A tým | Mattoni NBL - 22.05.2009 19:00-1.finále

67
Mlékárna Miltra Nový Jičín Mlékárna Miltra Nový Jičín Hosté
64

Z jednoznačného zápasu po první čtvrtině se na konci schylovalo k překvapivému konci. Hosté se nenechali rozhodit jednoznačným průběhem první čtvrtiny a ve druhé čtvrtině se nebezpečně rozehráli a v poslední desetiminutovce zle dotírali na naše vedení, které jsme zuby nehty udrželi.
V zápase hrály prim obrany a chyby v rozehrávce. První údaj statistiky evidují v počtu nastřílených bodů. Těch padlo dohromady 131 a to je jen o šest bodů více než nejhubenější výsledek zápasu ze všech našich finálových sérií. Zápasem, ve kterém nastřílely oba týmu jen 125 bodů, bylo předposlední utkání minulé sezony (67:58). Chyby eviduje počet ztracených míčů a těch jsme měli na kontě 19. Na finále je to poměrně veliké číslo. Ve střelbě za dva body na tom byly oba týmy podobně, nedosáhli ani 50%. Střelba z tříbodového prostoru byla u týmu z Nového Jičína žalostná v prvním poločase (14/1). Ve druhém to bylo o mnoho lepší (9/5). Tentokrát jsme neuspěli ani na doskoku, i když tento rozdíl byl jen minimální. Překvapivý byl počet valorizačních bodů. My jsme měli 55 a Nový Jičín 70.
Dnes jen těžko vyzdvihnout některého z našich hráčů. Při takto vyrovnaném zápase a dramatické koncovce je velice důležité, jak hraje celý tým. Chyba jednotlivce, pokud jí nezachrání spoluhráči, může mít fatální důsledek. Přesto zkusme charakterizovat některé nadprůměrné výkony našich hráčů. Petr Benda dokázal precizně bránit jednoho z nejnebezpečnějších hráčů Nového Jičína Kennetha Wolkera. Hráč s průměrem 14,8 bodů na zápas dal nakonec za celý zápas jen 2 body z pěti pokusů. Také Michal Křemen pokračoval ve výborných výkonech semifinále. Prapor nad hlavou udržel v poslední čtvrtině Blake Schilb, který vzal osud utkání do svých rukou. Několika odvážnými průniky dokázal skórovat, když to bylo nejvíce potřeba i z dost krkolomných pozic. I když Arthur pětkrát ztratil míč, neztratil v rozhodujících okamžicích hlavu a dokázal tým podržet. Radku Nečasovi se nedařilo střelecky, ale jeho boj pod oběma koši znepříjemňoval život každému ze soupeřových hráčů. Na straně hostů byl trumfem Štěpán Reinberger. Na svém kontě má dlouhodobě 8,5 bodů na zápas, v tomto měření sil nastřílel čtrnáct. Jako my jsme měli v poslední čtvrtině klíčového střelce Schilba, měl Geofin stejnou persónu v osobě Roberta Šaroviče. Po třiceti minutách neměl na svém kontě ani bod a zápas končil jako druhý nejlepší střelec Nového Jičína. Především v obraně byl nepříjemný Juraj Gavlák.
Úvodní rozskok jsme vyhráli, vedli jsme první útok, ale Michal Křemen neproměnil ani pokus po útočném doskoku. První se do střelecké listiny zapsal Ubilla a Nový Jičín vedl. Dalších pět minut byl na scéně jen jeden tým. Lee, Benda, Sokolovský a Křemen přidávali jednotlivé kamínky na naší mozaiku bodů. Po prvním Schilbově koši na konci šesté minuty jsme vedli 17:2. Kromě prvního střeleckého pokusu, který byl neúspěšný, všechny ostatní končily s bodovým efektem. Rychlé útoky střídal rychlý návrat do obrany, takže soupeř neustál útočil „do plných“ a chvílemi se zdálo, že snad hrajeme přesilovku. Hráč, který se chtěl pokusit dát koš, se musel neustále prodírat lesem rukou, a tak nebylo divu, že Geofin čtyřikrát ztratil míč. Bylo vidět, že zpod koše nebudou mít útoky šanci na úspěch a z perimetru se hostům vůbec nedařilo. Druhý zápis do listiny střelců v týmu soupeře měl Pandula, přidal se z trestných hodů Pelikán a Pospíšil, ale ani my jsme neusnuli na