A tým | Kooperativa NBL - 02.05.2017 18:30

100
BK Opava BK Opava Hosté
64

První zápas semifinále nastavil zrcadlo aktuální výkonnosti obou týmů a naznačil, jak by se mohla série odvíjet při dostatečné koncentraci našich hráčů.

Především v prvním poločase jsme soupeři ukázali, jak se hraje nátlaková obrana, jak se soupeř nutí ke ztrátám a co jsou to rychlé protiútoky. „V prvním poločase to byla hrůza – ztráty a spousta bodů z rychlého protiútoku hovoří za vše,“ sypal si popel na hlavu Václav Bujnoch, který nastoupil v základní pětce a do poločasu nás potrestal dvěma trojkami, když jsme ho nechali osamoceného na perimetru.

Přitom první čtyři minuty Opava nehrála vůbec špatně. Dokázala si pomoci třemi trojkami ze tří pokusů, Viktor Cvek nasázel 10 bodů se dvěma trojkami, zmiňovaný Bujnoch přidal jednu trojku a skóre bylo rázem 9:15. „Trochu jsme po 14 dnech bez zápasu odvykli,“ pokyvoval hlavou při hodnocení zápasu Martin Kříž. „Ani sebelepší trénink zápasovou situaci nenahradí a to jsme si jednou na tréninku zahráli „zápas“ proti sobě. Jenže to není ono,“ potvrdil Petr Benda.

Další průběh první čtvrtiny ohodnotil na tiskové konferenci Petr Czudek slovy: „Pak ale přišel kolaps, úplně jsme zapomněli hrát basketbal.“ Náš trenér vystřídal a nově příchozí přinesli na palubovku velkou energii. To nebylo přeřazení o jeden rychlostní stupeň, to bylo hned několik stupňů. Vytáhli jsme obranu až pod koš soupeře a třikrát v řadě jsme Opavu nepustili ani přes půlící čáru. Takový tlak na rozehrávku jsme snad ještě ani letos neukázali. Spousta našich snadných košů a hodně opavských ztrát - to byl obrázek druhých pěti minut první čtvrtiny, kterou jsme nakonec vyhráli 34:19. „Šňůra 17:0 zápas rozhodla,“ přiznal po zápase kouč Opavanů Czudek.

I když se Opava trochu v dalším průběhu na náš tlak adaptovala, stále jsme byli naprosto dominantním týmem. První čtvrtinu jsme vyhráli o patnáct a druhou dokonce o šestnáct. Opava každé dva body „zaplatila“ ztrátou. „Se sedmnácti ztrátami za poločas jsme asi dneska vytvořili rekord,“ pokrčil rameny Petr Czudek. „Ztráty a jednoduché koše, to byla příčina tak výrazné porážky Opavy v prvním poločase,“ souhlasil Martin Kříž. Na vývoj prvního poločasu pochopitelně reagovali statistiky. Vyčíst jsme mohli tyto údaje: Nymburk - 24 bodů po rychlém protiútoku, Opava 3 body, Nymburk 26 bodů po ztrátě soupeře, Opava 2 body a když se tomu přidá úspěšnost střelby z pole 67% ku 34%, nebylo poločasové skóre 62:31 vlastně žádným překvapením.

„Před druhou půlkou jsme si řekli, že začínáme od stavu 0:0, domácí polevili v koncentraci a v nasazení v obraně,“ řekl ke druhému poločasu Petr Czudek. Do psychiky našeho týmu zasáhly dvě skutečnosti. V první řadě to bylo naše třicetibodové vedení a druhou bylo zranění Howarda Sant-Roose, který po obvyklém souboji pod košem zůstal s bolestivou grimasou ležet pod košem a držel se za koleno. „Jsem nepokojen ze zranění Howarda Sant-Roose. Doufám, že to nebude nic vážného. V této sezoně jsme už přišli o Pavla Pumprlu a snad to nebude u Howieho stejné,“ vyjádřil na tiskové konferenci obavy trenér Ginzburg. „Uvidíme, jak vážné to bude, a doufám, že se dá rychle dohromady. Je to stěžejní hráč, hráč, který obvykle dává nejvíce bodů. To je jediná kaňka na našem výkonu,“ glosoval po utkání i Petr Benda.

Možná psychiku podvědomě ovládal strach z nějakého dalšího zranění, ale v každém případě jsme v celém druhém poločase už nevyvíjeli tak vysoký tlak na hráče Opavy. To se hned projevilo a počtu ztracených míčů. Opava k sedmnácti z prvních dvaceti minut přidala už jen čtyři za druhý poločas. Skóre se už neměnilo tak často jako v prvním poločase, útok postrádající snadné body z rychlého protiútoku vykazoval daleko nižší hodnoty. Opava se nepouštěla v podstatě vůbec pod koš a všechno odstřelovala z perimetru. Nakonec ve druhém poločase poslala na náš koš 22 trojkových střel a 18 střel z kratší vzdálenosti. My jsme ve druhém poločase snížili procento střelby a tomu odpovídalo i menší skóre za druhý poločas, který jsme vyhráli jen o pět bodů. Nicméně na bezpečné a jednoznačné vítězství to stačilo.

Body: Hall 18, Kříž 14, Benda 13, Allen a Lawrence po 10, Hruban 9, Sant-Roos 8, Holt a Peterka 7, Welsch a Meier 2 - Cvek 15, Kouřil 12, Klečka 11, Bujnoch 9, Blažek 8, Šiřina 5, Zbránek 3, Dragoun 1, střelba za 2 body: 52/33:32/10, trojky: 17/7:40/13, TH: 20/13:8/5, doskoky: 43:38, asistence: 32:17, ztráty: 10:21, zisky: 16:8, fauly: 9:18, čtvrtiny: 34:19, 28:12, 19:14, 19:19