komplikovalo nalezení vhodné střelecké pozice.
Našim hráčům také chyběl klasický podkošový hráč, který by byl přímou konkurencí Frederica Weise. Jeho 218 centimetrů nebylo sice schopno nějakého hodně rychlého pohybu a do útočných akcí se přímo nezapojoval, ale jeho pozice v obraně byla dominantní. Byl tou poslední instancí pod košem, kterou nebylo tak jednoduché přelstít, protože v prostoru bezprostřední blízkosti koše prostě nebylo místo. Kdo byl pánem podkošového prostoru ukazuje mimo jiné i 10 doskoků, z toho 7 obranných. Za dvacet minut, které strávil na palubovce, je to vynikající číslo. Ke třem útočným doskokům je možné přidat ještě 2 bloky. Stačí jen trocha matematiky. Za dvacet minut může jedno družstvo při vyrovnaném zápase stihnout cca 30 útoků, při úspěšnosti střelby 50%, je k doskočení 15 míčů. Jestliže jich Weis získat polovinu, klobouk dolů. A to je jeden z důvodů, proč má Bilbao ve svém středu takového hráče, i když jeho náklady spolknou stejně peněz jako rozpočet nadprůměrného českého klubu.

Podívejme se teď na průběh zápasu podrobněji.
Začali jsme tím nejhorším co může být – koš s faulem soupeře. Po úspěšné exekuci trestného hodu to bylo nakonec 0:3. Ztráta míče na útočné polovině znamenala koš Seibutise a pětibodovou ztrátu. Úvod to byl nepříjemný, ale za chvíli jsme kohoutek studené vody zavřeli. Nejprve Schilb dal košem s faulem a po té Lee vyrovnal. Ovšem dvě rychlé střely Seibutise za dva body a Blumse z perimetru, doplnil zpod koše Banic a prohrávali jsme o 7 bodů. Jagodnik trojkou a dvěma šestkami snížil, ale hosté se prezentovali dalšími dvěma trojkami (10:18). Dvě perfektní akce dvojice Schilb – Jagodnik znamenaly dva koše, ovšem hosté kontrovali po průniku Blumse až do naší kuchyně a dva body přidal Lewis z rychlého přenesení hry (14:22). Naše dva trojky, jejichž autory byli Jagodnik a Gray, znamenaly přiblížení na rozdíl jednoho koše (20:22). Poslední dvě minuty nás však nezastihly v dobré pohodě a do konce první čtvrtiny jsme inkasovali ještě 9 bodů proti dvěma po Bendově dunku.
Do druhé čtvrtiny nastoupil Ladislav Sokolovský a začal být aktivní ve hře směrem ke koši. Hned první akcí zařídil snížení, ale hosté po Salgadově trojce zvýšili ve 14.minutě vedení na 10 bodů (26:36). Potom jsem využili dvě ztráty míče Bilbaa ve čtyři body. Savovič však odpověděl trojkou, ale zahanbit se nenechal ani Lee (33:39). Malá sestava s Schilbem a Jagodnikem pod košem na soupeře platila. Lee s jumpu čtyři a půl minuty před koncem prvního poločasu snížil na 35:39 a pak výbornou obranou před tělem útočícího pivota jsme získali míč a dal Lee další dva body (37:39). Zhruba dvě minuty se skóre neměnilo a po faulu na Blumse proměnil postižený obě šestky. Další naše akce byla ukázkově rychlá. Stačilo 5 vteřin abychom přenesli míč z obrany do střelecké pozice. Středem zasmečoval Křemen po Leeově přihrávce (39:41). Tři minuty před koncem jsme se mohli dostat do vedení, ale Goran trojku netrefil. Dvacet vteřin před koncem vykřesal naději Sokolovský, když trojkou vyrovnal (44:44). Goran Jagodnik si v posledním útoku připsal první faul a Blums obě šestky proměnil.
Po dvaceti vteřinách třetí čtvrtiny si udělal Jagodnik druhý faul, ale Weis neproměnil ani jeden trestný hod. Bilbao pěti body v řadě navýšilo na 44:51. Hosté vytáhli ještě více obranu, ovšem nám stačily dvě přihrávky na přenesení míče na útočnou stranu k Sokolovskému, kterého trojku potvrdil Jagodnik po získaném míči a rázem bylo vyrovnáno. Bohužel místo překlopení do aktivního rozdílu, jsme inkasovali sedm bodů. Pak dal Jagodnik další trojku a v 16.minutě snížil na 54:59. Nesportovní chybu Guardii jsme potrestali jen dvěma body z šestek, přesto se nám asi minutu před koncem povedlo snížit na rozdíl bodu. I když jsme ubránili soupeřům útok a útočili jsme na vedení, nepovedlo se vývoj skóre převrátit. Poslední minutu jsme prohráli 2:8 a to i díky třem útočným faulům.
Před poslední čtvrtinou základní části jsme byli sedm bodů v mínusu, ale nic nebylo ztraceno. Ovšem hned první střela na koš Lewise ve čtvrté čtvrtině znamenala zvýšení rozdílu na deset bodů. Pak došlo ke kuriózní situaci. V jednom útoku jsme celkem šestkrát vystřelili z perimetru a pětkrát jsme nepovedenou střelu doskočili, přesto to snížení náskoku nepřineslo. Naopak Blums proměnil hned svůj první pokus a náskok došel ke třináctce. V dalším útoku fauloval Lewise Sokolovský při střelbě a podle rozhodčích nesportovně. To přineslo další tři body Bilbaa a při útoku hostů byl faulován Blums (podle rozhodčích při střelbě) a jeho dva trestné hody přinesly vedení o 18 bodů (63:81). Ve 34.minutě snížil Gray snad z osmi metrů na 66:81. Ale dvě minuty před koncem zápasu se vedení hostů vyšplhalo na dvacet bodů (69:89). Poslední minutu a půl jsme vyhráli 10:3 a redukovali jsme výhru Bilbaa na 13 bodů.
Body: Jagodnik 21, Sokolovský 15, Gray a Schilb 12, Lee 10, Křemen a Benda 4, Chán 1 – Blums 25, Recker 14, Lewis 13, Seibutis a Salgado 9, Banic 8, Guardia 5, Savovic, Weis, Pasalic 3; střelba za 2 body: 33/14 : 27:16, střelba za 3 body: 31/13:20/13!; TH 16/12:26/21; doskoky 21:33; fauly: 21:18, ztráty 8:15, asistence 19:12; čtvrtiny: 22:31, 22:15, 19:24, 16:22