A tým | Mattoni NBL - 13.05.2009 18:00-2.semifinále

BK Prostějov BK ProstějovDomácí
69
81

Stejně tak jako v prvním utkání semifinálové série jsme dokázali svého soupeře přehrát. Utkání však nebylo tak jednoznačné jako sobotní duel a každý tým si vybral alespoň jednu hluchou čtvrtinu. Domácím se nedařilo ve druhé desetiminutovce, kterou prohráli 18:26 a navázali svým výkonem na první čtvrtinu (17:24). Po přestávce však domácí chytili druhý dech a především Miller hodně zlobil pod košem. Jedenáct minut druhého poločasu jsme prohráli o 14 bodů, takže se Prostějov přiblížil na rozdíl jediného bodu. Lee, Schilb a po něm Sokolovský pak vzali osud zápasu do svých rukou a deseti body v řadě navýšili vedení na 11 bodů. V závěru už domácí nenašli síly k obratu v zápase a naši zkušeně vedli dlouhé útoky. V posledních 90 vteřinách domácí definitivně zlomili nad utkáním hůl a v roli statistů čekali na závěrečný klakson.
Naši hráči byli lepší ve střelbě za tři i dva body, což se odrazilo pochopitelně i v celkové střelbě z pole, která byla u našeho soupeře lehce nad 40% a nás přesně 50%. Nebýt třetí čtvrtiny, byla by čísla pro nás lepší, v poločase jsme se ve střelbě z pole drželi na 56%. V poločase jsme na byli lepší i na doskoku a to o 6 získaných míčů. Do konce zápase se tato statistická veličina téměř vyrovnala. Totožný byl pro oba týmy počet ztracených míčů – 13 na obou stranách, což je solidní průměr. Za povšimnutí stojí, že počet ztracených míčů byl vyrovnaný už o poločase – 6:6. Naši hráči byli aktivnější v počtu získaných míčů, což vypovídá o větší agresivitě obrany. Především v prvním poločase nevěděli domácí, jak na naši defenzívu vyzrát. Pokryti byli především nebezpeční střelci z perimetru Beechum a Falls. O body domácího týmu se tak starali jiní. Nejvíce bodů posbíral Miller, který těžil jednak z útočného doskoku a také z toho, že mu někdy naši obránci až příliš vyklidili prostor pod košem. Miller byl jedním ze dvou hráčů, kteří získali double-double, když kromě 24 bodů (za dva body 15/10) přidal 12 doskoků. O 18 bodů se postaral rozehrávač Skibniewski, jenž měl velice solidní úspěšnost střelby z pole (9/6) i trestných hodů (4/4). Dokázal využít jak střelu z dálky, tak nájezd pod koš po cloně. Ve čtvrté čtvrtině jej však velice dobře pokryl jeho krajan Tomaszek, který ho musel několikrát bránit po přebrání ve cloně. Ke cti našeho hráče nutno dodat, že playmaker domácích se pak nedokázal prosadit ani směrem ke koši ani žádnou vynikající přihrávkou. Až třetím nejlepším střelcem Prostějova byl Beechum, ovšem na svých pět košů (3 dvojky a 2 trojky) spotřeboval 18 pokusů!
Mezi našimi hráči hrál prim Artur Lee, který dokázal solidně střílet (z pole 14/8), pětkrát přihrál míč do vyložené pozice a pouze jednou chyboval. Za svůj výkon si připsal 22 valorizačních bodů. O bod méně získal Ladislav Sokolovský, který nastoupil v základní sestavě a strávil po Arthurovi nejvíce minut na palubovce. Láďa sice neměl tak úspěšnou střelbu z pole (19/6), ale výborně doskakoval (12), dvakrát zblokoval míč a měl dva zisky. Dohromady nastřílel 16 bodů a to s tuctem doskoků znamenalo druhý double-double zápasu. Třetím dvouciferným střelcem byl Schilb se 13 body a solidní střelbou z pole (9/5). Dobrou práci odevzdal Michal Křemen, který nedával dýchat Beechumovi a ve druhém zápase po sobě zahrál dobře střídající Robert Tomaszek. Petr Benda měl stoprocentní střelbu (za 2 body 3/3, TH 2/2), ale jen 2 doskoky a proti agresivnímu Millerovi se lépe prosazoval Tomaszek.
