A tým | Mattoni NBL - 23.05.2009 18:00-2.finále

109
Mlékárna Miltra Nový Jičín Mlékárna Miltra Nový Jičín Hosté
70

Dnes mohla opět solidně zaplněná hala vidět jiné utkání než v pátek. Úvod byl sice stejný, dostali jsme se do výrazného vedení, ale na rozdíl od pátku jsme v následujícím průběhu zápasu ani na minutu nepolevili v koncentraci. Ustáli jsme druhou čtvrtinu a zápas jsme definitivně ukončili po třiceti minutách, kdy jsme vedli už o 35 bodů. V závěru došlo i na exhibiční prvky jako smeče, přihrávky zadovkou nebo přihrávky za hlavu. Bavili se nejen diváci, ale také sami hráči.
V tomto zápase jsme se mohli opřít o kvalitní střelbu. Ve střelbě za dva i tři body jsme se dostali přes letošní dlouhodobý průměr o více než 10%. Největší rozdíl ve střelbě za dva body byl ve střelbě zpod koše. My jsme minuli 5 pokusů ze šestadvaceti, soupeř 15 z devětadvaceti. To kopíruje jednak naši dobrou obranu pod košem a také to, že jsme dokázali mnohokrát poslat míč na hráče do rychlého protiútoku a pak mezi košem a míčem nebyl už žádný hráč soupeře. I počet smečovaných košů svědčí o pohodě v týmech – my 7, Nový Jičín 2. Geofin jsme přehráli mírně i na doskoku, v počtu asistencí, lepší jsme byli i v počtu ztracených míčů. Vyrovnané bylo i procento trestných hodů, ale základ pro výpočet počtu procent byl hodně rozdílný. My jsme stáli na čáře trestných hodů sedmkrát, Nový Jičín pětadvacetkrát. Trestné hody jsou odrazem počtu osobních chyb a v tom jsme „dominovali“ na celé čáře. Zatímco hosté si pomohli nedovoleným způsobem desetkrát, my jsme měli na svém kontě 27 faulů! Tak výrazný rozdíl jen potvrzoval pozápasová slova trenéra Cholevy, že jeho svěřenci nehráli dostatečně agresivně. Například ve třetí čtvrtině byl poměr faulů 9:0 a byla to čtvrtina, kterou jsme vyhráli o 17 bodů. Také je třeba poznamenat, že hráči Nového Jičína v této části zápasu ani neměli dost možností naše hráče faulovat. Vyráželi jsme tak rychle do protiútoků, že dost z nich končilo jedna na nula.
Jen těžko jmenovat individualitu, která se nejvíce zasloužila o naše vítězství. Všichni si totiž plnili své povinnosti na jedničku dvakrát podrženou. Nejlepšími střelci z perimetru byli Sokolovský (5/4) a Jagodnik (6/3). Na doskoku se prosazoval Benda (6) a Schilb (5). Asistence nejvíce distribuoval Lee, který si vzpomněl na svá galapředstavení proti Novému Jičínu a ze svého obránce si udělal pouze statistu. Na svých 25 bodů potřeboval 14 střel a 4 šestky (za 2 body: 10/8, za 3 body: 4/2, TH: 4/3). Hodně jeho košů padlo po průniku ať už z rychlého protiútoku nebo vniknutí do relativně postavené obrany. U hostů byl nejlepším střelcem Kenneth Walker, autor 18 bodů. Většinu z nich dal ve třetí čtvrtině (13). V té stál celkem desetkrát na čáře trestného hodu, protože až po jeden a půl zápase zjistil, že jediná cesta, jak docílit koš, vede přes agresivní prosazení směrem ke koši. Stejně jako v prvním zápase nám činil určité problémy Zbyněk Pospíšil, druhý nejlepší střelec s trojkami 3/3. Kvůli ne stoprocentnímu stavu Šaroviče nastoupil Rosťa Pelikán a jako třetí hráč Geofinu nastřílel dvouciferný počet bodů. Včerejším oporám jako Reinberger nebo Pandula se nedařilo, za očekáváním fanoušků Nového Jičína i trenéra Cholevy zaostali Muirhead i Ubilla.
Na úvodní rozskok poslal trenér Katzurin stejnou zahajovací sestavu – Benda, Sokolovský, Křemen, Nečas, Lee – jeho protějšek Choleva vyměnil Hájka včera úspěšným Reinbergerem (Reinberger, Ubilla, Muirhead, Walker, Šarovič). Změnu to přineslo jen v kádrovém složení, úvod zápasu opět vyšel našim hráčům perfektně. Po prvním útoku jsme mohli vést o čtyři body, Arthur však neproměnil trestný hod po úspěšné trojce. Další dva koše jsme přidali ze střední vzdálenosti a vedli jsme 7:0. Miurhead sice snížil, ale Sokolovský trojkou navýšil už na 10:2 a trenér Choleva si vzal oddechový čas. Po něm si zasmečoval Křemen a už po 130 vteřinách zápasu jsme vedli o deset bodů. Ještě ve třetí minutě Křemen a Sokolovský proměnili svoje pokusy z perimetru a rozdíl ve skóre vyšplhal na 14 bodů (18:4). Pak se hosté přeci jen trochu vzpamatovali a sérií 2:9 upravili na 20:13. To právě začínala šestá minuta. Ve zbytku první čtvrtiny jsme dávali body jen my. Bylo jich celkem 10 v řadě a sedmnáctibodové vedení jasně