A tým | Mattoni NBL - 16.05.2009 17:00-3.semifinále

106
BK Prostějov BK Prostějov Hosté
73

Nejvyšší porážkou v sérii o 33 bodů skončili Orli svou letošní pouť Mattoni NBL, obsadili sice čtvrté místo, ale podle nových pravidel získali v Nymburce svou třetí bronzovou medaili. Před sezonou by bylo čtvrté místo zklamáním, po letošních výsledcích bylo zasloužené.
V posledním zápase semifinále jsme vyhráli ve většině statistických údajů. Předně jsme lépe stříleli a to nejen za dva, ale i za tři body. Naše úspěšnost střelby z pole byla téměř 63%, zatímco náš soupeř měl jen 41%. Nejvýraznější byl rozdíl ve střelbě za tři body. Opět se do střelecké listiny zapsali všichni hráči. Paradoxně dali více bodů hráči, kteří nenastoupili v základní sestavě. To bylo způsobeno hlavně jedenatřiceti body Blake Schilba, který si vytvořil svůj osobní rekord a vyrovnal rekord sezony Arthura Lee z 31.ledna ze zápasu proti Novému Jičínu. Svého soupeře jsme rovněž přeskákali pod oběma koši, hráli jsme více týmově se 26 asistencemi a měli jsme v zápase 7 bloků. Obrovský rozdíl byl také v počtu valorizačních bodů. My jsme nasbírali 140, Prostějov nedokázal ani polovinu. Sto čtyřicet valorizačních bodů jsme v letošní sezoně získali celkem třikrát. Nejvyšší hodnota (160) je z října z utkání proti Poděbradům, což byl zápas ve kterém jsme nastříleli 118 bodů. Jediný údaj, ve kterém byli hosté lepší byl počet spáchaných osobních chyb.
V dnešním zápase odehráli všichni hráči dvouciferný počet minut a byla na nich vidět radost ze hry. Vynikající zápas sehrál Blake Schilb, který už za první poločas nastřílel 23 bodů. Kdyby ho trenér Katzurin v poslední čtvrtině pustil na palubovku, mohl být ohrožen rekord letošního ročníku Mattoni NBL Jakuba Blažka a Hurla Beechuma (38 bodů). Blake měl střelbu za dva body 15/10, za tři body 3/2 a TH 6/5. K tomu měl 5 asistencí a 3 doskoky. Druhým nejlepším střelcem byl Michal Křemen, který se jednak při střelbě dnes nemýlil a také ukázal dva perfektní smeče. Dvacet jedna valorizačních bodů, rekord letošní sezony, získal Aleš Chán. Za 13 minut, které strávil na palubovce dal 9 bodů, měl 7 doskoků, 4 bloky a 2 asistence. Také další hráč, který v nedávné době podepsal smlouvu na další sezony, Pavel Slezák dokázal dobře střílet a odvádět velmi dobrou práci v obraně. Na straně Prostějova byl sice nejlepším střelcem Beechum, ale při úspěšnosti střelby z pole 35% to žádná sláva není. Pravdou je, že dal všechny 4 trojky týmu, ale spotřeboval na ně 11 pokusů. V některých okamžicích bral zodpovědnost až příliš na sebe a vybíral hodně těžké střely. Do jeho klasických zaběhnutí za clonu se dostával málo. Lepší procento úspěšnosti měl druhý a poslední dvouciferný střelec Colin Falls.