Oba dva trenéři udělali v základní sestavě jednu korekturu. Trenér Katzurin nahradil Nečase Jagodnikem. Trenér domácích Bálint musel pozměnit základní sestavu kvůli zranění Hanavana. Na jeho místo se přesunul Prášil, kterého na křídle alternoval Falls. První koš zápasu zaznamenal Michal Křemen, který pronikl jako nůž máslem a zasáhl koš z bezprostřední blízkosti. Na druhé straně jsme oba útoky domácích zastavili faulem a Miller i Skibniewski všechny čtyři trestné hody proměnili. Prostějov se dostal do vedení, ale byla to jen labutí píseň. Benda ze své parkety ve střední vzdálenosti vyrovnal a Jagodnik košem s faulem dostal náš tým do tříbodového vedení. O další body se starali Miller a Lee. Miller se díky naší menší důsledností dvakrát ocitl buď volný nebo s menším obráncem blízko u koše a skóroval. Vedení jsme si však udržovali my. Poslední záchvěv bodově lepšího týmu si užili domácí na konci 3.minuty, ale pak nás Lee a Jagodnik opět dostali do mírného vedení. Poslední koš první čtvrtiny padl už v čase 7:42, jeho autorem byl stejný muž, který otevřel skóre zápasu Michal Křemen. Sólo přes celé hřiště po Bendově zisku proměnil ve dva body.
Druhá čtvrtina začala košem Prášila a pak přišel koš Blake Schilba, který si pohrál s obráncem a po kličkované smečí zakončil. Ještě hezčí akce, na jejímž konci stál Schilb, přišla v polovině 13.minuty. Michal Křemen nalil Blakovi nad koš milimetrovou přihrávku a náš křídelník alley oop umí proměnit. Vedli jsme o 12 bodů (33:21). Domácí ovšem snížili na rozdíl sedmi bodů a trenér Katzurin si vzal oddechový čas, ve kterém nabádal své hráče především k rychlejšímu pohybu míče na útočné polovině. Po time outu dal šest bodů v řadě Lee. Nejdříve to byla dvojka a pak trojka s faulem. Domácí stříleli z dálky, ale netrefovali se. Na začátku 17.minuty vybídl Tomaszek Schilba k pěkné akci, ale Skibniewski zatáhl za záchrannou brzdu. Výsledkem byla nesportovní chyba, kterou potrestal čtyřmi body Schilb a vedli jsme sedmnáctibodovým rozdílem (28:45). Domácí snížili na deset bodů, když dokázal hned po cloně za tři body střílet Beechum. Gray však odpověděl košem se stejnou bodovou hodnotou a stejný hráč upravil na poločasových 35:50.
Třetí čtvrtina nebyla námi sehrána dobře. „Možná si hráči mysleli, že zápas už skončil,“ řekl po utkání poměrně mírně do televize Muli Katzurin. Ze začátku jsme udělali dvě chyby, za které byli vinící hned střídáni. V domácí dresu se prosadil několikrát Miller z krátké vzdálenosti, často po útočném doskoku, přitom naši se špatně prosazovali v útoku. Justin dvakrát střílel na přední obroučku, vidět nebyl ani Schilb a náskok se ztenčil až na čtyři body. Na začátku poslední čtvrtiny se po koši Millera přiblížili domácí na rozdíl jediného bodu, ale další krok však nepodnikli, byť k tomu měli po útočném faulu Bendy příležitost. Vrubl trojku nedal, Lee na druhé straně ano. Schilb potom přidal dvojku a Sokolovský trojku. Za dvě minuty už to bylo zase veselejší, vedli jsme o 9 bodů a time out trenéra Bálinta nic nevyřešil. Neustále jsme si udržovali vedení kolem deseti bodů. Na konci se domácí, prohrávající o devět bodů, ani nesnažili faulovat. Jakoby ani nevěřili, že by mohli proti nám uspět. Především v poslední minutě a půl to bylo vidět zcela jasně.
Body: Miller Jason Scott 24, Skibniewski Robert Józef 18, Beechum III Hurl Luther 13, Prášil Jaroslav 6, Falls Colin James 6, Vrubl Štěpán 2, Dokoupil Petr 0, Novák Pavel 0, Villepigue Dustin 0 - Lee Arthur 19, Sokolovský Ladislav 16, Schilb Blake 13, Benda Petr 8, Jagodnik Goran 8, Tomaszek Robert 6, Křemen Michal 5, Gray Justin 5, Nečas Radek 1, Venta Matej 0; střelba 3b.: 20/4:22/7; střelba 2b.: 41/21:42/25; TH: 18/15:14/10; doskoky: 34:35; chyby: 16:18; čtvrtiny: 17:24, 18:26, 24:12, 10:19; rozhodčí: Dolinek Ivo, Paulík Robert, Vrážel Petr; komisař: Cígler Vilém; 1124 diváků; nejlepší hráč: Lee Arthur