A tým | Mattoni NBL - 23.05.2009 18:00-2.finále

Mlékárna Miltra Nový Jičín Mlékárna Miltra Nový Jičín Hosté
70

Názory po utkání

Muli Katzurintrenér Nymburka
Muli Katzurin

Když jsme tady seděli včera na tiskové konferenci, říkal jsem, že dnešní zápas bude úplně jiný než první, protože každý zápas finálové série je jiný. První zápas série je vždy ten nejobtížnější. Myslím si, že dnes můj tým hrál velmi kolektivně, téměř dokonale prováděl pokyny a signály jak v útoku tak v obraně. Nechceme nijak vyvyšovat dnešní výkon, protože si musíme uvědomit, že stav série je jen 2:0 a hraje se na čtyři vítězné zápasy. Teď se přesouváme do Nového Jičína. Myslím si, že dnes to byl pěkný basketbal pro diváky v hale tak u televizních obrazovek.
V čem byl největší rozdíl proti včerejšímu zápasu?
Oproti včerejšku jsme udělali nějaké změny zejména v obraně. Někteří naši hráči se necítili po minulém zápase příliš dobře a bylo patrné, že dnes celý kádr přišel v dobré koncentraci a rozpoložení. Nebyl to pro nás jednoduchý zápas, jak by se mohlo zdát z konečného rozdílu na světelné tabuli. Je třeba si uvědomit, že takový rozdíl přišel po tvrdé práci a ne jen po tom, že jsme přišli dnes do haly. Tvrdě jsme pracovali 40 minut. A je potěšující, že všech 12 hráčů v kádru hrálo dobře.
Mohl byste ze svého pohledu popsat souboj Lee – Ubilla?
Předně bych se nechtěl vyjadřovat o hráči soupeře, budu tedy hovořit jen o Arthovi. Myslím si, že on byl jedním z hráčů, který si vzal k srdci výtky po včerejším zápase. Jeho výkon minule nebyl takový, jaký by si představoval on ani my. Na dnešní zápas přišel připravený a ukázal svoje kvality tak, jak je ukazuje v celé sezoně. Dnešní zápas nebyl výjimkou, spíše ten včerejší.

Zbyněk Cholevatrenér Nového Jičína
Zbyněk Choleva

Gratuluji Nymburku k vítězství. Dnes předvedl skvělý výkon. Trestal nás od začátku skvělou střelbou a ta nás dostávala do kolen. Jakákoliv chyba v obraně byla potrestána, a tak to bylo od začátku do konce. My jsme neměli sebemenší šanci. Méně jsme bojovali, mohli jsme více faulovat a být agresivnější v obraně. Nestalo se tak. V útoku jsme také chtěli hrát jinak, ale pod tím tlakem Nymburka jsme toho nebyli schopni.
Nymburk daleko lépe střílel, my jsme opět nedali lehké koše z dobrých pozic blízko koše. Nymburk doskočil nebo my jsme udělali ztrátu nahoře, domácí oboje trestali rychlým protiútokem a to bylo pro nás demoralizující. Devět rychlých protiútoků hovoří za všechna slova.
Jak se cítil Šarovič po včerejším otřesení?
Byli jsme v noci na ušním, protože kromě lehkého otřesu mozku jsme chtěli vyšetřit, zda-li nedošlo k nějakému úrazu ve vnitřním uchu. Nic nebylo potvrzeno. I když se Robert necítil v ideální pohodě, je to bojovník a chtěl hrát
Ovlivnil jeho zdravotní stav hru Jičína?
Určitě chtěl podal lepší výkon. Nymburk ale na něj hrál dobrou obranu, což je ale stejné jako proti všem dalším soupeřům a Robert toho má za celou sezonu plné zuby.
Příspěvek vašich hlavních hvězd nebyl v obou zápasech, takový jaký byste si představoval….
Nevím, možná jsou přemotivovaní a pak nespolupracují tolik, kolik bychom chtěli nebo prostě nejsou tak dobří. Pomoci musí i okolní hráči. Jestliže jeden vytvoří nějakou situaci, tak i další musí být minimálně stejně nebezpečný, aby následovala další nebezpečná situace, která bude mít třeba bodový efekt. Při tom se někdy akce zpomalí a to není ku prospěchu. Hvězdy potřebují pomoci a to se někdy neděje. Každý soupeř nejprve pokrývá hvězdy soupeře. Nymburk má dobrou, agresivní obranu, ve které si hodně pomáhají, a tak to naši hráči měli hodně těžké.

