A tým | Mattoni NBL - 22.05.2009 19:00-1.finále

Mlékárna Miltra Nový Jičín Mlékárna Miltra Nový Jičín Hosté
64

Názory po utkání

Zbyněk Cholevatrenér Nového Jičína
Zbyněk Choleva

Gratuluji Nymburku k prvním vítězství, Myslím, že to tak jednoduché neměl. Především po první čtvrtině, kdy to vypadalo hodně jednoznačně. Připadali jsme si trochu jak kdysi Děčín, který to přirovnal ke ždímačce. My jsme jenom nechtěli, aby to pokračovalo celý zápas. Nejsem si jistý, jestli soupeř polevil nebo my jsme začali hrát tak dobře. Pravdou je, že jsme přitvrdili v obraně. V dalším průběhu jsme dali i pár jednoduchých košů. Postupem času jsme zjišťovali, že i Nymburk může dělat chyby a zápas jsme skoro otočili. V příštím utkání bych byl rád, abychom hráli stejně jako ve druhé a čtvrté čtvrtině.

Muli Katzurintrenér Nymburka
Muli Katzurin

Myslím si, že první zápas je vždy nejtěžší, protože tým není ještě přivyklý soupeři. Začali jsme excelentně v útoky i obraně. Nový Jičín vystřídal, přišli Gavlák, Pospíšil a Reinberber svým výkonem otočili průběh zápasu. Našim největším problémem byly ztráty míče. Ztratili jsem 19 míčů a to není pro nás typické. Ve druhém poločase jsme měli mnoho možností převzít nad zápasem kontrolu, ale nabídnuté šance jsme nedokázali využít. Nový Jičín si zaslouží můj respekt, že zůstali v zápase a do poslední minuty se snažili zápas otočit. Protože jsme vedli od první do poslední minuty, myslím si, že jsme si vítězství zasloužili my a hned musím dodat, že série se hraje na čtyři vítězná utkání a že toto je pouze první zápas celé série.
Jak se vám líbil výkon Blake Schilba?
Hrál velmi dobře a hlavně střelil důležité body, které nám mentálně pomohli. V tu chvíli to bylo dost důležité, hosté byli na dostřel a my jsme potřebovali dát nějaké body. Doufám, že se mu bude zítra dařit minimálně tak, jako dnes v poslední čtvrtině.
Zdá se, že Blake patří mezi nejdůležitější hráče...
Nezapomínejme na to, že všichni naši hráči jsou velmi důležití. Blake je určitě díky svým hráčským kvalitám na vysokých příčkách co se týče důležitosti...
Měl jste v posledních minutách strach o výhru?
To není otázka strachu. Situace se může vyvíjet tak, že ztratíte velký náskok a skóre začíná být hodně těsné. Já svým hráčům věřím. Jsou to ti nejlepší a umí si poradit ve stresových situacích, takže se na ně dá spolehnout. A proto strach v takových chvílích není na místě.

Michal Křemenhráč Nymburka
Michal Křemen

Nový Jičín se zpočátku moc netrefoval. Buď minuli nebo se jim vykroutil míč z obroučky. My jsme hráli dobře,dávali jsme lehké koše. Šedesát čtyři bodů není moc, my jsme se spíše trápili v útoku. Od druhé čtvrtiny jsme hráli do plné obrany a více jsme se trápili.
Neukolébal tak výrazný náskok?
Já si myslím, že my jsme nijak výrazně nepolevili.
Jaké byly pokyny v šatně pro druhý poločas?
Hrát pořád stejně jako na začátku zápasu.
Překvapilo vás, že se Nový Jičín ještě zvednul, byť prohrával o dvacet?
Je to finále a v něm se nic nevzdává! Ve druhé polovině už se trefovali dost přesně.
Co jste měli udělat ve druhé polovině lépe?
Nedali jsme hodně dvojtaktů a to nás stálo možná 14 bodů. Vůbec v útoku jsme mohli hrát lépe.
Nebál ses, že by mohl Jičín vyhrát?
Určité obavy jsem měl, ale věřil, že vyhrajeme my.
Jaký bude druhý zápas zítra?
Určitě bude těžký, síly se vyčerpaly stejně na obou stranách. Takže může to být stejně vyrovnaný zápas i jednoznačný pro jeden z týmů.

