A tým | Mattoni NBL - 31.10.2009

84
BK Prostějov BK Prostějov Hosté
79

Zápas byl hoden souboji o průběžné první místo. První poločas patřil prvnímu týmu ligového pořadí a druhý poločas druhému Prostějovu. Na konečný výsledek měla největší vliv druhá čtvrtina, ve které jsme svého soupeře příliš nepouštěli do hry. Jako klíčový úsek zápasu ho označili všichni dotazovaní příslušníci prostějovského klubu. Ve třetí čtvrtině jsme se dostali dokonce do dvacetibodového vedení, ale od toho okamžiku Prostějov stáhl 13 bodů do konce třetí čtvrtiny a v posledním hracím období dokonce sahal po vedení v zápase.

Do zápasu poslal trenér Bálint osvědčenou sestavu minulého zápasu Lawrence, Šležas, Chán, Dokoupil, Hyzy a trenér Katzurin oproti minulému zápasu sestavu Benda, Křemen, Lewis, Lenzly a Hanavan. Je však pravděpodobné, že pokud by byl Arthur Lee v pořádku, nastoupil by asi on. I když se o prostějovském rozehrávači říká, že je týmovým hráčem, první dvě střely poslal na náš koš právě on. Bohužel pro nás, ani jeden střelecký pokus z perimetru neminul. První koš dal dokonce už v 8.vteřině zápasu. Naši odpověděli pouze jedním trestným hodem Lewise. Do role spasitele se nanominoval Petr Benda, který se postaral o vyrovnání. Vzhledem k tomu, že naši výborně vykrývali prostor pod košem, uchýlil se soupeř ke střelbě za tři body. Kromě prvních dvou trojek Lawrence, přidal další Šležas a dvě Hyzy. Po druhé trojce rusovlasého polského hráče vedl soupeř 19:12. My jsme pak ale nepotřebovali ani dvě minuty na to, abychom šli do vedení. Postaral se o to koš Nečase, trojka Křemena a také dva rychlé protiútoky, na konci kterých byli Slezák a Křemen. Do konce první čtvrtiny jsme vedli o 3 body 25:22. V první čtvrtině střílel Prostějov dvanáctkrát za tři body, ale jen třikrát za dva body. „Nymburk má propracovanou zataženou obranu. Když jsme s Kylem (Landry) dostali míč pod koš, hned u nás byli tři hráči soupeře a pak nebylo možné vystřelit volnou střelu,“ potvrdil po utkání Aleš Chán.

Ve druhé čtvrtině jsme svého soupeře rozebrali. Než dal Prostějov po třech minutách bod, dali jsme jich my jedenáct (tři trojky). Naše agresivní obrana donutila soupeře ke třem chybám, vyráželi jsme do rychlých protiútoků a Prostějov se nestačil divit. Z vyrovnaného zápasu bylo najednou představení jednoho herce a jednoho statisty. Na začátku 14.minuty jsme vedli 36:22 a podobný náskok jsme si udržovali až do konce poločasu.

Trochu kuriózní situace se odehrála na začátku třetí čtvrtiny. Při snaze o útočný doskok fauloval Benda Veikalase, rozhodčí zákrok odpískali a míč by měli mít v držení hosté. Mladý Litevec si však pustil pusu na špacír a viděl téčko. Místo možnosti útoku na náš koš, dostal Arthur k dispozici míč na dva trestné hody, které oba proměnil. Po rozehrání z půlky tvrdě trestal Hanavan trojkou. Luxusní dvacetibodový náskok 55:35 sliboval poklidný začátek. Jako kdyby byla tahle nepříjemná situace spouštěcím mechanismem prostějovské hry. Soupeř se začal tlačit pod koš, získával míče v útočných doskocích, několikrát se vydal do rychlého protiútoku. Naši se místo kolektivního pojetí více uchylovali k individualistickým akcím, které proti výrazně zlepšení obraně soupeře neměly šanci na úspěch. A tak v průběhu třetí čtvrtiny naši fanoušci jen stále nervózněji sledovali na světelné tabuli vývoj skóre. Bodový rozdíl se na konci 30.minuty zastavil na hodnotě 7. To znamenalo, že Prostějov stáhl od 21.minuty 13 bodů.

Na bodovém kontě Aleše Chána bylo slabých 5 bodů. Aleš se pravděpodobně jen připravoval na poslední hrací období. V něm působil jako uragán a dorovnal počet nastřílených bodů na svůj průměr 17. V první minutě se díky jeho pěti bodům Prostějov přiblížil na dostřel dvou bodů. Dvouminutovou střeleckou temnotu rozsvítil dvěma body Lee a jeho příkladu se pak chopilo ještě několik hráčů na obou stranách. V polovině poslední čtvrtiny jsme vedli 74:69. Pak ale Dokoupil trojkou upozornil, že se soupeř rozhodně nechce vzdát (74:72). Benda s Hanavanem hořlavou situaci ještě uhasili, ale Alešova trojka z levého rohu opět rozfoukala plamínek naděje. Naši však závěr utkání sehráli dobře takticky. Díky tomu, že měli jeden týmový faul, zastavovali útoky Prostějova po určité době nedovolenými zákroky a minutu před koncem Radek Nečas košem s faulem vypároval trojku Chána. Poslední minuta už nepřinesla nic převratného a náš tým mohl slavit 9.vítězství v řadě a Prostějov si mohl říct, tak dneska zase žádná výhra na palubovce Nymburka.

Body: Benda Petr 22, Lee Arthur 18, Křemen Michal 12, Nečas Radek 11, Hanavan Ian Joel 9, Slezák Pavel 5, Lewis Ronald 4, Lenzly Mike 3, Ricci Philip 0, Sokolovský Ladislav 0 - Chán Aleš 17, Šležas Andrius 17, Lawrence Eugene Elliot 13, Dokoupil Petr 11, Landry Kyle Marc 9, Hyzy Radoslaw 7, Leško Richard 3, Veikalas Benas 2, Skibniewski Robert Józef 0; střelba 3b.: 15/7:26/10 střelba 2b.: 47/23:33/17 TH: 24/17:18/15 doskoky: 28:25 chyby: 17:23; technická chyba: 21. Veikalas Nehas;5 chyb: 38. Hyzy Radoslaw; čtvrtiny: 25:22, 25:13, 17:25, 17:19; rozhodčí: Vyklický Robert, Paulík Robert, Kurz Vlastimil; komisař: Hlaváček Pavel; 1000 diváků