V první čtvrtině se soupeř držel až do 8.minuty a byl po většinu času v mírném vedení. Neopakoval se tedy vstup do zápasu z prvního vzájemného měření sil před týdnem. Nejlepší vstup „jako zamlada“ měl z našich hráčů Radek Nečas. Z osmi bodů dal šest. Jediný, který mu do čisté série vstoupil byl Petr Benda. Z prvních devíti bodů Prostějova měl pět na svědomí Beechum. V polovině páté minuty se za tři body trefil Lee a poprvé jsme se dostali do vedení. Hosté vyrovnali a stejně dokázali odpovědět i na druhou trojku Arthura. Pak se ještě Orli na pár desítek vteřin dostali do vedení, vždy to bylo jen o koš. Na konci sedmé minuty dal Slezák trojku a od té doby už hosté ve vedení nebyli ani jednou. O dalších osm bodů našeho družstva se postaral Blake z trestných hodů, trojky nebo dvoubodového koše. Hned na úvod druhé desetiminutovky jsme se dostali do dvouciferného vedení, když na konci ukázkově přesných přihrávek stál Benda. Hosté pak sice dvakrát dvěma koši stlačili rozdíl ve skóre pod deset bodů. Ve druhé polovině druhé čtvrtiny se naši hráči postupně dostali až na osmnáctibodový rozdíl, když dovolili hostům skórovat pouze jednou z pole. Na trojku, která právě znamenala zmiňovaný rozdíl reagoval Honza Smetana: „Chcete-li dát koš, přihrajte Blake Schilbovi!“ Závěrečný koš první poloviny dalo další z příjemných překvapení zápasu Pavel Slezák. Už v první polovině jsme měli lepší procento střelby, dokázali jsme dál lehké koše z přechodové fáze útoku, dařilo se nám na doskoku a v neposlední řadě jsme měli ve svém středu Blake Schilba, který svými 23 body dal dvě třetiny všech bodů, které nastřílel Prostějov. Před začátkem druhého poločasu řekl sportovní ředitel Orlů Pekárek: „Od 7.minuty jsme přestali bránit, dostávali jsme lehké koše, nevraceli jsme se rychle do obrany.“
Třetí čtvrtinu jsme na rozdíl od minulého zápasu sehráli pozorně a nedopustili jsme, aby se Prostějov přiblížil. Náskok se v prvních pěti minutách pohyboval mezi 15 a 19 body. Ve 24. a 25.minutě však hosté vyrobili pět ztrát a naši hráči se poprvé dostali na rozdíl více než dvaceti bodů. Trenér Bálint naordinoval zónu, ale jeho svěřenci jí nehráli tak dobře, aby nám tím zkazili náladu. Po zadní lajně unikl Tomaszek a skóroval, potom skóroval ze střední vzdálenosti Schilb a za chvíli, po zbrklé střele Beechuma, opět zpod koše Robert. Po koši s faulem Křemena jsme vedli o 23 bodů a kouč hostů odpískal zónu jako neúčinnou zbraň. Pěknou akci připravili Gray a Jagodnik. Prvně jmenovaný po zisku míče Schilbem nahrál při útoku 2-1 do tandemu Jagodnikovi, který už měl cestu do koše velice jednoduchou. Na začátku poslední čtvrtiny se Prostějov přiblížil na 21 bodů, skóroval Krakovič a po hrubce Graye i Vrubl. Pak na sebe upozornil Aleš Chán. Nejprve zužitkoval útočný doskok a potom třikrát v řadě zblokoval míč při střelbě Orlů. Ještě ve 34.minutě jsme měli k dobru „jen“ 22 bodů a pak z rychlého protiútoku zasmečoval poprvé Křemen, další rychlý protiútok proměnil košem s faulem Aleš Chán a třetí rychlý přechod na útočnou polovinu zakončil smečí Michal Křemen po výborné přihrávce Aleše Chána přes celé hřiště (92:63). Tento 90ti vteřinový úsek zakončil Chán dalším blokem. Nejdelší čekání mezi dvěma našimi koši, bylo čekání na stovku. Nakonec to vzal na sebe kapitán Láďa Sokolovský. Stodruhý bod dal, jak říkal Honza Smetana, Aleš Bagr Chán, který si dokázal udělat střeleckou pozici přetlačovanou pod košem Orlů.
Body: Schilb Blake 31, Křemen Michal 16, Lee Arthur 13, Chán Aleš 9, Nečas Radek 8, Sokolovský Ladislav 7, Slezák Pavel 7, Tomaszek Robert 6, Benda Petr 4, Jagodnik Goran 2, Venta Matej 2, Gray Justin 1 - Beechum III Hurl Luther 20, Falls Colin James 13, Prášil Jaroslav 9, Miller Jason Scott 7, Vrubl Štěpán 6, Skibniewski Robert Józef 6, Villepigue Dustin 6, Krakovič Jakub 4, Dokoupil Petr 2; střelba 3b.: 14/8:18/4; střelba 2b.: 56/36:45/22; TH: 12/10:20/17; doskoky: 35:24; chyby: 18:15; čtvrtiny: 29:21, 26?17, 26:20, 25:15;  rozhodčí: Lukeš Václav, Macela Miroslav, Lukeš Libor; komisař: Ringsmuth Zdeněk; 800 diváků; nejlepší hráč: Schilb Blake