vavřínech a první čtvrtina skončila výrazným náskokem osmnácti bodů. Na začátku druhé desetiminutovky přidal Schilb další koš a vedli jsme rozdílem dvaceti bodů. Neuplynuly ani tři minuty a náš náskok se scvrkl na 12 bodů. Reinberger dal trojku a pak hosté snižovali z čáry trestných hodů. Trojitý útok (dva útočné doskoky) konečně zakončil Benda, ale soupeř byl opět úspěšný krátkou šestibodovou šňůrou. Po prvním koši Muirheada srazil Geofin naše vedení pod deset bodů (30:22). Příčinou mohlo být několik střídání v našem týmu, přičemž hráči z lavičky nehráli tak nátlakovou hru jako jejich předchůdci. Od neustále sestupné tendence rozdílu ve skóre nás na chvíli zachránila Křemenova trojka a také poslední koš prvního poločasu, který jsme docílili dvě vteřiny před klaksonem.
Třetí čtvrtina přinesla kromě mírnějšího posuzování nedovolené hry rozhodčími i bodově vyrovnanou partii. Novojičínští, jmenovitě Reinberger, se prosadili i z perimetru, ale protože i na naší straně se tříbodovými koši prezentovali Křemen a Sokolovský, na rozdíl ve skóre to vliv nemělo. Škoda, že jsme nedokázali více potrestat technickou chybu lavičky. Lee sice dal dvě šestky, ale následný útok skončil nezdarem. Do poslední čtvrtiny poslal Muli Katzurin skoro stejnou základní sestavu jako na začátku. Jen místo Sokola nastoupil Jagodnik. Byli to ale hosté, kteří se chopili iniciativy a za tři minuty snížili na rozdíl čtyř bodů. Zásluhu na tom měl především Šarovič, který do té doby měl na svém kontě nulu a také Pandula s pěti body. Především dvě trojky Gavláka a Panduly donutily trenéra Katzurina k oddechovému času. Po něm ještě Šarovič dvěma body snížil na 58:56 a trn z paty nám vytáhl Blake Schilb, který ve 32.minutě vystřídal Jagodnika. Blake ukázal, že umí hrát zády ke koši a dvakrát po sobě podobným způsobem skóroval. Vždy tak odvrátil příležitost Nového Jičína na vyrovnání. Stále se však soupeř držel na dostřel jediného koše. Rybník soupeři vypálil Gray trojkou a zvýšil naše vedení na 65:60. Pospíšil a Šarovič opět dotáhli na dva, ale dva body zpod koše Schilba opět neumožnily hostům vyrovnat. Minutu a půl před koncem upravil Reinberger z trestného hodu na 67:64 a za 90 vteřin se už nic bodově nestalo. O vzrušení však nouze nebyla. Při průniku ke koši narazil při doskoku Šarovič na rameno Ládi Sokolovského a musel s podezřením na lehký otřes mozku z utkání odstoupit. Muli si vzal 33 vteřin před koncem oddechový čas a naplánoval poslední akci. Justin Gray však poslední náš útok nedotáhl do bodového konce, ale využil celých 24 vteřin pro útok. Hostům zbývalo jen 9 vteřin, ale naši je svou obranou nepustili blíž ke koši, a tak vyrovnávací pokus Muirheada z perimetru byl hodně nepřesný. Teprve po závěrečném klaksonu si mohli všichni definitivně oddechnout. Konečně, jak říkal i vedoucí týmu Nového Jičína pan Dvořák, historie se nebude ptát o kolik jsme vyhráli, ale jestli jsme vyhráli.

Body: Křemen Michal 15, Schilb Blake 12, Lee Arthur 12, Sokolovský Ladislav 11, Benda Petr 11, Gray Justin 3, Jagodnik Goran 2, Venta Matej 1, Nečas Radek 0, Tomaszek Robert 0 - Reinberger Štěpán 14, Šarović Robert 11, Pandula Dušan 9, Pospíšil Zbyněk 8, Ubilla Emmanuel 8, Muirhead Corey De Costa 6, Gavlák Juraj 5, Walker Kenneth 2, Pelikán Rostislav 1, Hájek David 0; střelba 3b.: 10/4:23/6; střelba 2b.: 49/21:33/14; TH: 19/13:24/18; doskoky: 30:32; chyby: 21:17; TCH: 25. lavička hostů; čtvrtiny: 26:8, 10:17, 18:16, 13:23; rozhodčí: Dolinek Ivo, Lukeš Václav, Galajda Václav; komisař: Hlaváček Pavel; 1200 diváků