Miroslav Janstaprezident klubu ČEZ Basketball Nymburk
Miroslav Jansta

Myslíte si, že hráči hráli lépe, protože na rozdíl od minulého zápasu jsem osobně přihlížel zápasu?
Řekl bych, že to bylo lepší fyzickou připraveností našich hráčů. A možná byli šťastní, že jsem tady (úsměv).
Čekali vyšší prémie?
Určitě ne. V klubu máme jasně daná a neměnná pravidla.
Byl to podle vás jeden z nejlepších zápasů, které jsme letos odehráli?
Nebyl. Byl to takový radostný zápas s krásnými akcemi. Byl to zápas pro diváka.
Proč tedy nebyl nejlepší?
Já mám raději, když se zápas se soupeřem tahá a nakonec vyhrajeme. Já mám raději dramatické zápasy.
Jaké bude pokračování série?
Třetí zápas bude vyhecovaný. Jičín bude mít výhodu domácího prostředí, které dokáže většinou využít. Soupeř je dobře připravený, má dobrý mančaft, je dobře trénovaný a s kádrem dělají maximum. Když jim zápas „sedne“, bude to problém, ale ne neřešitelný.
Přál byste si, aby jeden zápas venku prohráli a eventuálně slavili titul doma?
NE! To nerad slyším. Tým by měl každý zápas vyhrát.
Co se vám v utkání líbilo?
Líbily se mě všechny akce, které mě dokáží zvednout ze židle, ať jsou to smečované koše nebo výborné přihrávky.
Co jste říkal poslednímu koši prvního poločasu?
Jsem rád, že nám jičínská lavička vyreklamovala ještě jeden koš.

Ronen Ginzburgasistent trenéra Nymburka
Ronen Ginzburg

Co Vám dnešní a včerejší zápasy řekly o příštím týdnu?
Příští týden budou nové zápasy, nové situace. Muli to říká vždy před zápasem - nesmíme zapomenout na to, že každý zápas žije svým vlastním životem, má rozdílnou dynamiku. Jako příklad můžeme dát loňský rok, kdy jsme také vyhráli druhý zápas o 40 bodů, ale přijeli jsme do Nového Jičína a první zápas tam jsme prohráli. Za prvé nesmíme opakovat stejné chyby jako loni a za druhé to ilustruje to, co jsem řekl - každý zápas je unikátní a nelze z jednoho zápasu vyvozovat průběh dalšího.
Co myslíte, že to udělá v hlavách hráčů - letos je to opravdu jako přes kopírák v porovnání s loňskem - první zápas jsme se trápili, druhý vyhráli rozdílem několika tříd?
Složitá otázka, nechcete se zeptat Muliho? (Neno se snaží přehodit otázku na poblíž sedícího Muliho, ten ale se smíchem odmítá) Ne, teď vážně. Jak jsem řekl, každý zápas je jiný a úkolem nás koučů, tedy mě a Muliho, je připravit hráče co nejlépe tak, aby si tuto jedinečnost zápasů uvědomovali a neohlíželi se na to, co bylo. Nesmí se nechat uchlácholit dnešní vysokou výhrou, zrovna tak je nesmí rozhodit to, že jsme třetí zápas tam prohráli.
Bude se lišit příprava v porovnání s minulým týdnem?
Ne, bude to velmi podobné. Stejně jako minulý týden mě a Muliho čeká hodně videa, z kterého musíme přenést co nejvíce našim hráčům.