dokumentovalo rozložení sil. Druhá čtvrtina byla vyrovnaná. Nový Jičín se prosazoval i v útoku a našim hráčům se v ofenzivě tolik nedařilo. Připsali jsme si na svém konto čtyři ztráty, ale na rozdíl od pátečního zápasu jsme nepustili soupeře do snížení našeho náskoku. Nejkurióznější situace nastala v posledních okamžicích prvního poločasu. Při time outu 27 vteřin před koncem období trenér Katzurin naplánoval poslední akci. Tři vteřiny před koncem limitu pro postupný útok pronikl Lee ke koši a zakončil dvěma body. Poté nedošlo k přepnutí 24-vteřinového limitu a klakson zahoukal, když byli hráči Nového Jičína se svým útokem na půlce. Zvuk klaksonu rozhodil střelce, který minul. Celá lavička soupeře vyskočila s rukama nad hlavou a dožadovala se třívteřinové dohrávky. Komisař utkání jejich prosbám vyhověl, pořadatelé zavolali zpět naše hráče, kteří už kráčeli k šatně a na časomíře se nastavily 3 vteřiny. Při vyhazování z půlky volili hráči tak naivní přihrávku na na půlce stojícího Ubillu, že jejich úmysl vystihl Lee a teď už s definitivním koncem prvního poločasu skóroval po sólu padesátý bod. Konečný efekt byl v podstatě –4 body pro Jičín.
Ve třetí čtvrtině dal nejprve Walker z trestných hodů dva body. Na to odpověděl Křemen dvěma body zpod koše a po asistenci Bendy Lee trojkou poslal náš tým do dvacetibodového vedení. Po dvou dalších minutách jsme vedli už o třicet bodů (66:36)!! Tři rychlé protiútoky vznikly buď po ztrátě míče soupeře nebo rychlým přenesením hry po obranném doskoku. Schilb dvěma smečemi po sobě dostal publikum do varu a trenér Choleva technickou chybu, když při hře vstoupil do hřiště a snažil se zastavit rozhodčího. Ve zbytku třetí čtvrtiny jsme udržovali náskok nad třiceti body. Nový Jičín měl vlastně jen jednoho střelce – Walkera, po dvou bodech přidali jen Hájek a Pospíšil. Před poslední čtvrtinou se našeho kotle ozývalo „kilo, kilo“. Při 84 vstřelených bodech to nebylo přání, které nelze splnit. Na rozehrávce už nebyl Arthur Lee, jeho úkoly přebral Gray a Venta. Na palubovku nastoupil Slezák a Chán, kteří odehráli poslední desetiminutovku celou. Po koších Jagodnika a Graye jsme se dostali ve 35.minutě na 99 bodů, pak naši ještě chvilku fanoušky napnuli, když neproměnili dva střelecké pokusy a přišel Jagodnik, který po útočném doskoku Aleše Chána upravil na 101:65. Aleš v poslední čtvrtině několika perfektními přihrávkami bavil diváky a nabízel svým spoluhráčům jasné střelecké pozice. Čtyřiceti bodovou hranici jsme docílil minutu a půl před koncem po koši Venty a ještě jednou po smeči Nečase půl minuty před koncem zápasu. To už diváci aplaudovali vstoje.
Body: Lee Arthur 25, Jagodnik Goran 20, Schilb Blake 13, Sokolovský Ladislav 12, Křemen Michal 11, Benda Petr 9, Gray Justin 7, Chán Aleš 4, Nečas Radek 4, Tomaszek Robert 2, Venta Matej 2, Slezák Pavel 0 - Walker Kenneth 18, Pospíšil Zbyněk 15, Pelikán Rostislav 11, Ubilla Emmanuel 7, Gavlák Juraj 6, Muirhead Corey De Costa 4, Reinberger Štěpán 3, Hájek David 2, Pandula Dušan 2, Šarović Robert 2, Jurečka Luděk 0, Medek Roman 0; střelba 3b.: 23/12:18/5; střelba 2b.: 48/34:42/19; TH: 7/5:25/17; doskoky: 34:28; chyby: 27:11; TCH: 23. trenér hostů; čtvrtiny: 30:13, 20:19, 34:17, 25:21; rozhodčí: Vyklický Robert, Vondráček Marek, Hruša Petr; komisař: Ringsmuth Zdeněk; 1350 diváků

Na závěr jsme si vybral výborně napsané hodnocení utkání z webu Nového Jičína:
Jak zhodnotit zápas, v němž byl soupeř lepší úplně ve všem? Jde to jen těžko. Vše se opět odvíjelo od obranné činnosti, tu dnes naši pouze simulovali, o čemž svědčí i pouhopouhých 10 faulů! Tato taktika by snad mohla vyjít proti soupeři, jemuž obrana také moc nevoní, nicméně Nymburk je z jiné kategorie. Jeho hráči si dokáží perfektně přebírat soupeře, dokáží si vypomáhat ze slabé strany, umí si vybudovat postavení pro doskok - a hlavně dokáží "z nuly zrychlit na sto za 2 vteřiny", tedy založit rychlý brejk v podstatě "z ničeho nic", po zdánlivě běžné situaci, jako je doskok míče pod vlastním košem. Tuto činnost mají Polabané nabiflovanou dokonale a v podmínkách naší ligy ji dokáží používat stejně snadno, jako si umí zavázat šňůrky u bot. Naši si dnes místy mohli jen ukroutit krky, jak se otáčeli za dalšími a dalšími expresy, které mířily do našeho koše...