Ladislav Sokolovskýhráč Nymburka
Ladislav Sokolovský

Co se stalo s týmem po strhujícím začátku?
Začátek se dost povedl, pak tím možná opadla naše pozornost v obraně, kdy jsme občas dostali lehké koše. Podvědomě jsme polevili.  Nebylo to vidět v nasazení, ale mysleli jsme si, že výsledek přijde sám. Nepříjemné bylo, když jsme ve druhé polovině ztratili  po třech rychlých protiútocích desetibodový náskok na dva. Soupeř byl na koni, stáhli dvacet bodů a působí blahodárně na psychiku. Bylo moc důležité, že jsme v posledních čtyřech minutách udrželi vedení a nepustili Nový Jičín ani do vyrovnání.
Proč jste nechali Geofin snížit až na dostřel?
Kdybychom dali pět šest nájezdů navíc, které jsme měli proměnit, bylo to jiné. Takhle se to drželo na patnácti bodech pořád. To se nám snad dvakrát za sebou nestane.
Máte obavy z takových koncovek jako dnes?
Máme v Nymburce zkušené hráče a ten konec jsme zvládli slušně. A to je bonus pro nás. Družstvo Geofinu může jen mrzet, že nás nenachytali a nedotáhli výsledek do vítězného konce. My se teď musíme podívat na naše chyby, najít řešení a připravit se na druhý zápas. Jede to v rychlém sledu.

Kenneth Walkerhráč Nového Jičína
Kenneth Walker

Můžete okomentovat začátek zápasu?
Zklamalo mě kolik střel jsme minuli. Nymburk rychlým přechodem do útoku zrychloval tempo zápasu a fungovalo mu to. Je to ale pořád jen první zápas. Máme čas přemýšlet o tom, co jsme udělali špatně a zlepšit to pro druhý zápas.
Jak zvládal při své první sezoně začátek Ubilla?
V něm to nebylo, my ostatní jsme prostě nedávali střely. To je pak těžké, když soupeř svoje střely dává a my ne. Najednou byl rozdíl skoro o dvacet bodů. My jsme pak zagresivnili hru a ve druhé čtvrtině se vrátili do hry.
Co se stalo v vámi osobně?
Musím si uvědomit, že Nymburk ví moc dobře, co umím v útoku i obraně, že umím doskakovat a že rád skóruju. Dnes jsem to prostě nebyl já, jen jsem se snažil něco doskočit a pomoct co nejvíc jsem mohl.
Co vás vrátilo do hry?
Určitě větší agresivita. Od začátku druhé půlky jsme na to vlítli a nutili Nymburk do ztrát. Začali jsme proměňovat střely a změnil se průběh zápasu. Nakonec jsme prohráli jen o tři.

Juraj Gavlákhráč Nového Jičína
Juraj Gavlák

Byla první čtvrtina rozhodující pro vývoj zápasu?
Ano, první čtvrtinu jsme odehráli velmi špatně. Bohužel jsme neproměňovali volné trojkové pokusy, kterých jsme měli v prvním poločase velké množství. Poměr 14:1 je opravdu velký. Pokud proti Nymburku nevyužijete volnou pozici, ke skórování, je pak velice těžké dát koš, protože pod košem je to hodně zahuštěné. Důležité bylo, že jsme se ve druhé čtvrtině vrátili do zápasu a dokázali jsme zápas ještě zdramatizovat. Koncovka byla o štěstí.
Po první čtvrtině to bylo o sedmnáct. Jak se proti tak silnému týmu hledají ještě síly?
My jsme si o poločasu říkali, že jsme se vrátili zpět do zápasu, protože po první čtvrtině to vypadalo na debakl. Nymburk je tým jako my a pokud budeme hrát naplno, můžeme zápas ještě zdramatizovat. To se i povedlo a já jsme za to rád. Škoda té koncovky, protože tak jak jsme prohráli, mohli jsme i vyhrát.
Ve 38.minutě to bylo o pouhé dva body. Co jste si říkali k závěru?
V koncovce nepadlo moc košů, spíše to byl souboj obran. Nymburk je zkušený tým a potvrdil to v těžkých zápasech Eurocupu. My jsme prohráli o 3, ale eurocupová družstva prohrávala o víc….. Ukázali jsme si cestu, kterou se ubírat v dalších zápasech.
Jaký by měl být ten druhý zápas?
Musíme zachytit úvod, protože dotahovat proti Nymburk je těžké a stojí to hodně sil.

Milan Dvořákvedoucí týmu Nového Jičína
Milan Dvořák

Začátek mám hodně utekl, možná i proto, že jsme přijeli v den zápasu a pomalu jsme se rozehrávali. Některé výroky nás rozehřály a poté jsme hráli lépe. Jinak zasloužené vítězství domácích.
Věřil jste po zpackané první čtvrtině, že zápas dospěje do vyrovnané koncovky?
Já jsem spíše nevěřil, že můžeme hrát ještě hůř.
Souvisí vaše snížení náskoku se zlepšenou hrou Roberta Šaroviče?
Upřímně jsme se divil, že kouč poslal Roberta do poslední čtvrtiny. Nakonec se to ukázalo jako dobrý tah.