Arthur Leehráč Nymburka
Arthur Lee

Zahráli jsme skvělý zápas na obou stranách hřiště, od začátku utkání jsme soupeři dali jasně najevo, že se nebude opakovat situace z pátku.
Porovnáš-li svůj páteční a sobotní výkon, v čem byl největší rozdíl?
Dnes jsem hrál agresivněji jak v útoku, tak i v obraně. To byl ten největší rozdíl.
Co tyto dva zápasy řekly o příštím víkendu v Novém Jičíně?
Příští týden to budou nové, jiné zápasy, těžko něco předvídat. My musíme do utkání v Novém Jičíně nastoupit tak, jako dnes a hlavně musíme hrát celých 40 minut stejně agresivně jako dnes.
Necítíš se po dnešku trošku ohrožen na své pozici - ke konci zápasu přebral úlohu playmakera nečekaně náš nejvyšší hráč Aleš Chán a bavil diváky svými asistencemi...
Smích Aleš byl vynikající, bavilo mě se na něj dívat, ukázal, jak dobrý má přehled na hřišti. Během deseti minut umí Aleš s ledovým klidem dát body, přidá si pár bloků, doskoků a asistencí!!!
A přiučil ses tedy něco od Aleše?
Smích Od Aleše se přiučím každý den něco nového, neptejte se ale co!!!!

Juraj Gavlákhráč Nového Jičína
Juraj Gavlák

Oba dva zápasy jsou jako přes kopírák k loňskému finále. První zápas vyrovnaný, druhý skončil výraznou porážkou.
Vloni to mohlo být únavou, čím to bylo dnes?
Dneska v tom opravdu naše únava neměla prsty. Bylo vidět, že domácí se chtějí revanžovat za včerejší nepovedený zápas. V šatně před zápasem jsme si říkali, že musíme zachytit úvod, ale to se bohužel nestalo. Dneska jsme nenašli dostatek sil, abychom s vývojem zápasu něco udělali.
Včera jste taky nezvládli první čtvrtinu, ale chytli jste se ve druhé. Takže spíše rozhodla ta druhá….
Ano, je to tak. My jsme včera snížili do poločasu hrozivý náskok a pak jsme si v šatně řekli, že jsme psychicky nahoře a to se přeneslo do druhého poločasu. Dnes nás zařízla akce na konci druhé čtvrtiny. My bojujeme do konce o dva body a nakonec z toho inkasujeme my. To byl totální psychický zalamovák. V tom momentě jsem tušil, že tenhle zápasu v závěru už nezdramatizujeme.
Jak plánujete další dva zápasy?
Doma to bude o něčem jiném. S Nymburkem jsme jeden sice prohráli o třicet, ale druhý skončil až po prodloužení, takže máme na čem stavět. Doma si věříme, ale je to finále a my se musíme pokusit sérii ještě nějak zdramatizovat.
V loňské sérii jste vyhráli třetí zápas 97:93. Bude ten třetí zápas také s podobným výsledkem?
Já myslím že ne. Trenér Katzurin je vyznavačem obranného pojetí, takže Nymburk k nám přijede velmi dobře připravený a budou se snažit vyhrát zápas obranou.
Co budete v příštím týdnu dělat, co potřebujete nejvíce?
Musíme se podívat na to, čím nás vlastně Nymburk přehrával. Jednoznačně nám dávali lehké koše z bezprostřední blízkosti. Dneska jsme zkusili i zónu, ale domácím se dařilo i střelecky zvenku. Když si hráči Nymburka začnou věřit, je strašně těžké je zastavit.

Petr Bendahráč Nymburka
Petr Benda

Jaký byl tvůj souboj s Walkerem?|
Kenneth není klasický pivot, který dostane míč pod koš, obrátí se hraje čelem ke koši. Já jsem byl na to připravený a snažil jsem se jeho hru eliminovat. V pátek se to povedlo výborně, dneska dával body hlavně ze šestek. Takový hráč musí dát body, protože má hodně času míč v držení. Je důležité, že se k němu nikdo nepřidal.
Bylo utkání tak jednoduché, jak hlásá výsledek?
Dá se říct, že ano. V první čtvrtině jsme zopakovali výkon z pátku, nepolevili jsme po celý zápas a soupeře jsme k ničemu nepustili. Vyvarovali jsme se zbytečných chyb a ztrát v útoku.
Vysvětli mi, proč se vám daří v lichých čtvrtinách a v sudých je to horší?
Tak na to nedokážu odpovědět. To asi nebude mít nic společného s pořadím čtvrtiny.
Která z těch čtvrtin rozhodla?
Rozhodla hned ta první, protože jsme ukázali, že to s námi budou mít těžké a nebude to vyrovnaný zápas.
Opakuje se historie. Bude paralela pokračovat?
Já doufám, že ne. Hodně bude záležet na pátečním zápase. My musíme do něho vstoupit jinak než minulý rok. Doufám, že to bude stejný vstup jako do těch prvních dvou. Jičín je doma lepší, jeho úspěšnost střelby bude lepší. Na to se musíme připravit. Průběh utkání očekávám daleko vyrovnanější než dnes.

David Hájekhráč Nového Jičína
David Hájek

Nesnažíte se kopírovat loňské finále?
No, napadlo mě to taky. Neříkám, že bychom to chtěli zkopírovat celé, ale hned jsem si na to vzpomněl.
Měl váš dnešní výkon podobné důvody jako vloni?
Tentokrát to nebylo únavou. Svým výkonem v minulém utkání jsme upozornili Nymburk, že basket také umíme. Nymburk vstoupil do utkání skvěle a proti takovému týmu jako je Nymburk, se nedá dvakrát ze sebou stahovat dvacet bodů rozdílu. Prostě hráli jsme špatně.
Nebylo tady pro ten dnešní zápas, negativem, že jste v minulém ve druhé čtvrtině srovnali s Nymburkem krok?
Mohlo by to tak být, ale chyba je na naší straně. My se nemůžeme dívat, jak reaguje soupeř, my musíme hrát, co umíme a to jsme dneska nepředvedli. Nevyrovnali jsme se soupeři ani nasazením, což mě překvapilo a docela mě to mrzí. I takové zápasy jsou. Dva nula ještě není konečná!
Ve třetí čtvrtině jste měli nula faulů a prohráli jste jí o sedmnáct….
Ano, to je právě o tom nasazení. Nevyrovnali jsme se Nymburku agresivitou. Upřímně, my jsme ani moc faulovat nemohli, protože jsme po ztrátě nebo obranném doskoku umožnili domácím jít do rychlého protiútoku, takže jsme ani nestihli faulovat.
Co říct o posledních třech vteřinách první půlky?
To jen charakterizuje náš dnešní výkon. Oprávněně jsme uhádali tři vteřiny a pak si necháme dát koš. Všichni si uvědomili, že jsme před plnou halou a televizními diváky vypadali trochu jak nešťastníci.
Jaký bude obraz hry v těch dalších dvou zápasech?
Tak budeme kopírovat ten minulý průběh, ne? Já věřím že další zápas vyhrajeme a ještě minimálně jednou se sem vrátíme.

Aleš Chánhráč Nymburka
Aleš Chán

Myslím si, že včerejší zápas pro nás byl dobrý budíček a dneska jsme hráli tak, jak jsme hrát měli.
Byla rozhodující třetí čtvrtina, kterou jsme vyhráli o 17 nebo druhá, že jsme nedovolili soupeři zlikvidovat nás náskok z první desetiminutovky?
Dnes bylo zásadním momentem, že kluci, kteří včera odehráli více než třicet minut si mohli díky naší hře dnes odpočinout. To je velice důležité, protože čtyři zápasy se hrají v osmi dnech. Pravdou je, že bylo naší velkou výhodou, že jsme neztratili výrazné vedení do půlky a vyšel nám výborně začátek třetí čtvrtiny. Já osobně vidím jako největší pozitivum, že si zahráli všichni z lavičky. Pokud by se to tak povedlo i v dalších dvou zápasech, mohli bychom hrát ve větší pohodě i tempu a lidem by se to určitě líbilo.
Není ti líto, že jsi tolik vyrostl a nemůžeš hrát rozehrávače, když umíš tak skvěle přihrávat?
To ani ne. Je spousta velkých pivotů po celé Evropě, kteří mají skvělé přihrávky. Je podle mě dobře, když se takovými akcemi dostanou lidi do varu.
Jak bude vypadat třetí utkání?
Já bych se snažil loňskou sezonu nekopírovat. Víme určitě, že Nový Jičín bude bojovat, možná to bude ostřejší zápas než ten páteční a že hlavně v prvním utkání se do nás zakousnou. My to nebudeme mít jednoduché po čtyřhodinové cestě, ale po dnešku jsme dobře naladěni a všichni chceme, aby nás už čekaly jen dva zápasy.